اولیای دم اهل تشیع، محکوم به قصاص اهل تسنن را بخشیدند

۲۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۷:۵۵
کد خبر: ۴۴۷۲۰۱۵
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری لرستان از رهایی یک محکوم از قصاص نفس با همت دستگاه قضایی استان لرستان و رضایت و گذشت اولیای دم یک پرونده طی یک مراسم محلی خبر داد.

خبرگزاری میزان -در هفته وحدت و با اقدامات قوه قضاییه یک محکوم به قصاص از هموطنان اهل تسنن در شهرستان دلفان استان لرستان از سوی اولیای دم که اهل تشیع هستند، بخشیده شد.

محمد رزم در برگزاری مراسم خون صلح شهرستان دلفان با بیان اینکه خداوند را برای توفیق حضور در این مراسم ارزشمند و عبادی شاکر و سپاسگزارم، اظهارکرد: خون صلح یک سنت حسنه و دیرینه است که ریشه در اعماق جان و روح عشایر مذهبی غرب کشور، بخصوص مردم با صداقت لرستان و شهرستان دلفان دارد.

وی افزود: امروز شاهد برگزاری این مراسم صلح و سازش، دوستی، مودت، برادری، و همدلی در منطقه «خاوه» ولایت مدار شهرستان دلفان هستیم.

رئیس کل دادگستری لرستان با اشاره به سومین روز از هفته وحدت بین اهل سنت و اهل تشیع و همچنین میلاد پیامبر اسلام (ص) و امام صادق (ع)، یاد و خاطره شهدای وحدت را گرامی داشت.

رزم با تاکید بر اینکه این مراسم صلح و سازش برای رضایت خداوند و عمل به سنت پیامبر (ص)، و در هفته وحدت برگزار شده است، ادامه داد: مردم شریف شهرستان دلفان، مردمی متدین، مذهبی و اصیل هستند که به مهربانی و مهرورزی شهرت دارند.

وی با تاکید بر گذشت، صمیمیت و برادری مردم شهرستان دلفان، اضافه‌کرد: این شهرستان مردمی انقلابی، ولایت مدار، ایثارگر و شهید پرور دارد.

رئیس کل دادگستری لرستان با اشاره به تلاش‌های خستگی ناپذیر معتمدان و ریش سفیدان ذی نفوذ شهرستان دلفان، گفت: ریش و روحانیون مقبولیت بسیار زیادی در بین مردم دارند و وجود آنان برای این مردم نعمت است.

رزم با اشاره به گذشت قابل تقدیر مردم استان لرستان افزود: بر همین اساس امروز شاهد جلب رضایت 61 پرونده قصاص نفس در استان در 3 سال گذشته هستیم.

وی در ادامه با بیان اینکه عفو و گذشت کار افراد دریا دل و بزرگ منش است که با وجود اینکه اجرای قصاص حق آن‌ها است در صدد انتقام بر نمی آیند. افزود: به همین دلیل امروز در محضر این خانواده بزرگ اولیای دم حضور پیدا کردیم.

رئیس کل دادگستری استان لرستان با اشاره به اینکه این عمل اولیای دم بسیار ارزشمند و دارای ثواب اخروی است تصریح کرد: از اعضای شورای حل اختلاف و ستاد صبر استان نیز که بین مردم صلح و سازش ایجاد می‌کنند، تقدیر و تشکر می‌کنم.

رزم با تاکید بر اینکه صلح و سازش همواره مورد تاکید آموزه‌های اسلامی و نیاز جامعه است، عنوان کرد: این امر علاوه بر اینکه منجر به وحدت، اتحاد و یکپارچگی بین مسلمین می‌شود، زیربنای امنیت است و موجب تقویت منافع و اقتدار و قدرت ملی نیزمی‌شود.

وی اظهار کرد: اصلاح ذات البین در راستای عمل به آیات قرآن و آموزه های دینی و سیاست های محوری، راهبردی و اولویت دار رئیس قوه قضاییه درپیاده کردن منویات مقام معظم رهبری است.

رئیس کل دادگستری استان لرستان افزود: درهمین راستا این پرونده قصاص نفس پس از گذشت حدود 6 سال در هفته وحدت منجر به صلح و سازش شد.

رئیس کل دادگستری استان لرستان گفت: این اقدام خدا پسندانه به میمنت هفته وحدت و عمل به فرامین پیامبر اکرم (ص) و در راستای فرامین و منویات مقام معظم رهبری صورت گرفت که در مراسمی خانواده اولیای دم که از هموطنان اهل تشیع هستند بدون هیچ قید وشرط و دریافت دیه رضایت خود را اعلام کردند.

وی افزود: در راستای دستورالعمل ستاد صبر که به تصویب ریاست قوه قضاییه رسیده در هر شهرستان استان لرستان بیش از ده‌ها شبعه صلح و سازش ویژه قصاص نفس تشکیل شده است.

رزم یادآورشد: صلح و سازش در پرونده های ققصاص نفس در لرستان با تلاش خستگی ناپذیر معتمدان محلی، صلح جویان و صلح یاران در این استان صورت می گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید احمدرضا شاهرخی نیز در این مراسم با بیان اینکه استان لرستان  6 هزار و ۵۴۶ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است و آخرین شهید آن، شهید «داوود عبدالهی» است، ایشان کسی بود که در دفاع از امنیت مردم کُرد جانش را تقدیم کرد.


وی با بیان اینکه شهید «عبدالهی» که تقریباً یک هفته از شهادتش می‌گذرد برای ایجاد امنیت، دفاع از شرف و نجابت بانوان کُرد به درجه رفیع شهادت نائل شد، افزود: خون رزمندگان اسلام و رزمندگان شهید منطقه نورآباد با خون رزمندگان اهل تسنن در دفاع از سرزمین اسلامی و اسلام با هم آمیخته شده است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان بیان کرد: برادرانی که از کرمانشاه، کردستان و برادران اهل تسننی که از چابهار تشریف آورده‌اند، به یاد دارند آن رویداد تلخ پاوه را، مردم همین استان حرکت کردند برای تقابل با تجزیه طلبان و گروهک‌های منحله، برای دفاع از مردم اهل تسنن.

حجت الاسلام و المسلمین شاهرخی با تاکید بر اینکه وحدت، همگرایی و انسجام سابقه دیرینه ای در این استان دارد، تصریح کرد: امام راحل و مقام معظم رهبری با هوشمندی این هفته را به عنوان هفته وحدت نامگذاری کردند، زیرا تفرقه و اختلاف راهبرد دشمنان است و با این راهبرد اقلیت اندکی را بر اکثریت قریب به اتفاقی حاکم می‌کنند، تا دسیسه‌های پلید خود را عملی کنند.

وی گفت: دشمنان این ملت امروز ببینند که چگونه یک خانواده شیعه، محب امام علی (ع) و اولاد معصوم ایشان، فردی از اهل تسنن را که محکوم به قصاص نفس شده را می‌بخشند، در حالی که همه مراحل برای قصاص این شخص آماده است اما خانواده اولیای دم تنها برای رضای خدا و بدون هیچ گونه وجهی و در راستای توصیه‌های مقام معظم رهبری از این قصاص می‌گذرند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان گفت: دشمنان اگر با بهانه واهی به ملت آسیب جانی و مالی بزنند، بدانند که راهبرد شیعه و سنی وحدتی است، که با آن می‌توان به قله‌های رفیع ارتقای فرهنگی و پیشرفت نائل شد.

حجت الاسلام و المسلمین شاهرخی از شورای تأمین، هیئت حل اختلاف شهرستان دلفان، مدیر کل دادگستری، دادستان عمومی و انقلاب، قضات، شورای حل اختلاف استان لرستان و دستگاه قضایی چابهارو تمام افرادی که انجام این صلح و سازش را رقم زدند تقدیر و تشکر کرد.

وی با بیان اینکه گاهی ما باید از یک رویداد فاصله بگیریم تا عمق ارزش آن روز را بدانیم، ما امروز می‌دانیم رزمندگان ما در 8 سال دفاع مقدس چه رشادت‌ها به خرج دادند، چه سختی‌هایی را تحمل کردند تا این افتخار رقم خورده است، افزود: روزهای مانند امروز و گذشت اولیای دم نیز همواره به یاد خواهد ماند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان همچنین از عموم مردم، سران طوایف، عشایر، علما، امام جمعه نورآباد، نیروهای امنیتی و انتظامی و قضایی و حضار در مراسم تشکر و قدردانی کرد.

بیشتر بخوانید:

بیش از ۱۵ هزار پرونده با همت شوراهای حل اختلاف لرستان با سازش مختومه شد

انتهای پیام/


برچسب ها: دادگستری قصاص

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *