کتاب «تعامل با دوستان بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» منتشر شد

10:27 - 05 مهر 1401
کد خبر: ۴۴۵۵۶۴۹
کتاب «تعامل با دوستان بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» پس از مفهوم شناسی سبک زندگی اسلامی و مبانی و گستره سبک زندگی، اهمیت همکاری با دوستان و مفهوم شناسی دوست مورد بررسی قرار گرفته و معیار دوست گزینی تبیین شده است.

خبرگزاری میزان – کتاب «تعامل با دوستان بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر سیدعلی سادات فخر است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی،در ۶۵ صفحه منتشر شد.

پژوهشکده مذکور تلاش کرده است با پژوهشگران فرهیخته و بهره گیری از آموزه های نورانی قرآن و اهل بیت(ع) و تدوین فرهنگ نامه سبک زندگی، کاربردی ترین اطلاعات موضوعات مرتبط با حوزه‌های گوناگون فردی، خانوادگی، اجتماعی و محیط زیست را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

در میان مدخل های این فرهنگنامه، برخی موضوعات فرهنگی ویژه ای برخوردارند و عموم افراد جامعه به صورت گسترده با آن سروکار دارند. از این رو، به منظور ارتقا و تقویت سبک زندگی اسلامی، شایسته است آموزه‌های دینی مربوط به این گونه موضوعات علاوه بر ارائه در فرهنگنامه، به صورت کتابچه های مستقل نیز در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد. بر همین اساس، در اثر پیش‌رو شاخصه های مربوط به تعامل با دوستان در آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) تهیه می شود و در اختیار علاقه مندان قرار می‌گیرد.

ساختار اثر

در کتاب «تعامل با دوستان بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» پس از مفهوم شناسی سبک زندگی اسلامی و مبانی و گستره سبک زندگی، اهمیت همکاری با دوستان و مفهوم شناسی دوست مورد بررسی قرار گرفته و معیار دوست گزینی تبیین شده است.

نویسنده، در ادامه این اثر، شناخت اعتقادات دوست و اصل بنیادین رفتار با دوستان را بیان و بر رعایت قاعده زرین تأکید کرده است.

سپس، عوامل نگهداشت دوستی بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) تبیین شده است که از جمله این رفتارها می توان به محبت، ایمان به خداوند، پیوند نسبی و سببی، و رعایت انصاف اشاره کرد.

کتاب «اهداف تعامل با دوستان» از دیگر مباحث این اثر است که در این راستا بر همدردی و مواسات، نیازهای اقتصادی، و نیازهای روانی و معنوی، بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) توصیه شده است.

در این اثر، «آثار تعامل با دوستان» تشریح شده است که در این راستا، رفع کدورت و دشمنی، تحکیم پایه های ایمان، و افزایش مکارم اخلاقی و انسانی تبیین شده است.

در پایان «شیوه تعامل با دوستان» مورد بحث و بررسی قرار گرفته که از جمله این شیوه ها می توان به رعایت ادب در سخنف رایزنی و مشورت، رعایت ادب در گوش سپاری، رازداری، امانتداری، خوش گمانی، امیدآفرینی، نیکی، وفای به وعده، هدیه دادن، رعایت عدالت، ترک دوستی با دشمن دوست و بخشش لغزش ها پرداخت.

کتاب

برشی از اثر

آثار تعامل با دوستان

۱- رفع کدورت و دشمنی: ایجاد ارتباطف برقراری دوستی و تعامل دوستانه تأثیر مستقیمی در رفع کدورت و دشمنی دارد. یکی از مهم ترین هنرهای انسان، تبدیل دشمن به دوست است. در قرآن نیز دستور داده شده با دشمن به روش احسن تعامل شود تا تبدیل به دوست شود.

۲- تحکیم پایه های ایمان: پایه های ایمان در تعامل با دوستان مسلمان تحکیم می شود؛ همچنین تعامل دوستان اهل بیت(ع) ولایتمداری عشق و به خاندان عصمت و طهارت تقویت می شود.

۳- افزایش مکارم اخلاقی و انسانی: یکی از آثار مشهود روابط انسان ها تأثیرپذیری از رفتار و گفتار همدیگر است. به همین دلیل بسیار تأکید شده است انسان آگاهانه دوست انتخاب کند؛ زیرا اگر دوست بد و شرور انتخاب کند، با مشکل روبرو خواهد شد و سالم نمی ماند. البته نکته مهم این است که انسان باید به اندازه قدرتمند و تأثیرگذار باشد که بتواند در تعامل با دوستان رفتار و گفتار آنان را در جهت صحیح تغییر دهد؛ اگر احساس کرد نمی تواند تأثیرگذار باشد، باید قطع رابطه کند.

علاقه مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می توانند به نشانی اینترنتیhttp://shop.isca.ac.ir/  مراجعه کنند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *