سرلشکر باقری: ۹۹ درصد اسناد دفاع مقدس فاقد طبقه‌بندی هستند

10:02 - 02 شهريور 1401
کد خبر: ۴۴۱۳۰۸۷
دسته بندی: سیاست ، دفاعی و مقاومت
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: ۹۹ درصد اسناد دفاع مقدس فاقد طبقه‌بندی هستند و چنانچه مشکلی هم در زمینه باقی ماندن طبقه‌بندی وجود داشته باشد، ستاد کل نیرو‌های مسلح آمادگی‌ صدور مجوز‌های لازم برای انتشار آن‌ها را دارد.

خبرگزاری میزان -سردار سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح صبح امروز در بازدید از مرکز اسناد و تحقیقات جنگ سپاه اظهار داشت: یکی از رسالت‌های این مجموعه زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره شهدا و ایثارگران در دفاع مقدس برای استفاده جوانان است؛ این نوع کار، یعنی تدوین و مستندسازی اتفاقات بزرگی که در جهان صورت می‌گیرد، برای چه کاری است؟ بُعد اولیه آن این است، اتفاقی که رخ داده از تحریف و دروغ مصون بماند؛ اما نکتنه مهم‌تر این است که نسل باقی‌مانده و نسل‌های آتی از آن درس‌هایی بگیرند و تهدید‌ها و فرصت‌های بعدی را بهتر مدیریت کنند.

سردار باقری افزود: نگاه به تاریخ با این نیت است که ما دقیق در تاریخ سیر کنیم و حضور یابیم که انگار در آن تاریخ زندگی کردیم؛ هرچه زمان می‌گذرد، غبار و زنگار می‌تواند باعث فراموشی و یا مخلوط شدن حقایق با غیر واقعیات شود؛ بُعد دوم این‌ است که سِره را از ناسره جدا کند و حُسن را از معایب جدا کرده و انتخاب کند؛ اینکه چه مواردی موجب شکست بوده و چه عواملی موجب پیروزی شده و در حوادث بعدی از آن‌ها درس بگیرد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح همچنین در حاشیه بازدید از مرکز اسناد و تحقیقات جنگ سپاه، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از ابتکارات سپاه در دفاع مقدس این بود که از اوایل دفاع مقدس راویانی را در قرارگاه و یگان‌ها مستقر کرد و این عزیزان با ضبط صوت، دفترچه یادداشت و دوربین عکاسی، تمامی مکالمات بی‌سیمی و مذاکرات جلسات و تمامی مباحث مربوط به عملیات‌های آفندی و پدافندی را با جزئیات کامل ثبت و ضبط کردند و حتی در این رابطه، تعدادی از راویان هم به شهادت رسیدند و جانباز شدند.

سرلشکر باقری افزود: گنجینه ارزشمندی از مدارک دفاع مقدس تشکیل شد که امروز می‌تواند دستمایه همه پژوهش‌ها و تحقیقات مربوط به دفاع مقدس باشد و مورد استفاده قرار گیرد؛ این گنجینه ارزشمند در هیچ جای کشور در مورد دفاع مقدس وجود ندارد و قطعاً نسبت به خاطره‌ها و آنچه که در اذهان نسبت به واقعیات دفاع مقدس باقی مانده، بسیار متقن و مستند‌تر است و قابل قیاس با هیچ منبع دیگری نیست.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ادامه داد: سپاه پاسداران به خوبی این اسناد را نگه‌داری کرده و از آسیب‌های گوناگونی که در طول سال می‌تواند برای اسناد به‌وجود بیاید، آن‌ها را حفظ و همه آثار مکتوب یا هنری یا اطلس‌هایی که این مجموعه ارزشمند منتشر کرده را آرشیوبندی کرده است.

وی عنوان کرد: خطری که همه حوادث تاریخی از جمله دفاع مقدس را تهدید می‌کند، مسئله فراموشی، دروغ، اغراق و مانند این‌هاست؛ اما وجود چنین اسنادی باعث می‌شود که چنین خطراتی به راحتی به‌وجود نیاید؛ یعنی اگر عده‌ای اهل تحقیق باشند، حوصله کنند و با استفاده از این اسناد واقعیات را استخراج کنند، تفاوت آن با همه تحریف‌ها و دروغ‌ها مشخص می‌شود و فراموشی هم باعث زنگار گرفتن واقعیات نخواهد شد که این اتفاق روی داده است.

سردار باقری گفت: چندی سال است که ابلاغی مبنی بر خارج شدن اسناد دفاع مقدس از حالت محرمانگی صادر شده است که اسناد دفاع مقدس دیگر دارای طبقه‌بندی نیست؛ مگر اینکه اسناد خاصی که مسئولان مرکز اسناد مشخص کنند و این هم شاید یک درصد از اسناد دارای طبقه‌بندی است؛ بدین ترتیب باید گفت که ۹۹ درصد اسناد دفاع مقدس فاقد طبقه‌بندی هستند و چنانچه مشکلی هم در زمینه باقی ماندن طبقه‌بندی وجود داشته باشد، ستاد کل نیرو‌های مسلح آمادگی‌ صدور مجوز‌های لازم برای انتشار آن‌ها را دارد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *