عربستان پایتخت مواد مخدر خاورمیانه

14:01 - 12 شهريور 1401
کد خبر: ۴۴۲۸۵۳۹
کارشناسان معتقدند عربستان نقشی رو به رشد به عنوان پایتخت مواد مخدر در خاورمیانه، افزایش تقاضا و تبدیل شدن به مقصد اصلی قاچاقچیان ایفا می‌کند.

خبرگزاری میزان - یک قتل وحشتناک ناشی از مصرف مواد مخدر، رسانه‌ها را در آوریل امسال در عربستان به خود جلب کرد؛ زمانی که مردی در استان شرقی این کشور خانه خود را قبل از افطار به آتش کشید؛ در این حادثه چهار نفر از اعضای خانواده او کشته شدند.

به گزارش «سی‌ان‌ان»، پلیس عربستان گفته بود که این شخص تحت تأثیر «شابو»، یک نوع متامفتامین بوده است.

رسانه‌های سعودی اخیراً زنگ خطر را در مورد افزایش مصرف مواد مخدر به صدا در آورده‌اند و یکی از کارشناسان سعودی ورود محموله‌های مواد مخدر به این کشور را «جنگی آشکار علیه ما، خطرناک‌تر از هر جنگ دیگری» توصیف می‌کند.  

مقام‎های سعودی اخیرا پس از پنهان شدن نزدیک به 47 میلیون قرص آمفتامین در یک محموله آرد و کشف و ضبط آن در یک انباری در ریاض، پایتخت این کشور، بزرگترین کشفیات مواد مخدر غیرقانونی در تاریخ این کشور را اعلام کردند.

به گفته کارشناسان، این رکورد نشان می‌دهد که عربستان نقشی رو به رشد به عنوان پایتخت مواد مخدر در خاورمیانه، افزایش تقاضا و تبدیل شدن به مقصد اصلی قاچاقچیان ایفا می‌کند.

آنها می‌گویند که این کشور یکی از بزرگترین و پرسودترین مقاصد منطقه‌ای برای مواد مخدر بوده و این وضعیت در حال تشدید است.

اداره کل مبارزه با مواد مخدر عربستان، می‎گوید که عملیات اخیر بزرگترین اقدام از نظر کشفیات مواد مخدر بود.

کشف مواد مخدر در عربستان و اطراف منطقه در طول زمان افزایش یافته است؛ اخیرا یک قایق گارد ساحلی 320 کیلوگرم قرص آمفتامین و تقریباً 3 هزار کیلوگرم حشیش به ارزش میلیون‌ها دلار را از یک قایق ماهیگیری در خلیج عمان کشف و ضبط کرد.

در حالی که مقام‎ها، نامی از نوع ماده مخدر توقیف شده یا محل ورود آن را ذکر نکردند، دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل، (UNODC)، قبلاً گفته بود که «گزارش‌های کشف آمفتامین از کشورهای خاورمیانه عمدتاً به قرص‌های حاوی کاپتاگون اشاره می‌کند.»

«کاپتاگون» در اصل نام تجاری یک محصول دارویی حاوی محرک مصنوعی «فن اتیلین» بود.

این ماده مخدر 15 سال پیش در عربستان رایج شد، اما در پنج سال گذشته به شدت افزایش یافته است.

بسیاری از جوانان در عربستان به دلیل کسالت و کمبود فرصت‌های اجتماعی مواد مخدر مصرف می‌کنند.

در چند سال گذشته، تعدادی مراکز ترک اعتیاد به مواد مخدر در سراسر این کشور راه‌اندازی شده‌اند.

با وجود مراکز ترک اعتیاد به مواد مخدر در عربستان، پیام‌های بهداشت عمومی یا کارزارهای کمی برای افزایش آگاهی در مورد «کاپتاگون» وجود دارد.

انتهای پیام/


برچسب ها: عربستان اعتیاد

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *