نماینده ایران: سازمان ملل از سوء استفاده از قطعنامه ۲۲۳۱ درباره جنگ اوکراین جلوگیری کند

۲۸ مهر ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۸:۳۶
کد خبر: ۴۴۸۲۹۰۲
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از وی درخواست کرد تا از سوءاستفاده از قطعنامه ۲۲۳۱ در خصوص جنگ اوکراین و ادعاهای بی اساس در مورد ایران جلوگیری کند.

خبرگزاری میزان - امیر سعید ایروانی در  نامه ای، پیشنهاداوکراین مبنی دیدار کارشناسان سازمان ملل از این کشور برای بازرسی از قطعات پهبادهای سقوط کرده و مرتبط ساختن آن با اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ در مورد توافق هسته ای ایران را فاقد هرگونه پایه حقوقی در چارچوب قطعنامه مذکور دانست و در ادامه متعاقب ادعاهای صورت گرفته در مورد نقش پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین و مرتبط ساختن آن با قطعنامه 2231، طی نامه ای به دبیرکل و رئیس شورای امنیت سازمان ملل ،استدلالات خود در مورد بی اساس بودن چنین ادعاهائی را مطرح ساخت. 

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در این نامه از این موضوع که اوکراین موضع بی طرفی ایران در جنگ جاری در این کشور  را نادیده گرفته و به ادعاها و موضعگیری های اشتباه براساس اطلاعات ثابت نشده ادامه می دهد،ابراز تاسف کرد و افزود:اوکراین به دنبال اهداف  سیاسی در مرتبط ساختن ادعاهای بی اساس علیه ایران و قطعنامه 2231 است .

وی همچنین با اشاره به دلایل غیر مرتبط بودن موضوع استفاده از سلاحهای متعارف در جنگ اوکراین با ضمیمه B قطعنامه  2231شورای امنیت تاکید کرد: محدودیتهای ذکر شده در پاراگراف 6 ضمیمه B قطعنامه 2231شورای امنیت سازمان ملل در اکتبر 2020 پایان یافته و از آن زمان هیچکدام از اقدامات ایران در جهت تامین، فروش یا انتقال سلاح یا مواد مرتبط به آن به دیگر کشورها تحت قطعنامه 2231 نبوده است.

سفیر و نماینده  ایران در سازمان ملل ادعای اوکراین در مورد پاراگراف 4 ضمیمه  Bقطعنامه 2231را نیز یک  تفسیر نادرست و خودسرانه از قطعنامه و روح این پاراگراف دانست.

وی در ادامه تاکید کرد: پاراگراف 4 ضمیمه Bقطعنامه 2231بطور روشن به محدودیتهای اقلام، مواد تجهیزات، کالا و تکنولوژی در ارتباط با  توسعه سیستم موشک های دارای سلاح هسته ای اشاره می کند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: در این رابطه نیز ایران هرگز نه تامین کرده و نه قصد دارد اقلام ، مواد ، تجهیزات، کالاها و تکنولوژی را که به توسعه سلاحهای هسته ای کمک می کنند، تامین کند به ویژه در خصوص  دولتهای دارنده سلاح هسته ای که اساسا به این اقلام مواد تجهیزات ،کالاها و فناوری اصلا احتیاجی ندارند.

ایروانی همچنین با بیان اینکه پیشنهاد اوکراین به کارشناسان سازمان ملل برای دیدار  از این کشور برای بازدید از پهپادهای سقوط کرده به منظور تسهیل اجرای قطعنامه 2231 فاقد هرگونه پایه حقوقی درچارچوب قطعنامه 2231 است،تاکید کرد: ایران از دبیرکل سازمان ملل می خواهد که از هرگونه سوءاستفاده از قطعنامه 2231 در ارتباط با جنگ اوکراین جلوگیری شود.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در پایان خواستار این موضوع شد که این نامه به عنوان سند شورای امنیت سازمان ملل ثبت و منتشر شود.

انتهای پیام/


برچسب ها: سازمان ملل

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *