تخریب 745 هکتار از جنگل‌های ایران در اثر آتش‌سوزی/ اختصاص 17 میلیارد بودجه برای اطفای حریق

۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۰:۱۲
کد خبر: ۴۴۱۰۱۴۸
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که قوانین مناسبی درباره تنوع زیستی وجود ندارد، گفت: قوانین مورد نیاز تدوین و به مجلس تقدیم شده است.

خبرگزاری میزان - به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حسن اکبری در نشست خبری 29مرداد سال جاری به مناسبت هفته دولت با بیان این که یکی از اقدام های مهم این معاونت از زمان دولت سیزدهم تدوین قوانین درباره تنوع زیستی بوده که به مجلس تقدیم شده است.


وی به اهمیت حفاظت مشارکتی اشاره کرد و افزود: با طرح حفاظت مشارکتی تمام وظیفه و مسئولیت حفاظت برعهده دولت نیست و باید از مشارکت مردم نیز در امور حفاظت بهره ببریم و هزینه سازمان باید به گونه ای باشد که از درآمد خود برای حفاظت هزینه کند. 


وی ادامه داد: بیش از 20 سال بود که طبقه بندی گونه ها تغییر نکرده بود و طی این مدت تغییرات زیادی در برخی ازگونه ها ایجاد شده بود بنابراین یک فعالیت کارشناسی در زمینه بررسی و دسته بندی انجام و طی هفته گذشته آماری از گونه های درحال انقراض، محافظت شده وعادی تهیه شد.


اکبری با بیان این که راه اندازی  سامانه جامع حفاظت محیط زیست یکی از مهم ترین اقدامات سازمان بوده است و گفت: 20 بانک اطلاعاتی در این سامانه دیده شده است که شامل سرشماری ها، مسائل باغ وحش ها، مراکز تکثیر، آتش سوزی های مناطق، تصرفات، حضور تعداد دام ها در مناطق و خیلی از مسائل دیگر در این بانک اطلاعاتی‌پیش بینی و ت بیش از 60 فیلد اطلاعاتی در این سامانه تعریف و تاکنون 20 هزار رکورد در آن ها ثبت شده است.


وی به ویژگی های سامانه جامع حفاظت محیط زیست اشاره کرد وگفت: با تکمیل شدن بانک اطلاعاتی این سامانه زیرساختی خوبی را در اختیار آیندگان قرار خواهد داد. نظارت بر فعالیت های باغ وحش ها، مراکز تکثیر و بر فعالیت های استان ها و همچنین عمده صدور مجوز ها از طریق سامانه مزبور اتفاق خواهد افتاد. 


راه اندازی شبکه بیسیم و تجهیزات حفاظتی در استان‌ها


معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی به راه اندازی شبکه  بیسیم و تجهیزات حفاظتی در استان ها پرداخت، افزود: در سال جاری برای حداقل 10 استان توانستیم طراحی شبکه بیسیم و تبدیل مجوز از آنالود به دیجیتال یا نهایی و یا اعتبار مربوطه را ابلاغ کنیم که در مرحله طراحی است حدود 30 درصد پیشرفت فیزیکی در راه اندازی شبکه بیسیم در استان ها را شاهد بودیم و برای 20 استان هم خرید تجهیزات را داشتیم و درصورت تامین تجهیزات می‌توانیم در یک دوره سه‌ساله دوربین‌ها و مواردی که برای حفاظت نیاز است را تامین کنیم. 


اختصاص 17 میلیارد تومان برای اطفای حریق


معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی  با بیان این که بیشترین اعتبار به اطفای حریق تخصیص یافت، ادامه داد: مبلغ 17 میلیارد تومان اعتبار در ابتدای سال برای  اطفای حریق به استان ها تخصیص داده شد که حدود 200 دمنده، هزار فلکسی پک ، 4 دستگاه روت فایر و یک دستگاه کانچل چهار چرخ و همچنین هزینه های مشارکت جوامع محلی فراهم شد. نکته قابل توجه این است که حضور مردم می‌تواند در اطفای حریق موثر باشد.


اکبری با ارایه گزارشی از راه اندازی ایستگاه‌های اطفای حریق اظهارکرد: حدود سه ایستگاه اطفای حریق در کشور و در استان‌های آذربایجان شرقی، کرمان و خوزستان وجود دارد که تلاش بر افزایش این ایستگاه‌ها داریم. میزان تجهیزات و بودجه اختصاص یافته به استان‌ها هرچند که چشمگیر نیست اما تاکنون چنین رقمی به استان‌ها اختصاص نیافته است.


تخریب ۷۴۵  هکتار از جنگل‌های ایران در اثر آتش سوزی


معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی  گفت: در 4 ماه اول سال گذشته 148 مورد آتش سوزی رخ داد که 5548 هکتار مراتع و جنگل در آتش سوخت. در 4 ماه اول سال جاری 76 مورد آتش سوزی رخ داد که جمعاً 745 هکتار از مراتع دچار حریق شدند.


اکبری گفت: نمی‌توان تمام آتش‌سوزی‌ها را مرتبط به عملکرد سازمان دانست چراکه با توجه به تقلیل پوشش گیاهی جنگل‌ها و تغییرات اقلیمی افزایش این آتش‌سوزی‌ها طبیعی است اما با توجه به افزایش آتش‌سوزی‌ها می‌توان گفت که عملکرد سازمان مناسب بوده است. 


وی به تجهیزات هوشمند برای حفاظت در 6 استان اشاره کرد و گفت: نزدیک به دو میلیارد و 4 صد میلیون تومان به استان های سمنان، کردستان، لرستان، هرمزگان، بوشهر و همدان ابلاغ شده است. نصب فنس الکتریکی برای سایت تکثیر گوزن زرد ایرانی در مناطق ارژن – پریشان استان فارس از دیگر اقدام های این معاونت بود.

ثبت 24 هزار نمونه علمی در موزه ملی تاریخ طبیعی کشور


معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی با اشاره به این که متنوع ترین موزه علمی به لحاظ تنوع و تعداد نمونه های رکورد دار درکشور داریم و گفت:  در سال جاری 24 هزار نمونه علمی ، جانوری، گیاهی، فسیل و سندکامی جمع آوری،  شناسایی، ساماندهی و ثبت شده است ودر این مدت سعی کردیم در تمامی برنامه ریزی ها از متخصصان استفاده کنیم.


اکبری به راه اندازی  35 مرکز تکثیر و پرورش حیات وحش در کشور برای حیواناتی همچون آهو، جبیر، گورخر و گوزن زرد ایرانی اشاره کرد و افزود: برای گونه های مشکل دار مانند یوز، میش مرغ، گوزن زرد ایرانی و هوبره برنامه عملیاتی تهیه و در حال اجرا است. برای گونه میش مرغ یک میلیارد تومان در سال گذشته و سال جاری و برای حفاظت یوزپلنگ در طبیعت 3 میلیارد تومان در سال گذشته اعتبار پیش بینی شده بود.


وی با تاکید بر این که برای اجرای برنامه ها مشکل اعتبار داریم، ادامه داد: برای برخی گونه ها مثل پلنگ، خرس سیاه و سیاه خروس اعتبارات کمتری پیش بینی شده که با سازمان برنامه وبودجه مکاتباتی انجام شده است. 


وی با بیان این که منطقه توران مهم ترین زیستگاه زاد آور یوزپلنگ است، گفت: علاوه بر جذب 3 میلیارد تومان به مناطق توران و میاندشت 10 دستگاه  موتور سیکلت به منطقه توران تخصیص داده شد و در حوزه آموزش وافزایش حفاظت فیزیکی قرار است از همان اعتبار استفاده شود.


معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی تشکیل کمیته پیگیری مدیریت و کنترل چرای دام توسط دفتر زیستگاه ها، تشکیل کمیته تکثیر یوز در اسارت توسط دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش و تقویت حفاظت فیزیکی مناطق توران و میاندشت توسط یگان حفاظت محیط زیست را از دیگر اقدام های معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی دانست. 

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha