جزئیات احداث خط لوله و برق در مرز مهران و شلمچه

۲۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۱:۵۲
کد خبر: ۴۴۴۹۱۴۸
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
معاون حقوقی، پشتیبانی و مجلس وزارت نیرو گفت: امسال آب و برق پایدار در مرزها ایجاد کردیم که هم برای مردم منطقه بماند و هم در سال‌های آینده قابل استفاده برای زائران باشد.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام پاون، احمد حیدری معاون حقوقی، پشتیبانی و مجلس وزارت نیرو در برنامه تلویزیونی «در مسیر حسین» با اشاره به فعالیت وزارت نیرو برای تامین آب و برق در مرزها گفت: در وزارت نیرو و از ماه‌های قبل، ستاد اربعین تشکیل شد و شرکت‌های مادر تخصصی در آن حضور پیدا کردند. وزارت نیرو در بخش‌های آب، برق و فاضلاب در سراسر ایران خدمت‌رسانی می‌کند. دو سال گذشته به دلیل کرونا حضور مردم در عتبات عالیات محدود شده بود اما امسال پیش‌بینی می‌کردیم حدود 5 میلیون نفر در این مراسم حضور پیدا کنند و به همین نسبت اقداماتی صورت گرفت. 


وی ادامه داد: در مرز مهران، خط 12.5 کیلومتری لوله‌کشی آب پایدار کشیده و هم‌چنین مخزن 700 و 2000 متر مکعبی ایجاد شد تا برای ذخیره‌سازی آب صورت گیرد. از سویی دیگر، در سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها، خط لوله فاضلاب دائمی ایجاد شد. 


حیدری با اشاره به تامین آب و برق در مرز مهران گفت: از سال‌های گذشته در مهران با مشکل برق روبه‌رو بودیم و به همین دلیل پست موقت 132 کیلو ولت برای شهر مهران و پایانه مرزی آن ایجاد شد. خوشبختانه امسال هیچ مشکل برقی در مهران نداشتیم و قصد داریم این پست موقت را تبدیل به پست دائمی بکنیم. در مرز شلمچه نیز 8 کیلومتر خط لوله آب ایجاد شد که دائمی است و دو مخزن 500 هزار لیتری احداث کردیم و قصد داریم برای سال‌های آینده یک مخزن 2000 متر مکعبی نیز ایجاد کنیم. 


وی تاکید کرد: تلاش ما این بود که آب و برق پایدار در مرزها ایجاد کنیم که هم برای مردم منطقه بماند و هم در سال‌های آینده قابل استفاده برای زائران باشد. 


وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا آب همدان به سمت مرزها رفته است، گفت: منبع آب و آبریز کاملا مشخص است و نمی‌توان مثل یک کالا آن را از جایی به جای دیگر برد. منبع آبریز استان همدان نیز کاملا مشخص است. کاری که در این چند هفته در همدان انجام شد، واقعا یک کار جهادی بود که منجر به ایجاد یک ابرپروژه شد. در این پروژه خط لوله‌ای به طول 140 کیلومتر ایجاد شد. جالب است بدانید که پروژه احداث این خط لوله، 17 سال زمان برده بود و تا 6 ماه پیش 40 درصد پیشرفت داشت اما در دولت اخیر این پروژه به بهره‌برداری رسید. 


معاون حقوقی، پشتیبانی و مجلس شورای اسلامی گفت: در حقیقت، 60 درصد این پروژه در چند ماه انجام شد. بنابراین تاکید می‌کنم که منبع آب همدان کاملا مشخص است و آب تامین‌شده در مرز متفاوت با منبع تامین آب آنجاست. 
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره تامین آب و برق در آن سوی مرزها گفت: برای زائرانی که از مرزهای ما خارج شده و به کشور عراق رفتند نیز آب مورد نیاز را تامین کردیم و باید بگویم که همراهی عراقی‌ها در این مسیر بسیار خوب بود. اکنون 150 نفر از بهترین نیروهای ما در اکیپ‌‌های فنی مهندسی آب، برق و فاضلاب در شهرهای نجف، کربلا، کاظمین و سامرا مستقر هستند و خدمات‌رسانی می‌کنند. 


حیدری خاطرنشان کرد: همه امکاناتی که در مرزها فراهم شده است، برای استفاده در سال‌های آینده باقی خواهد ماند و در ایام اربعین نیز مردم از آن استفاده می‌کنند. 


وی در پایان درباره پروژه غدیر و تامین آب خوزستان گفت: در حوزه تامین آب خوزستان، پروژه بسیار خوبی توسط آقای رئیس‌جمهور افتتاح شد. همه می‌گفتند که اجرای طرح غدیر امکان‌پذیر نیست اما با همت دولت سیزدهم و همه نهادها و دستگاه‌ها این کار انجام شد. از سد دز آب گرفته و 10 متر مکعب در ثانیه آب وارد کانال آبرسانی شهری شد که این آب دائمی است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *