تولید سه میلیارد واکسن طیور در موسسه رازی

11:19 - 01 شهريور 1401
کد خبر: ۴۴۱۱۶۸۳
معاون تحقیق و تولید فراورده های یبولوژیک موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از تامین بیش از 30 درصد واکسن های طیور مورد نیاز کشور در موسسه رازی خبر داد.

خبرگزاری میزان - به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، محمدحسین فلاح مهرآبادی در نخستین نشست هم اندیشی نمایندگان پخش استانی واکسن های موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی که در سالن آمفی تئاتر زنده یاد پروفسور میرشمسی برگزار شد، گفت: بیش از سه میلیارد دز از حدود 12 میلیارد دز نیاز سالانه کشور به انواع واکسن های طیور، در موسسه رازی تولید می شود و این موسسه بیش از 30 درصد نیاز کشور به واکسن های طیور را تامین می کند. این واکسن ها شامل واکسن های زنده و کشته طیور است.

وی افزود: در حوزه واکسن های طیور، سال گذشته کل واکسن دوگانه نیوکاسل و آنفلوانزای H9N2 مورد نیاز کشور حدود 600 میلیون دز بود که موسسه رازی به رغم وجود برخی مشکلات در نیمه نخست سال گذشته، توانست حدود 60 درصد آن را تامین کند.

فلاح مهرآبادی ادامه داد: واکسن آنفلوانزای H9N2 از واکسن هایی است که باید بر اساس سویه غالب در گردش تولید شود و پس از همه گیری این ویروس در سال 1378 و جداسازی سوش اولیه واکسن آنفلوانزا تا سال 1398 از همان سویه واکسینال استفاده می شد اما پس از بررسی و نمونه برداری از 233 مزرعه درگیر این ویروس توسط تیم های تحقیقاتی موسسه، یک سویه به عنوان سویه جدید واکسینال انتخاب شد که تیتر ایمنی زایی بسیار خوب داشته است و در برابر سویه های در گردش اثربخشی بالایی دارد.

معاون تحقیق و تولید فراورده های بیولوژیک موسسه رازی با تاکید بر این که واکسن آنفلوانزای موسسه رازی تنها واکسن دارای سویه غالب در گردش در کشور است، گفت: این سویه در دو سال اخیر پس از بررسی مزارع متعدد به عنوان سویه غالب شناخته شد و هر زمان نیاز باشد این سوش قابل تغییر است؛ حال آن که سویه استفاده شده در سایر واکسن های آنفلوانزای H9N2 وارداتی مصرفی در کشور مربوط به سال های قبل است.

به گفته وی، در مورد واکسن نیوکاسل با توجه به این که سروتیپ یکسان است از سویه های لاسوتا، کلون و B4 استفاده می شود؛ در عین حال مطالعه ای در زمینه مقایسه تیتر ایمنی زایی و شناسایی سویه غالب توسط محققان موسسه رازی در حال انجام است و در صورت نیاز، سویه نیوکاسل تغییر خواهد کرد.

معاون تحقیق و تولید فراورده های بیولوژیک موسسه رازی افزود: واکسن های مقاوم به گرما و برونشیت سویه 793B نیز در دو سال اخیر به سبد تولیدات موسسه رازی اضافه شده است.

فلاح مهرآبادی با بیان این که سایر محصولات نیز براساس نیاز و مطابق زمانبندی تولید می شود، تاکید کرد: موسسه در تامین به موقع واکسن مشکلی ندارد. علاوه بر این به زودی محصولی جدید به تولیدات موسسه افزوده می شود.

وی همچنین در مورد واکسن های دامی به وجود واکسن های چندگانه در بازار اشاره و اظهار کرد: افزایش تعداد سویه های واکسن از مقداری مشخص، به طور قطع نمی تواند در مقابل تمام سوش های به کار رفته در واکسن، پاسخ ایمنی مناسب بدهد و نباید در یک واکسن تعداد سویه ها را بی ملاحظه افزایش داد.

معاون تحقیق و تولید فراورده های بیولوژیک موسسه رازی از آمادگی موسسه برای توسعه بررسی های میدانی در خصوص رفع مشکلات موجود و برگزاری دوره ها و کارگاه های علمی – آموزشی برای نمایندگان در استان ها خبر داد و گفت: این اقدام به منظور آسیب شناسی مسائل و چالش ها و اهتمام برای رفع آن ها انجام خواهد شد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *