واردات گندم 40 درصد کاهش یافت

۲۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۲:۴۹
کد خبر: ۴۴۷۸۵۱۵
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: واردات گندم نسبت به سال گذشته بیش از ۴۰ درصد کاهش‌یافته است.

خبرگزاری میزان - بنابر اعلام شرکت بازرگانی دولتی ایران، سید سعید راد با بیان اینکه به این ترتیب، واردات این محصول نسبت به سال گذشته بیش از ۴۰ درصد کاهش‌یافته است افزود: نیاز سالانه کشور به گندم برای تولید نان و مصارف صنف و صنعت، مجموعاً حدود ۱۱ میلیون تن است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اظهار داشت: سال گذشته ۴ و نیم میلیون تن گندم از محل تولید داخلی، خریداری و ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تن نیز وارد شده بود.

وی با اشاره به اینکه برای تأمین نیاز داخلی و حفظ ذخایر استراتژیک، بخشی از گندم موردنیاز کشور از محل واردات تأمین می‌شود، تصریح کرد: این محصول از طریق کشتی‌های بزرگ وارد بنادر کشور شده و نسبت به تخلیه، بارگیری و ارسال آن‌ها به کانون‌های مصرف و مراکز ذخیره‌سازی گندم در سراسر کشور اقدام می‌شود.

راد با بیان اینکه از ابتدای فصل برداشت تاکنون، ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم توسط دولت به صورت تضمینی خریداری شده است، تصریح کرد: ارزش کل گندم‌های خریداری شده توسط دولت، ۸۳ هزار میلیارد تومان است که تمامی وجوه آن به کشاورزان عزیز پرداخت شده است.

 معاون وزیر جهاد کشاورزی با اعلام اینکه سال گذشته، کل خرید تضمینی گندم، ۴ و نیم میلیون تن بود، خاطرنشان کرد: امسال میزان خرید تضمینی گندم نسبت به سال قبل، از افزایشی حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن برخوردار است که نشان‌دهنده رشد حدود ۶۰ درصدی خرید این محصول نسبت به سال گذشته است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *