ساماندهی خدمات درمانی تخصصی در قالب نظام ارجاع و پزشک خانواده

14:06 - 01 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۸۵۶۶۵
رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت گفت: ساماندهی خدمات درمانی تخصصی در قالب نظام ارجاع و پزشک خانواده براساس دستور مقام معظم رهبری و در قالب اسناد بالادستی از وظایف اصلی سیاستگذاری برای افزایش هزینه اثربخشی است.

خبرگزاری میزان - بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، حسن واعظی در اجلاس معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور با اشاره به مزایای استقرار نظام ارجاع در حوزه درمان گفت: راه اندازی نظام ارجاع درحوزه درمان منجر به استقرار دستورالعمل های مراقبتی و درمانی استاندارد و ارتقای کیفی خدمات بهداشتی درمانی، کنترل هزینه های درمانی با توجه به محدودیت منابع، پیشگیری از تقاضای القایی در بخش درمان، جلوگیری از مراجعات متعدد بیماران به مراکز درمانی مختلف و درمان های تکراری، مدیریت و افزایش دسترسی مردم به منابع محدود درمانی، افزایش بهره وری و کارایی منابع و مدیریت بهینه بیماری ها خواهد شد.


وی افزود: از جمله راهبردهای استقرار پزشک خانواده و نظام ارجاع مشارکت فعال مردم، حفظ جامعیت و پیوستگی خدمات، استفاده از بستر الکترونیکی و فناوری های اطلاعات، تعهد منطقی برای بسته خدمات تحت پوشش، مشارکت بخش دولتی و خصوصی برای ارایه خدمات، حرکت بیمار بر اساس امکانات سطح بندی شده و طبق نقشه ارجاع، تمرکز بر مدیریت بهینه منابع مالی، فیزیکی و انسانی و تعامل بین بخشی کلیه ذی نفعان است.

واعظی با بیان یان که در حال حاضر بیش از 50 درصد مراکز خدمات سرپایی بیمارستانی از نوبت دهی الکترونیک استفاده می کنند، گفت: الزامات پذیرش و نوبت دهی الکترونیک از ابتدای مرداد ماه به کلیه شرکت های HIS ابلاغ شده است.

رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت تاکید کرد: ساماندهی کلینیک های سرپایی با اولویت مراکز دانشگاهی و دولتی به عنوان سطح دوم و سوم خدمات در مسیر ارجاع در مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی انجام شده است.

وی ادامه داد: انشاالله با پیگیری و تکمیل سامانه های نوبت دهی و اتصال آن ها به سامانه های سطح اول تحت نظارت مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی تا پایان دی ماه و آموزش و فرهنگ سازی تیم درمانی سطح دوم و سوم برای پذیرش و نحوه بازخورد ارجاع براساس آخرین دستورالعمل ابلاغی تا پایان سال جاری گام موثری در راه اندازی نظام ارجاع ایجاد شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *