رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

ایران؛ آزمون سخت اوباما

11:39 - 17 تير 1393
کد خبر: ۴۴۴
دسته بندی: صفحه نخست ، عمومی
یستم جولای که ضرب الاجل تکمیل توافق نهایی است، به سرعت نزدیک می شود و کنگره صرف نظر از اینکه توافقی وجود خواهد داشت یا نه و یا تمدیدی صورت خواهد گرفت یا خیر، احتمالا تهدیدات خود در مورد اعمال تحریم های بیشتر بر ایران را تکرار خواهد کرد.

گروه دیگر رسانه ها:در حالیکه مذاکره کنندگان تلاش می کنند توافقی را نهایی کنند که به ادعای غرب مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای می شود، دولت اوباما اواخر ماه جاری با یک آزمون مهم در سیاست خارجی خود روبرو است.

به گزارش فرارو به نقل از هیل، بیستم جولای که ضرب الاجل تکمیل توافق نهایی است، به سرعت نزدیک می شود و کنگره صرف نظر از اینکه توافقی وجود خواهد داشت یا نه و یا تمدیدی صورت خواهد گرفت یا خیر، احتمالا تهدیدات خود در مورد اعمال تحریم های بیشتر بر ایران را تکرار خواهد کرد.

این مسئله برای کاخ سفید به یک مشکل تبدیل خواهد شد چراکه کاخ سفید می ترسد تحریم های جدید هرگونه امید برای دستیابی به توافقی را از بین ببرد که بهترین شانس ثبت پیروزی سیاست خارجی باراک اوباما در دور دوم ریاست جمهوری را فراهم می کند.
 
آنتونی کوردزمن، کارشناس نظامی و سیاسی خاورمیانه و رئیس بخش خاورمیانه در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی واشنگتن گفت با توجه به این واقعیت که بیستم جولای به انتخابات میان دوره نزدیک است، احتمال اینکه اعضای کنگره برای قدرت نمایی دست به اعمال تحریم های بیشتر بزنند را افزایش می دهد.

کوردزمن در ادامه افزود: «این مسئله گاهی به اقداماتی منتج می شود که بیش از آنکه به پیچیدیگی کنترل تسلیحات و منافع استراتژیک آمریکا مربوط شود، ناشی از مشکلات داخلی است. همین مسئله گاهی تحریم های عجولانه و خودنمایی نمایندگان را به دنبال دارد.»

مسائل بسیاری در مذاکرات وجود دارد که اوباما را به خطر می اندازد.

رئیس جمهوری آمریکا بهبود روابط با ایران را به یک هدف در تیمش تبدیل کرده و در ماه سپتامبر طی تماس تلفنی با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفتگو کرد تا نخستین تماس مستقیم مهم میان دو کشور طی نزدیک به سه دهه صورت پذیرد.

مهم ترین دستاورد اوباما در دور نخست ریاست جمهوری در حوزه دفاعی و امور بین الملل، دستگیری اسامه بن لادن، سرکرده گروه تروریستی القاعده بود. اما دور دوم ریاست جمهوری اش تا به امروز حوزه سیاست خارجی با توجه به اتفاقات سوریه، اوکراین و طی هفته های اخیر عراق، بسیار دشوار بوده است.

احتمالات درمورد توافق با ایران نیز شرایط همچنان متفاوت است. اگر طی چند هفته آینده توافقی انجام نشود، ممکن است که مذاکرات میان ایران و گروه 1+5 (آمریکا، فرانسه، روسیه، انگلیس، چین و آلمان) به سادگی تمدید شود.

و کاخ سفید تا به امروز در عقب نشاندن تهدید تحریم ها موفق بوده است.

باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا و مارک کرک، سناتور جمهوری خواه ایالات ایلینوی اواخر سال گذشته میلادی با سرپیچی از کاخ سفید سعی در تصویب لایحه ای داشتند که تحریم ها علیه صنایع پتروشیمی و معدن ایران را تشدید می کرد. این لایحه در حال حاضر 59 حامی دارد که 16 تن از آنها دموکرات هستند.

منندز در نشست ماه ژوئن کمیته روابط خارجی سنا در مورد توافق بالقوه هسته ای با ایران گفت: «دیدگاه من این است که رژیم تحریم های بین المللی تاثیرگذارترین مسئله تعیین کننده در حفظ ایرانیان پای میز مذاکرات است.»

یکی از سخنگویان کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان گفت که اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در صورت عدم دستیابی به توافق، از تحریم ها حمایت خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: «رویس همواره موافق تحریم ها خواهد بود. اگر توافقی حاصل نشود، مطمئنا رویس سنا را تحت فشار قرار خواهد داد که لایحه تحریم های وی علیه ایران که سال گذشته به تصویب مجلس نمایندگان رسید را تصویب کند.»

کاخ سفید هشدار داده است که اعمال تحریم های بیشتر بر ایران می تواند به مذاکرات ضربه بزند. در صورتی که توافق با ایران نهایی شود، هرگونه توافق دایمی برای برداشتن تحریم ها نیازمند تصویب کنگره خواهد بود که البته مرحله سختی است.

آمریکا و دیگر کشورها خواستار آنند که ایران ظرفیت غنی سازی اورانیوم خود را کاهش دهد تا از این طریق مانع از ساخت بمب هسته ای شوند. اما ایران تاکید دارد که ظرفیت فعلی را برای تولید سوخت نیروگاه هسته ای نیاز دارد. 

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجی ایران روز چهارشنبه و درست یک روز پیش از ازسرگیری مذاکرات در وین، طی ویدئویی در یوتیوب این ادعا که تحریم های اقتصادی یک دهه اخیر ایران را پای میز مذاکرات آورده را تکذیب کرد. وی گفت: «تحریم ها مردم ایران را به زانو درنیاورده و در آینده نیز به زانو درنخواهد آورد.»

اما ظریف گفت که ایران مایل است که نشان دهد هدف برنامه هسته ای اش ساخت بمب نیست. وی گفت: «ما مایلیم که اقدامات مشخصی را برای تضمین اینکه برنامه هسته ای ایران همواره صلح آمیز خواهد بود، انجام دهیم.»

این در حالی است که جان کری، وزیر امور خارجی آمریکا گفت تمدید دور مذاکرات تنها در صورتی انجام خواهد شد که ایران تمایل جدی خود برای مذاکره را نشان دهد.

وی در یادداشت 30 ژوئن خود برای واشنگتن پست نوشت: «برای تمدید زمان احتمالا فشارهایی وجود خواهد داشت. اما هیچ مهلتی تمدید نخواهد شد مگر تمام طرف ها توافق داشته باشند، و ایالات متحده و شرکای ما به هیچ تمدیدی صرفا برای طولانی تر کردن مذاکرات رضایت نخواهند داد. در زمان باقی مانده، ایران باید تمایل واقعی خود برای پاسخ دادن به نگرانی های مشروع جامعه بین الملل را نشان دهد.»


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *