جنگ روایت‌ها را جدی بگیریم

10:41 - 01 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۸۵۱۷۴
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه اسلام هراسی، معلول روایت های جعلی ارباب قدرت رسانه ای است، گفت: قرائت های افراطی از اسلام توسط ارباب قدرت رسانه ای با تکیه بر مقاصد سیاستمداران خلق شده است وگرنه چگونه ممکن است گروه های افراطی چون داعش در فرصت زمانی اندک پدید آیند و چهره ای ناصحیح از اسلام ارائه کنند.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوازدهمین اجلاس وزرای اطلاع‌رسانی کشورهای اسلامی با بیان اینکه از سال ها پیش، قدرت هر کشوری در جهان با توجه به توانایی های نظامی، اقتصادی و امنیتی آن کشور طبقه بندی می شد، و روایت ها نقش مهمی داشت گفت: قدرت فرهنگ و معنا همواره نادیده گرفته شده است از سویی در جهان در حال تغییر کنونی، مفهوم قدرت متحول شده است و قدرت معنا در برابر قدرت مادی افزایش یافته است. 

وی با اشاره به اینکه امروز این روایت ها هستند که افکار عمومی را تحت تاثیر قرار می دهند، خاطرنشان کرد: روایت ها در رویارویی با یکدیگر قرار گرفته اند و دوران جنگ روایت ها آغاز شده است همچنین اقناع افکار عمومی در جهان با روایت های تحریف شده وجعلی، دچار بی اخلاقی مفرط شده است و از مسیرهای غیر اخلاقی و روایت های ناصحیح می کوشند تا اسلام هراسی را در افکار عمومی، به باور تبدیل کنند.

اسلام دین رحمت و دوستی است

اسماعیلی در ادامه با قرائت حدیث پیامبر اسلام «هَلِ الدّینُ إلَّا الحُبُّ؟  آیا دین غیر از محبت ودوستی است؟ تصریح کرد:  اسلام، دین رحمت، محبت ودوستی است و این حدیث تاثیر عنصر محبت را که برآمده از کانون مرکزی دین است، بیان می کند. به همان میزان که حب نفس مذموم است، حب غیر بسیار ممدوح است. در دوست داشتن دیگری؛ انسان از توجه به خود که پندار بی پایه «مرکز ثقل هستی بودن» را در او تقویت می کند؛ منصرف می شود و توجه و محبت به دیگری (غیر خود) در او پدید می آید. و صلح و گفتگو در همین محبت به غیر زاده می شود. 

وی افزود: امروز گفتگو نیاز مبرم جامعه مسلمانان است همچنین پیامبر عزیز اسلام فرموده است «ان الدین النصیحه»  دین همانا خیر خواهی است. خیر خواهی برای مخلوقات الهی، یکی دیگر از بخش های کانونی دین است از سویی حس فطری تشخیص خیر خواهی از بد خواهی از حس های ناشناخته و پنهانی درون بشر است. خیر خواهی حسی را با خود حمل می کند که راه نفوذ به قلب ها را در پی دارد. مولانا می گوید: می رود از سینه ها در سینه ها، از ره پنهان صلاح وکینه ها.

روایت های

وزیر فرهنگ در ادامه گفت: اینکه جهان غرب این اندیشه زلال را چگونه روایت کرده است که از درون آن اسلام هراسی پدیدار شده است، قابل تامل است و این پرسش پیش می آید اکنون برای جلوگیری از اسلام هراسی که موضوع اصلی این اجلاس است چه باید کرد؟

اسماعیلی ادامه داد: به نظر می‌رسد ابتدا باید هم نظری در روایت ها را بیش از آنچه که هست ترویج کنیم و قدرت معنا را جدی بگیریم. از همین رو پیشنهاد می کنم موضوع اجلاس بعدی را «راهکارهای  کشورهای اسلامی در روایت صحیح از اسلام» قرار دهیم و از هم اکنون بکوشیم تا راهکارهای خود را تا اجلاس بعدی ارائه نماییم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:  قدرت معنا و رسانه ای جهان اسلام ، باید به سمت خلق روایت های جدید و تاثیر گذار سوق داده شود تا هم روایت های ناصحیح را اصلاح نماید و هم روایت های نوینی بر اساس تکیه بر منابع اصیل اسلامی، پدید آورد تا قدرت رسانه ای کشورهای اسلامی در اختیار روایت های اصیل و صحیح از اسلام قرار گیرد و از قدرت تاثیر گذاری روایات ناصحیح پیشگیری شود. 

جنگ روایت را جدی بگیریم 

وی با بیان اینکه جنگ روایت ها را باید جدی گرفت، تصریح کرد: حضور در فضای مجازی و حقیقی را به عرصه روایت های صحیح تبدیل کرد. فقط از همین راه است که می توان با اسلام هراسی مقابله کرد زیرا اسلام هراسی ، معلول روایت های جعلی ارباب قدرت رسانه ای ونیز قرائت های افراطی از اسلام است و معتقدیم که این قرائت ها را نیز همان قدرت رسانه ای ، با تکیه بر مقاصد سیاستمدران ، خلق کرده است وگرنه چگونه ممکن است گروههای افراطی همچون داعش در فرصت زمانی اندک پدید آیند و چهره‌ ای ناصحیح از اسلام را ارائه کنند.

اسماعیلی در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران با میزبانی دو اجلاس از یازده اجلاس قبلی، نشان داد که اهمیت وافری به اجلاس وزرای اطلاع رسانی سازمان کنفرانس اسلامی قائل است. همچنین در یک سالی که از آغاز به کار دولت جدید می گذرد، توجه به جهان اسلام و منطقه بسیار مشهود است همچنین تشکیل نوبه ای و در فواصل زمانی نزدیکتر اجلاس کارشناسان ، می تواند ما را در رسیدن به این خواسته یاری کند.  

لازم به ذکر است، دوازدهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی ۲۹ و ۳۰ مهرماه در استانبول برپاست.

گفتنی است، سازمان همکاری اسلامی (OIC)، دومین سازمان بین دولتی پس از سازمان ملل متحد است که با عضویت ۵۷ کشور به گسترش بیش از چهار قاره است. سازمان صدای جمعی جهان اسلام و تضمین برای حفاظت و حمایت از منافع جهان اسلام در روح ترویج صلح بین‌المللی و هماهنگی میان افراد مختلف جهان است و اجلاسیه وزرای اطلاع‌رسانی این سازمان تاکنون یازده دوره آن برگزار شده است و دوازدهمین دوره آن در استانبول ترکیه برگزار می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *