معاون اول قوه‌قضاییه:اصلاح و بازاجتماعی کردن زندانیان برنامه اصلی قوه قضاییه است/ اشتغال زندانیان در زندان‌ها روند افزایشی دارد/ لزوم برخورد بی مسامحه با افراد شرور

۰۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۵:۱۲
کد خبر: ۴۴۱۳۰۷۰
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
اولین جشنواره تجلیل از کارکنان زندان‌های سراسر کشور با حضور مسئولان عالی قضایی برگزار شد.

خبرگزاری میزان_ حجت الاسلام و المسلمین مصدق در اولین جشنواره تجلیل از کارکنان ساعی زندان های سراسر کشور  با تبریک روز کارمندگفت: روز کارمند را به همه کارمندان سراسر کشور تبریک عرض می کنم و ضمن تبریک هفته دولت یاد و خاطره شهید رجایی و باهنر را گرامی می دارم.

 وی با اشاره به سالگرد درگذشت شهید سید اسدالله لاجوردی بیان کرد: یاد و خاطره این شهید را گرامی می‏داریم، شهیدی که به تعبیر مقام معظم رهبری مرد پولادین بود.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه شهید لاجوردی هم قبل و هم بعد از انقلاب زندگی خود را وقف نظام اسلامی کرده بود، گفت: شهید لاجوردی در سال ۴۲ به توصیه بزرگانی چون شهید بهشتی و مطهری هیئت موتلفه را تشکیل داد و در مسیر اندیشه های سیاسی و مبارزاتی حضرت امام خمینی (ره) گام برداشت و موفق بود و در نهایت شهادت نصیبش شد.

 وی بیان کرد: به حق خدمت کردن در سازمان زندانها به عنوان زندانبان افتخار است چرا که زندانبانی جزو سخت ترین مشاغل مطرح دنیا است. 

وی درباره اصلاح مجرمان گفت: سخن از اصلاح مجرمان مربوط به فلسفه مجازات است که در طول تاریخ، نگرش های متعددی راجع به آن مطرح است و امروز هم به عنوان کیفرشناسی راجع به آن بحث می کنند.

وی با طرح این سوال که چرا فردی را زندانی می کنیم؟ گفت: موضوع فلسفه مجازات در مکاتب مختلف بررسی شده است، ولی دیدگاه مکتب اسلام راجع به اصلاح مجرمان، دیدگاه جامعی است و هدف از مجازات مجرمان بازاجتماعی کردن مجرم و آماده کردن او برای یک زندگی سالم  در کنار تنبیه بزهکار و تشفی بزه دیده است.

وی افزود: در نظام جمهوری اسلامی ایران، مسئولان زندان ها در این مسیر اصلاح و باز اجتماعی کردن زندانیان برمی دارند.

 حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق در جریان این مراسم تاکید کرد:افتخار می کنیم بگوییم درب زندان‌های کشور به روی همه جهانیان باز است و می‌توانند بیایند و ببینند که ایران با زندانیان امنیتی و زندانیان عادی چگونه برخورد می کند و این مسئله از جمله افتخارات نظام زندان بانی کشور قلمداد می‌شود.

وی افزود: کسانی که مدعی حقوق بشر هستند می‌توانند بیایند و از زندان کشور بازدید کنند.

معاون اول قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه اصلاح مجرمان باید محور انجام کارها در طول برنامه ها باشد اظهار کرد: بر اساس سند تحول قضایی موضوع اصلاح مجرمان به عنوان ماموریت ششم در این سند پیش بینی شده است. لذا در مسیر این برنامه‌ها باید برنامه‌های فرهنگی و برنامه های مربوط به اشتغال زندانیان سرلوحه کار قرار گیرد.

 وی با بیان اینکه نظام حرفه آموزی و اشتغال زندانیان باید متحول شود و به صورت جهشی در این بخش حرکت کنیم ،گفت: البته در حال حاضر اقدامات خوبی در همین مسیر انجام می شود.

وی افزود: استفاده از مشارکت‌های مردمی و برجسته کردن اداره تعاون زندانیان در امر اشتغال باید به عنوان یک برنامه مهم مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: طبق گزارش ها، میزان اشتغال زندانیان در فروردین امسال نسبت به سال گذشته ۱۰۹ درصد افزایش پیدا کرده است و این افتخاری برای سازمان زندان هاست و در اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به سال گذشته ۶۷ درصد و خرداد ماه نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد اشتغال افزایش پیدا کرده است و همچنین بر اساس آمار، میزان پرداختی دستمزد به زندانیان در سه ماهه سال جاری در مقایسه با سال گذشته سه برابر افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: تعداد زندانیان، رای باز افزایش پیدا کرده که همواره مورد تاکید است. وقتی گفته می‌شود که زندانیان از نهادهای ارفاقی از جمله آزادی مشروط و تعلیق مجازات استفاده می کنند، هدف این نیست که افراد شرور از این نهادهای ارفاقی استفاده کنند و به هیچ وجه قانون اجازه نمی دهد.

 وی افزود: قانون نهاد های ارفاقی را در نظر گرفته است اما افرادی که آرامش مردم را بر هم میزنند و اعمالی مانند موبایل قاپی و کیف قاپی انجام می دهند، با آنها به جد برخورد می شود.

وی افزود: تعداد رسیدگی‌های الکترونیکی، تعداد ملاقات های تصویری الکترونیکی و زندانیان تحت مراقبت الکترونیکی افزایش پیدا کرده که یکی از برنامه های قوه قضاییه است.

وی افزود: امیدواریم تا پایان سال به طور میانگین میزان اشتغال زندانیان نسبت به سال قبل ۵۰ درصد رشد پیدا کند.

رئیس سازمان غلامعلی محمدی رئیس سازمان زندانهای کل کشور در ابتدای این مراسم ضمن تبریک هفته دولت گفت: همچنین به روح پرفتوح شهدای والامقام رجایی و باهنر سلام و درود می‌فرستیم.

وی تاکید کرد: دیروز سالگرد شهادت سید اسدالله لاجوردی بود، شهیدی که به تعبیر مقام معظم رهبری مرد پولادین انقلاب بود، مجاهدی که مزد مجاهدتش چیزی جز شهادت نبود.

رئیس سازمان زندان های کل کشور با بیان اینکه ابعاد شخصیتی این شهید والامقام در نظام زندانبانی کشور خودنمایی می کند، گفت: این شهید زندانبانی اصلاح گرایانه را بنا نهاد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *