دبیر ستاد حقوق‌ بشر: گروهک‎های تروریستی را در تمام دنیا مورد تعقیب قرار می‌دهیم

15:07 - 09 شهريور 1401
کد خبر: ۴۴۲۴۹۰۵
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
معاون امور بین الملل و حقوق‌بشر قوه قضاییه، گفت: گروهک‌های تروریستی را در تمام دنیا مورد تعقیب قرار داده و هیچ جای دنیا برای این گروهک‌ها امن نخواهد بود.

خبرگزاری میزان - کاظم غریب آبادی در همایش بررسی ابعاد حقوقی جنایات دولت تروریست ایالات متحده آمریکا بر علیه مردم ایران که امروز در قزوین برگزار شد، اظهار کرد: هر چه در خصوص جنایت‌های آمریکا علیه ملت و دولت ایران و سایر کشورها و نظام ها صحبت کنیم، کم است زیرا تبیین جنایات رژیم آمریکا از مهمترین ابعاد جهاد تبیینی به فرموده مقام معظم رهبری است، بنابراین نه تنها در درون ایران، بلکه باید پرچم دار تبیین جنایات آمریکا و پیگیر «حقوقی، سیاسی و قضایی» جنایات در عرصه بین الملل باشیم.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه با بیان اینکه رژیم آمریکا خود را از مدعیان حقوق بشر معرفی می کند، افزود: حقوق بشر پدیده ای نوین در جامعه بین المللی پس از ۲ جنگ جهانی است که میلیون ها انسان بی گناه در آن جان خود را از دست دادند و آمریکایی‌ها و غربی ها به این نتیجه رسیدند تا ابزاری به نام حقوق بشر ایجاد کنند.

وی ادامه داد: ای کاش این کار آمریکا با پشیمانی از جنایات مرتکبه بود و به این نتیجه می‌رسید که مردم هم حق وحقوقی دارند اما آنها درسی از کشتار انسان‌های بی گناه نگرفته و حقوق بشر را به عنوان ابزار سیاسی ابداع کردند.

غریب آبادی با بیان اینکه ایران موافق حقوق بشر و موافق حمایت از حقوق ملت‌ها است، افزود: زیرا حقوق بشر ریشه در ادیان الهی به ویژه دین مقدس اسلام دارد و کشور ما پیشینه ۱۴ قرن آموزه‌های، حقوق بشر اسلامی را دارد، اما اینها پس از ۲ جنگ جهانی به این نتیجه رسیدند.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه با اشاره اینکه آمریکا از واژه حقوق بشر استفاده سیاسی و ابزاری می کند، افزود: این امر منجر شده تا مردم بی گناه از حقوق بشری که باید از حقوق آنها دفاع کند، رنج ببرند، زیرا مدعیان حقوق بشر خود بزرگترین ناقضان حقوق بشر هستند.

وی با اشاره به جنایات علیه بشر آمریکایی، اظهار کرد: آمریکا تنها دشمن مردم ایران نیست، بلکه خصم جامعه بین المللی است و هیچ نقطه ای از جهان را سراغ ندارید که آمریکا در آنجا خوی استکباری و استعماری خود را دنبال نکرده باشد.

غریب آبادی تأکید کرد: آمریکا بزرگترین متجاوز و اشغالگر در عرصه جهانی است، در ویتنام 4 و نیم میلیون نفر و در عراق ۲ میلیون نفر توسط آمریکا کشته شده اند زیرا جان انسان های بی گناه و کودکان کوچکترین ارزشی برای آنها ندارد و صحبت از حقوق بشر توسط امریکا مضحک است.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه تصریح کرد: بیش از ۲۰۰ هزار نفر در کشورهای پیرامونی آمریکا مانند کوبا و برخی کشورهای دیگر در اثر تجاوزات آمریکا جان خود را از دست داده و ۷۰ هزار نفر نیز در کشور افغانستان توسط آمریکایی ها کشته شده اند.

وی افزود: در اثر استفاده آمریکا از پهبادها، در بیش از ۳۰ کشور بیش از ۳۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند و این گوشه ای از حقوق بشر رژیم آمریکا است.

غریب آبادی با اشاره به اینکه حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی بی سابقه است، افزود:  تاکنون ۷۰ قطعنامه در سازمان های بین المللی توسط آمریکا وتو شده و اجازه تصویب هیچ قطعنامه ای علیه اسرائيل را نمی دهند و آمریکا تمام قد پشت جنایات رژیم صهیونستی قرار گرفته است.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه گفت: آمریکا مدعی پرچم داری در حوزه حقوق زنان است، این در حالی است که اخیرا گزارشی منتشر شده که بر اساس آن بیش از ۵۰۰ هزار شکایت زنان ارتش آمریکا در زمینه تعرض به ثبت رسیده است و علاوه بر این هر ساله، یک هزار و ۸۰۰ نفر از زنان در جامعه آمریکا به قتل می رسند.

وی با اعلام اینکه بیش از ۷۰ درصد زنان آمریکایی خشونت جسمی، فیزیکی و جنسی را تجربه کرده اند، افزود: با این وجود آمریکا ادعای پرچم داری دفاع از حقوق زنان را دارد، اما آمریکا به هیچ وجه صلاحیت پرچم داری در هیچ حوزه حقوق بشر را ندارد.

غریب آبادی با اشاره به جنایات آمریکا علیه ملت و کشور ایران ادامه داد: فهرست جنایات آمریکا طولانی است، وجود، ۱۳ هزار شهید شیمیایی و ۱۰۰ هزار جانباز شیمیایی و خسارات مادی و معنوی ناشی از جنگ تحمیلی، شهدا و جانبازان مستقیم متوجه آمریکا است.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه با اشاره به تحریم یکجانبه آمریکا علیه ۳۰ کشور که جمهوری اسلامی در صدر آن است، اضافه کرد: این تحریم ها مغایر حقوق بین الملل و حقوق بشر است زیرا بر اثر تحریم ها و عدم دسترسی به تجهیزات پزشکی مورد نیاز و داروها در دوران شیوع بیماری کرونا تعدادی بسیاری از مردم جان خود را از دست دادند که آمریکا به صورت مستقیم مقصر و مسئول آن است.

وی با اشاره به خسارات بالای مالی و انسانی تحریم های آمریکا علیه ایران بیان کرد: اینان چگونه با ادعای دفاع از حقوق مردم ایران انتقادات حقوق بشری علیه کشور ایران راه می اندازند در حالی که به طور گسترده حقوق بشر همین مردم را نقض می کنند.

غریب آبادی در ادامه گفت: اگر می خواهید از حقوق ملت ایران دفاع کنید، باید تحریم ها را بردارید در حالی که حدود ۳۰ نفر از ایرانیان بی گناه در خارج از کشور به بهانه دور زدن تحریم ها دستگیر شدند که تعدادی از آن ها در زندان های آمریکا هستند و درخواست ما آزادی این انسان های بی گناه است.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه تصریح کرد: ما بیش از ۱۷ هزار نفر انسان بی گناه قربانی تروریسم داریم که با حمایت رژیم آمریکا و برخی کشورهای غربی و اسرائيل ایجاد شده‌ و در آمریکا و اروپا مستقر هستند.

وی در ادامه تأکید کرد: گروهک های تروریستی را در تمام دنیا مورد تعقیب قرار داده و هیچ جای دنیا برای این گروهک ها امن نخواهد بود و جمهوری اسلامی برای مقابله با این گروهک‌های تروریستی مستحکم ایستاده است.

غریب آبادی افزود: ترور شهید حاج قاسم سلیمانی، لکه ننگ و جنایات بزرگی در کارنامه سیاه آمریکاست و خودشان به این ترور اعتراف کردند و پرونده رسیدگی به آن در دستگاه قضایی تشکیل و کیفرخواست آن در روزهای آینده آماده می شود.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه تصریح کرد: تمامی کسانی که در این ترور دخالت داشتند باید محاکمه شوند و نظام قضایی عراق نیز باید کار خود را در این زمینه به سرانجام رساند.

وی در ادامه عنوان کرد: برگزاری چنین سمینارهای تخصصی بسیار نافع است و باید سمینارهای تخصصی مشترک با سایر کشورها در مورد جنایات رژیم آمریکا را نیز برگزار کنیم.

غریب آبادی همچنین یادآور شد: باید ابتدا رسیدگی قضایی را از درون محاکم قضایی خود را شروع کرده و تروریست ها را در کشور خودمان محاکمه کنیم و بر همین اساس پیشنهاد ایجاد مجتمع ویژه قضایی بین المللی را داده ایم تا نظام قضایی بتواند پرونده های بیشتری را باز کند و نقش وکلا در این زمینه برجسته است.

انتهای پیام/


برچسب ها: حقوق بشر ایران

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *