رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

۵۸ درصد پرونده ها در شوراهای حل اختلاف استان ایلام به سازش منجر شده است

12:20 - 03 شهريور 1401
کد خبر: ۴۴۱۵۰۳۶
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری ایلام گفت:۷۰۰ صلح یار با هدف تقویت صلح و سازش در پرونده‌های قضایی در شوراهای حل اختلاف استان فعالیت می کنند.

خبرگزاری میزان _ علی محمدی اظهار کرد: هم اکنون ۱۱۴ هیئت صلح و سازش در شهرستان های مختلف استان تشکیل شده و ۷۰۰ صلح یار در این هیئت ها سازماندهی شده اند.

رئیس کل دادگستری ایلام گفت: این ۷۰۰ صلح یار با هدف تقویت صلح و سازش در پرونده‌های قضایی در شوراهای حل اختلاف استان فعالیت می کنند.

وی با اشاره به این که ایلام با داشتن بزرگان قبایل و ایلات مختلف از استان های برتر کشور در زمینه برقراری صلح و سازش بوده است، افزود: ۵۸ درصد پرونده ها در شوراهای حل اختلاف به سازش منجر شده و ۱۰ درصد بالاتر از میانگین کشوری هستیم و باید این مقدار به ۷۰ درصد افزایش یابد.

رئیس کل دادگستری ایلام یادآور شد: مردادماه سال جاری ۱۵ هزار و ۵۲۳ پرونده وارد دادگستری استان و شعبات مختلف دادگستری شده است.

علی‌محمدی با بیان این که در همین مدت نه تنها به این تعداد پرونده، بلکه به سایر پرونده های ماه های گذشته نیز رسیدگی شده و خروجی تعداد پرونده های مورد رسیدگی در استان در مردادماه سال جاری ۱۶ هزار و ۴۳۰ پرونده بوده است.

وی با بیان این که از بین رفتن اطاله دادرسی و ایجاد احساس عدالت در جامعه یکی از اولویت های اصلی دستگاه قضایی است، گفت: رسیدگی به پرونده های معوق و مسن در دستگاه قضایی در استان مورد توجه و حساسیت قرار گرفته و دستگاه قضایی استان در طی ۳ ماه گذشته ۲ طرح مهم و اساسی به قوه قضائیه پیشنهاد داده که یکی از این طرح ها در استان اجرا و طرح دیگری در دست اقدام است.

رئیس کل دادگستری استان ایلام با تاکید بر این که تشکیل شورای رهنمون قضایی استان یکی از این طرح ها بوده که این طرح در استان تدوین و اجرا شده است، افزود: در این طرح ۱۰ جرم اول استان از حیث فراوانی و ۱۰ خواسته حقوقی اول استان از حیث فراوانی شناسایی شده و در قالب یک کتابچه مجلد ۷۴ صفحه ای گردآوری شده در اختیار قضات استان قرار گرفته که این امر در راستای اتقان آرا در رسیدگی به پرونده ها به قضات استان کمک می کند.

علی محمدی با بیان این که دومین طرح، استفاده از هوش مصنوعی برای پیشگیری از وقوع جرائم اقتصادی است، ابراز کرد: کلاهبرداری سنتی و اینترنتی در راس جرائم اقتصادی قرار دارد و امروز ما با ارائه این طرح می توانیم ورودی پرونده های قضایی در حوزه اقتصادی را کاهش دهیم.

وی بیان کرد: در این طرح، سامانه ای به قوه قضائیه پیشنهاد داده شده است که این سامانه از هوش مصنوعی استفاده می شود به این ترتیب که بانک ها، دفاتر اسناد رسمی، دفاتر ثبت، ادارات جهاد کشاورزی، نمایشگاه های خودرو و مشاورین املاک به این سامانه متصل می شوند و وقتی که خرید و فروشی اتفاق می افتد اطلاع حساب بانکی خریدار و سایر اطلاعات را به فروشنده اطلاع می دهد که این فرد خریدار آیا تمکن مالی لازم را دارد یا خیر و افراد را به وضعیت قراردادی که منعقد می شود آگاه می کند.

رئیس کل دادگستری استان ایلام با اشاره به اجرای طرح توسعه و تعالی دستگاه قضایی، گفت: یکی از محورهای اصلی این طرح ارتباط با مردم است، نگاه ما به مردم نگاه توانمندسازی است و تلاش می شود که مردم به لحاظ حقوقی از نکات و قوانین حقوقی آگاهی لازم را داشته باشند.

علی محمدی با اشاره به توجه جدی دستگاه قضایی استان به حقوق عامه و حفظ حقوق شهروندی، یادآور شد: در این زمینه دستگاه قضایی استان ورود های جدی داشته و برای حفظ حقوق عامه برخوردهای قاطعی صورت گرفته است، ما در دستگاه قضایی بر آن هستیم که همه امور بر محور و مبنای قانون پیش برود و هوشمندسازی فرایند دادرسی و رسیدگی به پرونده های قضایی از جمله مسائل اساسی در دستگاه قضایی استان است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *