اسماعیلی: ایران بزرگ، محصول همگرایی و زندگی مسالمت آمیز اقوام ایرانی است

۲۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۹:۲۸
کد خبر: ۴۴۷۶۳۰۳
محمدمهدی اسماعیلی با تاکید بر این که همه اقوام ایرانی قرن هاست زیر چتر ایران فرهنگی زیسته اند، گفت: ایران بزرگ، محصول همگرایی و زندگی مسالمت آمیز اقوام ایرانی است و ملت ایران امروز میراث دار این فرهنگ غنی هستند.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شامگاه جمعه بیست و سوم مهرماه در حاشیه بازدید از جشنواره اقوام ایرانی در دریاچه شهدای خلیج فارس با ابراز خرسندی از برگزاری این جشنواره در ماه ربیع الاول و همزمان با هفته وحدت گفت: برپایی این گونه فضاها همواره مورد استقبال عموم مردم قرار می‌گیرد و این که مردم بتوانند با خرده فرهنگ های اقوام آشنا شوند، ظرفیت فوق العاده ای برای اعتلای فرهنگ جامعه ایجاد می کند.

اسماعیلی ادامه داد: جشنواره وحدت اقوام ایرانی فرصت خوبی برای هنرمندان و فعالان مناطق مختلف کشور فراهم کرده که از این نظر به کارآفرینی و اقتصاد هنر هم کمک می کند. 

سرمایه گذاری در عرصه های هنری

وزیر فرهنگ خاطرنشان کرد: با توجه به این که سرمایه گذاری در عرصه های هنری نسبت به سایر حوزه ها بسیار کم هزینه تر است،  شورای عالی اشتغال از محل تبصره ۱۸ بودجه سال ۱۴۰۱ منابع خوبی برای کارآفرینی هنری به مناطق مختلف کشور اختصاص داده و قرارگاه محرومیت زدایی فرهنگ و هنر هم آموزش های هنری در سراسر کشور را در دستور کار دارد.

وی با اشاره به رویکرد عدالت فرهنگی در دولت مردمی گفت: عدالت فرهنگی به معنای فراهم کردن زمینه های بروز خلاقیت های فرهنگی، هنری اقشار مختلف به خصوص در بخش های کم برخوردار جامعه است که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با جدیت این اهداف دنبال می شود. 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر این که همه اقوام ایرانی قرن هاست زیر چتر ایران فرهنگی زیسته اند، گفت: ایران بزرگ، محصول همگرایی و زندگی مسالمت آمیز اقوام ایرانی است و ملت ایران امروز میراث دار این فرهنگ غنی هستند.

جشنواره وحدت اقوام ایرانی

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برپایی جشنواره وحدت اقوام ایرانی در منطقه سیاحتی گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس گفت: با توجه به ظرفیت های شهر تهران برای برگزاری این گونه برنامه ها، پیشنهاد ما بهره مندی بیشتر این گونه موقعیت ها برای آشنایی هر چه بیشتر مردم با تنوع فرهنگ و هنری نقاط مختلف کشور است.

وزیر فرهنگ اضافه کرد: در این گونه جشنواره ها با هویت ملی عمیق و اریق ایرانی مواجه می شویم که در جهان یکتاست و این میراث فرهنگی باید به نسل های جدید منتقل شود. 

وی ادامه داد: نسل جدید ما در سال های اخیر به خاطر همه گیری کرونا بیشتر زمان خود را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی گذرانده و تا حدی از واقعیت های اصیل کشورمان فاصله گرفته است اما حالا که به همت دولت مردمی، مسأله کرونا تا حد زیادی مرتفع شده، بار دیگر فضا برای اجتماعاتی چون جشنواره اقوام ایرانی فراهم شده است.

رویدادهای فرهنگی هنری

اسماعیلی در پایان تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری رویدادهای فرهنگی هنری در داخل و خارج کشور را با جدیت پیگیری می کند و امیدوارم ثمره این اقدامات در ماه ها و سال های آتی بیش از پیش نمایان شود.

گفتنی است، جشنواره وحدت اقوام ایرانی با همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با هدف معرفی فرهنگ، تمدن و آداب و رسوم اقوام گوناگون ایرانی، از ۲۰ تا ۲۹ مهر هر روز از ساعت ۱۵ تا ۲۲ در دریاچه شهدای خلیج فارس میزبان شهروندان است.‌

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha