نشست خبری رضا پهلوی مایه تمسخر شد/ وقتی که «کودتازاده» ادای دموکراسی‌خواهی درمی‌آورد!

۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۰:۱۷
کد خبر: ۴۴۸۴۵۱۲
رضا پهلوی روز گذشته در نشست خبری در پاسخ به پرسشی در رابطه با کودتای ۲۸ مرداد، ضمن سکوت درباره این واقعه، از دخالت خارجی در اتفاقات اخیر حمایت کرد.

خبرگزاری میزان _ تسنیم نوشت: روز گذشته رضا پهلوی نشست خبری به بهانه اغتشاشات اخیر با حضور نمایندگان رسانه‌های فارسی‌زبان خارج‌کشور برگزار کرد.

این نشست طولانی تنها با حضور رسانه‌هایی همچون بی‌بی‌سی، صدای‌ آمریکا و اینترنشنال برگزار شد و برخی فرازهای آن مورد تمسخر در فضای مجازی واقع شد؛ از درخواست برای دادن اموال اختلاس‌گران فراری به کانادا به کارگران اعتصاب کرده (بدون مشخص کردن ساز و کار‌ آن) تا درخواست آزادی همجنس‌بازی در ایران.

اما جایی از این نشست خبری تشریفاتی، پاشنه آشیل پهلوی‌ها خودنمایی کرد و آن زمانی بود که یک خبرنگار درباره حمایت خارجی‌ها از اعتراضات و نگرانی‌ها از دخالت خارجی در امور داخلی کشور پرسیده و به کودتای 28 مرداد و روی کارآمدن محمدرضا پهلوی با حمایت آمریکا اشاره می‌کند.

این سوال که شاید بدون هماهنگی پرسیده شد، تاحدودی عصبانیت رضا پهلوی را در پی داشت اما او نه تنها به کودتای 28 مرداد اشاره‌ای نمی‌کند بلکه تلویحاً از حمایت خارجی نیز دفاع می‌کند. 

رضا پهلوی با اشاره به شعار دوران اغتشاشات 88 که می‌گفتند "اوباما؛ یا با ما یا با اونا" و درخواست آشوبگران برای موضع‌گیری نمایندگان کنگره یا نمایندگان پارلمان اروپا، مسئله دخالت خارجی را یک "ذهنیت کهنه" دانست و گفت: اتفاقاً اعتراض مردم به دنیا این است که چرا کاری نمی‌کنید! دخالت در حفظ حقوق بشر را امری واجب است اگرچه لشگرکشی را نفی می‌کنیم.

سوال درباره کودتای 28 مرداد در سالهای گذشته همواره با سکوت بازماندگان پهلوی روبه‌رو شده است. چه شخص رضا پهلوی و چه مادر وی فرح که در دوران حکومت شاه، ملکه بود نه تنها از‌آن اتفاق عذرخواهی و یا انتقاد نکردند بلکه درصدد تو جیه برآمدند.

یک‌بار دیگر رضا پهلوی در یک نشست مطبوعاتی در موسسه هودسون آمریکا وقتی از او پرسیدند آیا، غیر از آمریکایی‌ها شما یا خانواده‌تان هیچ‌گاه به خاطر کودتای 28 مرداد عذرخواهی می‌کنید؟ جواب داد: من قضاوت در مورد اینکه چه بود را به تاریخ‌دانان می‌سپارم ولی معمولا کودتا از پایین به بالاست نه بالا به پایین! و بعد در توجیه برکناری مصدق گفت: اگر تغییر هر نخست وزیر کودتاست پس هر بار که (زمان شاه) نخست وزیر عوض شده، کودتا بوده پس ما یک سال در میان کودتا داشته‌ایم!

جواب رضا پهلوی که البته در همین نشست خنده حضار را در پی داشت نشان می‌دهد وی که دانش‌آموخته علوم سیاسی است نمی‌داند کودتا برخلاف انقلاب توسط نظامیان و از بالا به پایین انجام می‌پذیرد و یا برکناری محمد مصدق نه با استعفا یا با اراده شاه بلکه با قوه قاهره‌ی نظامیان و حمایت دولت‌های آمریکا و انگلستان رخ داد. 

سکوت در برابر کودتای 28 مرداد هم برای پوشاندن ضعف‌ها و اشتباهات دوران حکومت شاهنشاهی است و هم آنکه عملکرد رضا پهلوی در طول دوران زندگی در خارج کشور نشان داده با سلطه بیگانه و حمایت خارجی مشکلی ندارد. کمااینکه در گذشته خواستار تمدید و افزایش تحریم‌ها علیه ایران شده بود و اخیرا نیز در نشستی با چند عضو  اتحادیه اروپا خواستار تحریم و فراخواندن سفرای اروپایی شد.

کودتای 28 مرداد سال 1332 با حمایت سرویس اطلاعات مخفی بریتانیا و سازمان CIA (سیا) و با همراهی بخشی از ارتشیان برای بازگرداندن شاه به ایران و برانداختن دولت محمد مصدق انجام گرفت.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.


برچسب ها: کودتا رضا پهلوی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha