بدبینی نیمی از شهروندان سعودی‌ نسبت به وضعیت اقتصادی عربستان

13:02 - 06 شهريور 1401
کد خبر: ۴۴۱۹۰۵۲
نتایج یک نظر سنجی نشان داد که نیمی از سعودی‌ها نسبت به وضعیت اقتصادی کشورشان بدبین هستند.

خبرگزاری میزان _ تسنیم نوشت: نتایج یک نظرسنجی ویژه عربستان سعودی نشان داد که نیمی از شهروندان سعودی  نسبت به شرایط اقتصادی این کشور نفت خیز بدبین هستند.

به گزارش الخلیج الجدید، این نظرسنجی توسط یک شرکت نظرسنجی تجاری منطقه‌ای به سفارش «موسسه واشنگتن» بین 25 جولای و 15 اوت 2022 انجام شد.

این  نظر سنجی شامل 1000 شهروند سعودی بود که به‌طور تصادفی و بر اساس روش‌های استاندارد جغرافیایی انتخاب شدند. خطای آماری این نظرسنجی تقریباً 3 درصد است.

این نظرسنجی نشان داد که نیمی از سعودی‌ها نسبت به «وضعیت عمومی بد اقتصادی در عربستان » بدبین هستند. این دیدگاه تقریباً در میان بزرگسالان و جوانان و افراد مسن مشترک است.

نارضایتی عمومی نیمی از سعودی‌ها ناشی از تورم در بخش مواد غذایی و وابستگی زیاد این کشور به درآمدهای نفتی است.

نگرش سعودی‌ها نسبت به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی هنوز بسیار متفاوت است. اکثریت سعودی‌ها (57 درصد) با  عادی‌سازی روابط با اسرائیل موافق نیستند و 26 درصد  آن‌ها «به شدت» با  هرگونه روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی مخالف هستند.

اخیرا نتایج نظرسنجی جدید بنیاد مطالعات آمریکایی واشنگتن  پیرامون مساله عادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی با امارات، بحرین و عربستان نشان داد که  بیش از دو سوم مردم این کشورها مخالفت خود را با توافقنامه‌های عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام کرده‌اند. نتایج این نظرسنجی حاکی از مخالفت 75 درصدی مردم عربستان با عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس است.

این درحالی است که اخیرا اداره کل آمار عربستان سعودی اعلام کرد که شاخص قیمت مصرف‌کننده در این کشور در ماه جولای نسبت به مدت مشابه سال قبل 2.7 درصد افزایش یافت. شاخص تورم در عربستان سعودی در ماه جولای گذشته تحت تأثیر افزایش قیمت مواد غذایی و آشامیدنی و هزینه‌های حمل و نقل که عامل اصلی تورم در این کشور است، به بالاترین سطح در 13 ماه گذشته رسید.

عربستان سعودی به‌دلیل کمبود منابع آبی برای کشاورزی، بیشتر مواد غذایی خود را از کشورهای خارجی وارد می‌کند. نرخ تورم در بخش مواد غذایی کماکان در سطح بالایی باقی مانده که احتمالاً بخشی از آن به‌خاطر قرنطینه‌ها و تمایل مردم برای ذخیره‌سازی گسترده این اقلام است و پیش‌بینی می‌شود که با توجه به اجرایی شدن لایحه افزایش مالیات بر ارزش افزوده، نرخ تورم در سطح بالای فعلی بماند.

عربستان سعودی در جولای 2020 به‌دنبال سقوط قیمت نفت و کاهش تقاضای نفتی و کاهش درآمدهای دولت، نرخ مالیات بر ارزش افزوده را به 15 درصد افزایش داد و کسری بودجه دولت عربستان در ماه‌های اخیر همواره صعودی بوده است.

عربستان سعودی برای هفتمین سال متوالی با کسری بودجه روبه‌روست و کارشناسان بر این باورند که ریاض برای جبران این کسری، از ذخایر خود استفاده خواهد کرد.

خبرگزاری بلومبرگ اخیراً اعلام کرد: پیش‌بینی می‌شود که موج تورم جهانی در عربستان سعودی با وجود افزایش قابل توجه قیمت نفت افزایش یابد.

بلومبرگ تأکید کرد که عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت در جهان، حتی با افزایش مداوم قیمت نفت خام، از افزایش اخیر قیمت‌های جهانی و نرخ تورم در امان نیست.

مجله انگلیسی اکونومیست در گزارشی در اوایل دسامبر گذشته پیش‌بینی کرد که سال 2022 سال سختی برای اقتصاد جهانی خواهد بود.

مؤسسه تحقیقات اقتصادی کپیتال ایکانامیکس اعلام کرد: پیش‌بینی می‌شود که تورم در عربستان در 2022 و 2023 بین 1 تا 2 درصد باقی می‌ماند.

«محمد الجدعان» وزیر دارایی عربستان در اظهارات مطبوعاتی اخیر، پیش بینی کرد که تورم در کشورش در سال جاری با توجه به پیامدهای مرتبط با حمله روسیه به اوکراین، بین 2.1 تا 2.3 درصد باشد.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *