وزیر نیرو: انشعاب آب مشترکین پرمصرف قطع می شود

۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۵:۵۹
کد خبر: ۴۴۸۰۲۲۹
دسته بندی‌: اقتصاد ، انرژی
وزیر نیرو از قطع انشعاب آب مشترکین پرمصرفی که از دو برابر الگو بیشتر مصرف می‌کنند خبر داد.

خبرگزاری میزان - طبق گزارش وزارت نیرو، علی اکبر محرابیان با اشاره به سپری شدن دو سال خشک در کشور گفت: کشور در سال آبی ۹۹ - ۱۴۰۰ رتبه سوم خشکسالی را در طول ۵۰ سال گذشته و سال آبی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ که شهریور ماه به پایان رسید، رتبه یازدهم خشکسالی را سپری کرده است.


وی با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی درخصوص پاییز کم بارش امسال گفت: بارندگی‌های امسال نسبت به شرایط نرمال ۷۰ درصد کاهش داشته است.

محرابیان افزود: پیش بینی‌های سازمان هواشناسی و مرکز تحقیقات آب هم نشان می‌دهد که میزان بارش‌های پاییز ۵۰ درصد کمتر از شرایط نرمان خواهد بود البته وضعیت بارندگی مهرماه نشان می‌دهد که پیش بینی‌ها تقریباً درست بوده است.

وزیر نیرو ادامه داد: در این شرایط موضوع مهم مدیریت مصرف است که باید برای آن برنامه ریزی کنیم، ما بر روی سدها و آب‌های زیر زمینی جدول دقیق منابع و مصارف استخراج کردیم و مسئولین حوزه‌های وزارت نیرو برنامه ریزی‌های دقیقی را با رعایت اصول علمی برنامه ریزی در این حوزه استخراج کرده اند و تلاش می‌کنیم که این اعداد و ارقام دقیق رعایت شود.

وی ادامه داد: برای رعایت اعداد مصرف لازم است مدیریت مصرف در همه بخش‌ها همه جانبه اتفاق بیفتد، ما باید مطابق این جدول مصارفمان را تنظیم کنیم.

محرابیان افزود: گرمایی که داریم تجربه می‌کنیم نسبت به شرایط فصلی درجه حرارت بالایی است و ما در طول مهرماه نسبت به شرایط نرمال یک و هشت دهم درجه افزایش گرما داریم این یعنی مصرف آب بیشتر، لذا ضرورت دارد با برنامه ریزی دقیق و همکاری همه مردم عزیز بتوانیم شرایط را مدیریت کنیم و بدون دغدغه از این شرایط عبور کنیم.

وی ادامه داد: امیدواریم در فصل‌های آینده شاهد بارش‌های خوبی باشیم و خشکسالی‌های مستمری که داشتیم جبران شود.

وزیر نیرو گفت: همکاری مردم در مدیریت مصرف بسیار مهم است و همانطور که در مدیریت مصرف برق شاهد بودیم و توسط اغلب کارشناسان پیش بینی شده بود تابستان امسال خاموشی‌های گسترده داشته باشیم، اما مردم به صحنه آمدند همکاری کردند و بدون کمترین دغدغه توانستیم از این شرایط عبور کنیم.

وی اضافه کرد: در شرایط موجود ما از مردم عزیز درخواست می‌کنیم که با ما همکاری کنند، آب پشت سدها متعلق به مردم است و از مردم می‌خواهیم الگو را رعایت کنند. حتی کسانی که زیر الگو هستند، تا می‌توانند صرفه جویی کنند.

محرابیان گفت: آب هر چقدر پایدار باشد برای خود مردم است و ما مشابه الگوی صنعت برق را پیش بینی کردیم و عزیزانی که اقدام به صرفه جویی کنند در سطح زیر الگو پنج برابر قیمت پرداخت برقشان به آن‌ها پاداش صرفه جویی می‌دهیم.

وزیری نیرو افزود: تقریباً هر متر مکعب آب به طور متوسط حدود ۶۰۰ تومان قیمت تعیین شده است و پنج برابر آن، سه هزار تومان می‌شود.

یعنی هر کدام از مشترکین یک متر مکعب آب صرفه جویی کند، سه هزار تومان پاداش تعلق می‌گیرد؛ و با اندک صرفه جویی قبوض مشترکین رایگان می‌شود و اگر بیشتر صرفه جویی کنند بستانکار می‌شوند.

وزیر نیرو در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تا به حال مشترکین قبض رایگان داشتیم یا خیر؟ گفت: برای اولین بار در صنعت آب از این روش استفاده و در صورت رعایت الگوی مصرف قبض مشترکین رایگان می‌شود.

وی درباره مطالبه مردم در خصوص بدمصرف‌ها و پرمصرف‌ها نیز افزود: به طور مثال ما کسانی را داریم که اقدام به شستشوی گسترده خیابان، کوچه، ماشین، استخر و یا فضای سبز بسیار وسیع که دارند را با آب تصفیه شده که کیفیت این آب‌ها تقریباً در حد آب معدنی است اقدام می‌کنند. یک بطری آب معدنی قیمتش چند هزار تومان است و این آب را برای شستشوی حیاط، فضای سبز وسیع و یا پر کردم استخر صرف می‌کنند و مردم معترض هستند که ما صرفه جویی می‌کنیم چرا اجازه می‌دهید تعدادی اسراف را کنند.

محرابیان گفت: البته تعداد این افراد نسبت به مشترکین ما خیلی کم است، ولی این مصرف اضافه، هم دیگران را نگران می‌کند و هم اینکه از عدالت و انصاف به دور است.

وی ادامه داد: الان شرایط فصل به گونه‌ای است که اغلب جاهای کشور کشت ندارد مصرف آب در بخش کشاورزی نداریم اگر واقعاً فردی رعایت نکند و از آب‌های جاری و آب‌های چاه‌ها مصرف بیهوده بکند حتماً با این‌ها برخورد می‌شود و آب آن‌ها قطع می‌شود.

وزیر نیرو در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا بعد از قطع اولیه دوباره الگوی مصرف رعایت نشود برنامه‌ای دارید و شدت برخورد وزارت نیرو با این افراد تا چه حدی است؟ افزود: ما اطمینانمان به همکاری مردم است و نمونه آن را در تابستان امسال شاهد بودیم که چقدر همکاری‌های مردم خوب بود از طرفی اگر فردی باشد اطلاعی نداشته باشد و ضرورت داشته باشد ما توجیه شأن می‌کنیم و درصورت لزوم تعهد می‌گیریم و اگر دوباره الگوی مصرف رعایت نشود اقدامات سطح بالاتر انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال یک چاه کشاورزی ساعت بهره برداری سالانه در پروانه آن درج شده است و این باید رعایت شود، چون سفره آبی که برداشت می‌شود سفره مشترک است از این دشت ۵۰۰ کشاورز دیگر برداشت دارند و اگر فردی بدون رعایت الگو و بدون رعایت پروانه، برداشت‌های غیر مجاز بکند به عبارتی سهم دیگران را برداشت می‌کنند و دیگران از ما مطالبه می‌کنند و از ما می‌خواهند که ما حقوقمان را رعایت می‌کنیم چرا تعدادی مراعات نمی‌کنید و چرا شما مدیریت نمی‌کنیدکه معدود افرادی منابع آبی کشور را به خطر می‌اندازند.

وزیر نیرو گفت: ما در شهرهایی مانند تهران، مشهد، اصفهان و در بسیاری از شهرهای بزرگ با مشکل تأمین آب روبرو هستیم که با مدیریت و همکاری مردم عزیزمان با این الگوی پاداش صرفه جویی و با برنامه‌ای که قطع موقت برای مشترکان بدمصرف تنظیم کردیم امیدواریم مصارف تنظیم شود و مطابق شرایط روز بتوانیم تأمین آب مردم را به نحوه مطلوب انجام بدهیم به گونه‌ای که نگرانی برای مردم وجود نداشته باشد.

وی افزود: آب تصفیه شده فقط مربوط به شبکه بهداشتی شهرها و مصرف در حد الگو مصرف محاسبه شده که اعداد الگوی ما هم نسبت به همه جای دنیا بالاتر است یعنی شما اگر مقایسه کنید با دیگر کشورها می‌بینیم همین الگویی که تدوین و ابلاغ شده نسبت به کشورهای مختلف یک مصرف خیلی خوبی است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *