ایروانی: شورای امنیت از تعامل سازنده کنونی بین سوریه و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی حمایت کند

۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۲:۰۶
کد خبر: ۴۴۵۸۴۶۶
سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل با اشاره به تلاش‌های سوریه برای اجرای تعهدات خود در کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی،تاکید کرد که مدیریت این پرونده با رویکرد سیاسی و استاندارد دوگانه، تنها بحث‌ها را از ماهیت فنی آن منحرف کرده و می‌تواند اعتبار و اقتدار شورای امنیت را زیر سوال ببرد و آن را تضعیف کند.

خبرگزاری میزان - «امیر سعید ایروانی»، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل که در جلسه شورای امنیت سازمان ملل با موضوع تحولات در خاورمیانه (به کار گیری سلاح‎های شیمیایی در سوریه ) سخن می‌گفت ، در مقدمه این سخنرانی تاکید کرد، ایران به عنوان قربانی اصلی بیشترین استفاده سیستماتیک از سلاح‌های شیمیایی در تاریخ مدرن، همواره با قوی‌ترین واژه‌ها استفاده از سلاح‌های شیمیایی را توسط هرکس، در هر کجا و تحت هر شرایطی محکوم کرده است.

وی افزود: کشور ما نیز با این باور بین‌المللی همراه است که استفاده از این قبیل سلاح‌های غیر انسانی ، باعث تهدید جدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی بوده و نباید تحمل شود.

«ایروانی» تصریح کرد، تنها راه تضمین اینکه سلاح‌های شیمیایی هرگز دوباره استفاده نشوند این است که همه این سلاح‌ها در سطح جهانی حذف شود و تمام اقدامات ضروری برای جلوگیری از تولید این قبیل سلاح‌های کشتار جمعی اتخاذ شود.

وی خاطرنشان کرد: ما بر درخواست خود برای اجرای کامل، موثر و غیر تبعیض‎آمیز کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی تاکید می‌کنیم .

سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل گفت: ما معتقدیم سیاسی کردن اجرای کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و استفاده از سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) برای اهداف سیاسی، مشروعیت این کنوانسیون و این سازمان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

«ایروانی»، توجهات را به اهمیت بالای تلاش‌های سوریه در جهت اجرای تعهدات خود در چارچوب کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی جلب کرده و افزود: ما تداوم ارتباطات و تعامل بین سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و سوریه را تشویق می‌کنیم و از دولت سوریه برای ارائه یکصدوششمین گزارش ماهانه به مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تقدیر می‌کنیم. سوریه در این گزارش جزئیات اقدامات خود در جهت حذف سلاح‌های شیمیایی و تاسیسات تولید آن را تشریح کرده است.

سفیر و نماینده کشورمان ابراز امیدواری کرد، نشست آتی وزیر امور خارجه سوریه و مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به حل و فصل مسائل موحود بین دو طرف کمک کند.

«ایروانی» تصریح کرد: در شرایطی که سوریه الزامات کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی را رعایت کرده و به همکاری سازنده با سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ادامه می‌دهد، مدیریت این پرونده با رویکرد سیاسی و استاندارد دوگانه تنها بحث‌ها را از ماهیت آن منحرف کرده و می‌تواند اعتبار و اقتدار شورای امنیت را زیر سوال ببرد و آن را تضعیف کند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان همچنین افزود: ما معتقدیم اکنون برای شورای امنیت یک فرصت مناسب در جهت بازگرداندن بحث‌ها در این رابطه به مسیر فنی در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ایجاد شده و این امر زمینه یک گفتگوی سازنده بین سوریه و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی برای حل مسائل را فراهم می‌کند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *