مالیات بر سپرده‌های حقوقی عامل افزایش بهره بین‌بانکی

۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۸:۴۳
کد خبر: ۴۴۰۷۷۹۷
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
کارشناس بازار سرمایه گفت: افزایش نرخ بهره ریسک بسیار زیادی را به بازار سهام منتقل کرده است، این موضوع موجب شده است تا نقدینگی از بازار سهام خارج شود و به سرمایه گذاری های بدون ریسک منتقل شود.

شیرین معطر تهرانی در گفت‌وگو با میزان با بیان اینکه مالیات بر سپرده های حقوقی ریسک سپرده گذاری در بانک ها را به شدت افزایش داده است گفت: با خروج منابع حقوقی‌ها از بانک ها، بانک ها مجبور به اسقراض شدند تا پول حقوقی ها را با سود آن پس دهند.

این کارشناس بازارهای مالی بیان داشت: این استقراض موجب شد تا نرخ بهره بین بانکی روند صعودی بگیرد، زیرا شرایط نقدینگی بانک ها آنقدر بد است که به سختی می‌توان بانکی را یافت که نقدینگی داشته باشد تا به بانک دیگر پول قرض دهد، بنابراین در بازاری که متقاضی پول زیاد، اما عرضه کننده پول کم است، خود به خود نرخ بهره بین بانکی افزایش می یابد.

معطر تهرانی گفت: با پی گیری‌های سازمان بورس و همچنین با جلساتی که رئیس سازمان بورس با بانک مرکزی داشته است، موجب شده است تا نرخ ریپو و همچنین نرخ سود بین بانکی روند کاهنده بگیرد اما در این یکی دو روز بازهم آمارها روند رو به رشد نرخ بهره بین بانکی را نشان می‌دهند.

وی افزود: بانک مرکزی در زمان کوتاهی با عرضه پول مانع افزایش نرخ بهره بین بانکی شد، اما این اقدام بانک مرکزی موقتی است و نمی تواند در طولانی مدت ادامه یابد.

این کارشناس بازار سرمایه بیان داشت: در حال حاضر نرخ بهره بین بانکی به کمی بیش از 20 درصد رسیده است اما سوال این جاست که آیا نرخ بهره بانکی در این محدوده باقی خواهد ماند یا این که مجددا رشد خوهد کرد.


انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha