امیرعبداللهیان: سیاست ایران در قبال جنگ اوکراین، عدم ارسال سلاح به طرفین درگیر است

۲۳ مهر ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۶:۱۹
کد خبر: ۴۴۷۴۷۸۴
وزیر امور خارجه گفت که سیاست ایران در قبال جنگ اوکراین، عدم ارسال سلاح به طرفین درگیر است.

خبرگزاری میزان_ حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه كشورمان و جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا به صورت تلفنی گفت‎و‎گو و تبادل نظر كردند.

در این گفت‎وگو در مورد آخرین تحولات مربوط به مذاکرات لغو تحريم و روابط دوجانبه با اتحادیه اروپا و مسائل اخیر در ایران تبادل نظر بعمل آمد.

امیرعبداللهیان ضمن قدردانی از تلاش های سازنده بورل برای کمک به بازگشت همه طرف‎ها به تعهدات خود در توافق، گفت: علیرغم برخی اظهارات متعارض رسانه ای طرف آمریکایی، اکنون گام‎های رسیدن به توافق در مسیر درستی قرار دارد و در همین راستا، ما از همکاری آژانس بین المللی انرژی اتمی در مسیر فنی استقبال کردیم.

وی در خصوص تحولات جاری کشور گفت: مرگ مرحوم مهسا امینی مایه تاسف همه ماست. در این خصوص گزارش دقیق و علمی پزشکی قانونی از سوی تعداد قابل توجهی از پزشکان فوق تخصص و افراد خبره ارائه شده است. همچنین اقدامات قضایی نیز در جریان است، البته این موضوع برای برخی مقامات غربی فقط یک بهانه است. پرسش این است که غرب در خصوص صدها پرونده قتل عمد زنان و کودکان در کانادا و آمریکا بویژه بدست پلیس چه کرده است؟! نمی شود در اروپا خشن ترین مقابله با اغتشاش ، عملی خوب و پسندیده باشد، اما همان کار در چارچوب قانونی در ایران سرکوب قلمداد شود.

وی افزود: مطالبات مسالمت آمیز موضوعی جدای از آشوب، قتل، آتش افروزی و عملیات تروریستی است.

وزیر امور خارجه کشورمان یادآور شد جمهوری اسلامی ایران از پشتوانه قوی مردمی و دموکراسی کارآمد برخوردار است. اینجا سرزمین کودتای مخملی یا رنگین نیست. ایران لنگرگاه ثبات و امنیت پایدار منطقه است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: البته ما به چارچوب بزرگ تری برای همکاری اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران نگاه می کنیم. بنابراین توصیه می‎کنیم اروپایی‎ها با رویکردی واقع بینانه به موضوع بنگرند.

وی در ادامه به نقش جمهوری اسلامی و سردار سلیمانی در مقابله با داعش در عراق و سوریه و در نتیجه انتفاع اروپا از امنیت در قاره خود اشاره کرد.

امیرعبداللهیان در ادامه گفت: ما با روسیه همکاری دفاعی داریم، اما سیاست ما در قبال جنگ اوکراین، عدم ارسال سلاح به طرفین درگیر، توقف جنگ و پایان دادن به آوارگی مردم است.

جوزپ بورل نیز در این گفت‎وگوی تلفنی ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت های حاصله در مسیر احیای برجام و اهمیت همکاری میان آزانس بین المللی انرژی اتمی با ایران، گفت: توافق ایران و امریکا در تبادل زندانیان موضوع مهمی است و آن را گامی رو به جلو برای دستیابی به توافق می‎دانیم.

بورل در ادامه به پیشرفت‎های خوب به دست آمده در نیویورک و وین اشاره کرد و افزود: ما قصد دخالت در امور داخلی ایران را نداریم.

وی در ادامه ضمن اشاره به برخی مواضع تند در اروپا، بر ضرورت همکاری هر چه بیشتر اتحادیه اروپا و ایران تاکید کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان به توضیحات ایران در خصوص تاکید بر عدم ارسال سلاح و پهپاد برای بکارگیری در جنگ اوکراین اشاره کرد و آن را در خور توجه دانست.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *