روایت بی‌آبی غیزانیه در «خشمآبه»

۱۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۸:۲۲
کد خبر: ۴۴۲۱۱۷۶
کتاب «خشمآبه»، شامل بیست روایت مردمی از تنش آبی در غیزانیۀ خوزستان به‌همراه گزارشی از این بحران، توسط مؤسسۀ ‌هنری‌رسانه‌ای سلوک و انتشارات سورۀ‌مهر منتشر شد.

خبرگزاری میزان -«خشمآبه» نام تازه‌ترین کتاب مؤسسۀ ‌هنری‌رسانه‌ای سلوک به‌قلم فردین آریش است که انتشارات سورۀ‌مهر آن را در 204 صفحه منتشر کرده است. این کتاب شامل روایت‌هایی از تنش آبی در غیزانیه است. غیزانیه، بزرگترین بخش استان خوزستان با جمعیتی چندده‌هزار نفری، از سال‌ها پیش با بحران ‌بی‌آبی روبه‌رو بوده است.

این بحران در سال 1399 به بستن یکی از جاده‌های غیزانیه انجامید و تبدیل به‎ یکی از مسائل جدی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی شد. نویسنده در این کتاب تلاش کرده است روایت دقیقی از اتفاق‌های پیش‌آمده در غیزانیه ارائه دهد تا تصویری دقیق از بحران در ذهن مخاطب شکل بگیرد.

روایت صفر

این کتاب، شامل بیست روایت است. روایت صفر، روایت نویسنده از ماجرای آب خوزستان است. او که خود اهل شهرستان ایذۀ خوزستان است، از کودکی با ماجرای آب درگیر بوده است. نوزده روایت دیگر، روایت‌هایی از مردم روستاهای مختلف غیزانیه است. فصل پایانی کتاب نیز گزارشی از ابعاد مختلف بحران بی‌آبی غیزانیه است که حاصل گفت‌وگوی نویسنده با کارشناسان و مسئولان مختلفِ مرتبط با این بحران است.

در بخشی از کتاب «خشمآبه» می‌خوانیم:

«در چای‌سودان رد تراکتور و لودر روی کوه‌ها نامنظم هاشور زده بود. خود جاده می‌گفت کسی اینجا نیامده است. آن مردی که از چای‌سودان تماس گرفت، گفت: «وایسید سر جاده میآم می‌برمتون». می‌دانست این جاده جوری نیست که کسی با پای خودش بیاید. در طول مسیر، جسته‌گریخته، گیاهانی توی بیابان روییده بودند؛ گیاهانی که مثل آدم‌ها پوست‌کلفت شده بودند. دو طرف جاده گندم‌زاری ناکام بود.

اگر باران می‌بارید، شاید گندم دیم می‌رویید. شبیه زندگی در خود روستا که در آن همه‌‎چیز به تصادف و تقدیر وابسته شده بود. اگر کسی آبی بیاورد، اگر تراکتورکار کند... یک‌جور تردید طولانی و لحظه‌به‌لحظه که بعدش معلوم نیست. ظهر تاسوعای 1441 و هفتم شهریور 1399 بود آن روز.»

کتاب «خشمآبه»

فردین آریش، نویسنده و روزنامه‌نگار و مدرس نویسندگی است که پیش از این کتاب «طوفان آمد و ما را با خود برد» از او منتشر شده است.

کتاب «خشمآبه» نخستین جلد از مجموعۀ «آب‌خوانی» است و به‌زودی دیگر جلدهای این مجموعه منتشر خواهد شد. این اثر اکنون در کتاب‌فروشی‌ها توزیع شده و امکان خرید اینترنتی کتاب نیز در پایگاه انتشارات سورۀ‌مهر  به‌نشانی sooremehr.ir  فراهم شده است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *