پیام وزیر فرهنگ همزمان با روز بزرگداشت ابوعلی سینا

12:10 - 01 شهريور 1401
کد خبر: ۴۴۱۱۷۶۶
دسته بندی: صفحه نخست ، عمومی
محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ به مناسبت روز بزرگداشت ابوعلی سینا، دانشمند و حکیم بزرگ ایران زمین پیامی صادر کرد.

خبرگزاری میزان -طبق اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متن پیام وزیر فرهنگ به مناسبت روز برگداشت ابوعلی سینا شرح زیر آمده است:

«جغرافیای معرفتی و فرهنگی ایران اسلامی، بالنده به وجود حکیمان و دانشمندانی است که هر یک، سهمی انکارناپذیر در غنای فرهنگ، هنر و اندیشه این سرزمین داشته‌اند. در این میان، نقش ممتاز شخصیتی چون شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا کتمان‌ ناشدنی است؛ عالم و حکیمی که نه تنها فرید عصر خود که فرید تمامی اعصار و دهور است.

ابوعلی سینا هزار سال پیش یعنی در قرن چهارم هجری مرزهای علم و ادب و حکمت را در نوردید و در وادی عشق و معرفت سکنی گزید. او در تاریکی قرون وسطای مغرب زمین، یک حادثه بود؛ از آن رو که در سیاهی و تاریکی و هیچ‏ندانی، چراغی بر افروخت و چونان آفتابی از این سوی دنیا، بر جهانیان فروغ و روشنایی بخشید.

گردشگران علمی و فسلفی

ابوعلی سینا و شیخ شهاب‌الدین سهروردی دو اندیشه تابناکِ حکمی هستند که در یک امتداد خطی در جغرافیای ایران اسلامی چشم‌نوازی می‌کنند؛ یکی در همدان با مشرب مشایی و دیگری در سهرورد زنجان با رویکرد اشراقی. چه زیباست آن روز که راهی گشوده شود.

ابوعلی سینا

بین سهرورد و همدان تا از این رهگذر اشراق و مَشاء همنشینی صمیمانه‌ای را با یکدیگر تجربه کنند و گردشگران علمی و فسلفی از سرتاسر جهان رهسپار سهرورد و همدان شوند تا هم موطن شیخ اشراق را دیدن کنند و هم به دیدار بوعلی در هگمتانه بشتابند. بی‌تردید پیوند خط سیر سهرورد و همدان، می‌تواند جریان جدیدی را برای علاقه‌مندان و پژوهشگران این حوزه به بار آورد و این یکی از برنامه‌های جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت مردمی است.

آراء فلسفی ابن‌سینا

شایسته است که همدان به پایگاه ابوعلی سینا پژوهی جهان تبدیل و آثاری در خور درباره‌ آراء فلسفی ابن‌سینا منتشر شود و از آراء او به تعبیر رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) منظومه‌سازی شود؛ خصوصاً از این منظر که دنیا بوعلی را از نگاه طب می‌شناسد، اما ما باید بوعلی را از همه زوایا از فقه و فلسفه و تفسیر گرفته تا منطق و ادب و عرفان به جهانیان بشناسانیم. این چنین می‌توان نقبی به گذشته برای ساختن حال و آینده زد؛ نه صرفاً از این نگاه که گذشته ما پرافتخار است که هست، بلکه با این نگاه که چگونه می‌توان گذشته پرافتخار را به فردای پرافتخارتر در تمدن نوین اسلامی متصل کرد.

دانشمند بزرگ

یکم شهریور، زادروز این حکیم و دانشمند بزرگ را که مزیّن به روز پزشک است، به تمامی دوستداران آثار و مفاخر فرهنگی ایران به ویژه پزشکان گران‌قدر و اصحاب علم و معرفت در ایران و سرتاسر جهان تبریک می‌گویید.

انتهای پیام/


برچسب ها: ابوعلی سینا

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *