38 هکتار از اراضی استان کردستان در 6 ماه نخست سال رفع تصرف شد/ صلح و سازش در 416 پرونده

8:50 - 06 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۸۵۸۵۵
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان کردستان گفت: در 6 ماهه نخست سال 38 هکتار از اراضی استان رفع تصرف شده که ارزش ریالی این اراضی بیش از 125 میلیارد و 600 میلیون تومان بوده است.

خبرگزاری میزان - بنابر تاکیدات رئیس قوه قضاییه، مقابله با تغییر کاربری اراضی در دوره تحول و تعالی قوه قضاییه به صورت جدی‎ در دستورکار قرارگرفت به طوری که اقدامات بسیاری دراین مسیر حاصل شده است.

به همین منظور حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در تاریخ ۱۸ مهر 1400 در جلسه اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد «که حداقل ۱۰ سال است که نسبت به اصلاح قانون تغییر کاربری اراضی فریاد می زنم و هشدار می دهم اما همچنان شاهد صدور مجوز تغییر کاربری ها توسط کمیسیون ذیربط، شوراها و دهیاران هستیم ؛ از نظر من احدی حق صدور مجوز تغییر کاربری اراضی را ندارد اما شوراها و دهیاران عملاً با حمایت برخی دستگاههای اجرایی اقدام به صدور مجوز می کنند که اگر با این روند برخورد نشود، این کار توسعه می یابد»

با توجه به اینکه صیانت و حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی یکی از اولویت های مهم دستگاه قضایی استان است بنابراین با متخلفان و مجرمانی که با تخریب، تصرف و تعرض اراضی ملی و منابع طبیعی در صدد سوء استفاده از این اراضی باشند مطابق با قانون به شدت برخورد می شود.

حجت الاسلام والمسلمین سید حسین حسینی درگفت‌وگو با میزان، درباره وضعیت قلع و قمع مستحدثات غیرقانونی و اراضی ملی و زراعی در استان، گفت: در 6 ماهه نخست سال 38 هکتار از اراضی استان رفع تصرف شده که ارزش ریالی این اراضی بیش از 125 میلیارد و 600 میلیون تومان بوده است.

وی افزود: 542 مورد قلع و قمع از اراضی ملی و منابع طبیعی در استان کردستان صورت گرفته است.

صلح و سازش در 416 فقره پرونده در 6 ماهه نخست سال

صلح و سازش در پرونده‌های حقوقی و قضایی مورد توجه دستگاه قضا بوده به طوری که در دوران تعالی قوه قضاییه شوراهای حل اختلاف و مراجع قضایی سراسر کشور به منظور دستیابی به این مهم اقدامات موثری را داشته است.

پویش مردمی « به حرمت علی (ع) و به عشق حسین (ع) می‌بخشم» یکی از اقداماتی است که در این راستا صلح و سازش بین طرفین پرونده ها اجرایی شده است و سبب شده در سراسر کشور زمینه بخشش از سوی اولیای دم و رهایی محکومان به قصاص نفس فراهم شود.

رئیس دادگستری استان کردستان درباره آمار پویش به حرمت علی (ع) و پویش به عشق حسین (ع) می بخشم در 6 ماه نخست سال 1401 ، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 3 پرونده قصاص منجر به سازش شده است که یک مورد در قالب پویش به عشق به حسین (ع) می بخشم بوده است.

وی در ادامه گفت: در 6 ماهه نخست سال 909 پرونده به دستگاه قضا ارجاع شده است که 416 فقره از آنها توسط صلح یاران منجر به سازش شده است.

دیدار چهره به چهره مسوولان قضایی استان کردستان با 529 نفراز مردم در 6 ماه نخست سال

در راستای تاکیدات رئیس قوه قضاییه برای ملاقات بی واسطه مسئولان قضایی با مردم، ملاقات های مردمی مسئولان دستگاه قضا در راستای حل مشکلات حقوقی و قضایی در دادگستری ها، مساجد، محل های برگزاری نماز جمعه و اماکن عمومی برگزار می شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به همه مسئولان قضایی دستور داد که با حضور مستمر و مداوم در مساجد ملاقات‌های بدون واسطه با مردم داشته باشند تا از امورات و مسائل قضایی آن‌ها در حیطه اختیارات قانونی گره‌گشایی کنند.

ملاقات های مردمی در راستای حل مشکلات مردم در پرونده های قضایی به جد در دستور کار دستگاه قضایی قرارگرفته ودراین مسیر توفیقی شایان حاصل شده است.

حجت الاسلام والمسلمین سید حسین حسینی درباره آمار وضعیت ملاقات های مردمی مقامات قضایی استان در مساجد و دادگستری ها در 6 ماه نخست سال گفت: رئیس کل دادگستری ، دادستان عمومی و انقلاب مرکز و مسئولان قضایی استان در 6 ماهه نخست سال با حضور در 24 مسجد با 529 نفر بصورت چهره به چهره ملاقات داشته اند.

وی افزود: همچنین در طول این مدت، مسئولان قضایی استان در دفاتر محل کار خود 240 مورد ملاقات مردمی برگزار کردند که با 13 هزار و 822 نفر از اقشار مختلف مردم دیدار و بازدید داشته اند.

947 مورد بازدید از زندانهای استان کردستان در 6 ماهه اول سال

پیرو دستورات رئیس قوه قضاییه در خصوص بازدید از زندان‌ها، برنامه‌های بازدید از ندامتگاه‌ها و زندان‌های استان در دستور کار قرار گرفته است به طوری که مسئولان عالی قضایی در بازید از زندان ها به بررسی و حل و فصل مشکلات مددجویان می پردازد این بازدید ها برای شناسایی نقاط ضعف و مشکلات احتمالی انجام می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین سید حسین حسینی درباره وضعیت سرکشی و بازدید از زندان ها توسط قضات و مسئولان قضایی استان اظهار کرد: در 6 ماهه اول سال تعداد 947 مورد از زندانهای استان کردستان توسط مدیران عالی دادگستری استان بازدید بعمل آمده است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *