رئیس کل بانک مرکزی: در اجرای استانداردهای بانکی شعب بانکی باید بهینه شود

10:35 - 03 شهريور 1401
کد خبر: ۴۴۱۴۸۶۴
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
رئیس کل بانک مرکزی گفت: با تاکید بر اینکه در حال حاضر با مازاد شعب بانکی روبرو هستیم گفت: هرچه تعداد شعب بانکی بیشتر باشد هزینه عملیاتی بانک هم بیشتر می شود و زیان بانکی را بیشتر می کند. لذا در اجرای استانداردهای بانکی ضرورت دارد که شعب بانکی بهینه شود.

خبرگزاری میزان - بنا به اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، صالح آبادی در جمع خبرنگاران گفت: شفافیت صورت های مالی بسیار مهم است و بانکهای دولتی و خصوص در حال انتشار اطلاعات خود هستند که اتفاق بزرگ و قابل اهمیتی است.

وی با بیان اینکه ارایه صورتهای مالی بانکها  در قالب XBRL از برنامه های بعدی ما در این زمینه است، افزود: در ماه‌های آینده در نظر داریم صورت‌های مالی بانک‌ها در قالب XBRL (صورت مالی بر اساس معیار بین‌المللی)  هم منتشرشود و در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد و این پروژه در بانک مرکزی شروع شده و تا ۲۲ بهمن‌ماه صورت مالی یک بانک در قالب XBRL به بانک مرکزی ارایه خواهد شد؛ سپس این موضوع به سایر بانک‌ها تعمیم داده خواهد شد.  

صالح آبادی با بیان اینکه کاهش تعداد شعب بانک ها در اختیار بانک هاست گفت: با توجه به توسعه بانکداری الکترونیک نیازی به تعدد و تراکم شعب نیست و انتظارمان از شبکه بانکی این است که در این خصوص توجه لازم را داشته باشند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: البته در جاهایی که کمبود شعبه داریم و مناطق دورافتاده ای که بعضا بانکی وجود ندارد و مردم نیاز به خدمات حضوری بانکی دارند می توانند ایجاد کنند اما در جاهایی که تراکم شعب داریم کمتر به شعبه نیاز است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر با مازاد شعب بانکی روبرو هستیم گفت: هرچه تعداد شعب بانکی بیشتر باشد هزینه عملیاتی بانک هم بیشتر می شود و زیان بانکی را بیشتر می کند. لذا در اجرای استانداردهای بانکی ضرورت دارد که شعب بانکی بهینه شود یعنی درجاهایی کمتر شعبه داریم شعبه ایجاد شود یا شعب به آنجا منتقل شود و در جاهایی که تراکم شعب داریم تعداد آنها کاهش یابد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *