باشگاه پرسپولیس: اقدام باشگاه استقلال ملاثانی غیرقانونی است

۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۱:۰۰
کد خبر: ۴۴۰۵۷۸۴
دسته بندی‌: ورزشی ، فوتبال
معاون حقوقی باشگاه پرسپولیس تاکید کرد، هر گونه فعالیت با نام پرسپولیس، بدون مجوز از شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس، غیرقانونی است.

خبرگزاری میزان - حسین دوام در گفتگو با سایت باشگاه پرسپولیس اظهار داشت: شرکت، علامت و نشان تجاری پرسپولیس ثبت رسمی شده است و هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی تواند از نام و برند پرسپولیس تحت هیچ عنوانی استفاده کند. در حوزه ورزش و فوتبال نیز در ادوار گذشته به کلیه ادارات کل ورزش و هیات‌های فوتبال اعلام شده است هرگونه فعالیت از جمله باشگاه‌داری و تیم‌داری با نام پرسپولیس، منوط به اخذ مجوز از شرکت ورزشی فرهنگی پرسپولیس است.

وی ادامه داد: درصورتی که فرد یا مجموعه‌ای خارج از این قواعد قانونی، تحت نام و برند پرسپولیس با هرگونه پسوند و پیشوند فعالیت کند در حکم تصرف خواهد بود و اقدام قانونی در مراجع ذیصلاح، حق این شرکت و باشگاه خواهد بود. بدیهی است که باشگاه پرسپولیس در چنین شرایطی نسبت به طرح دعوی و ادعای ضرر و زیان خواهد کرد.

معاون حقوقی باشگاه پرسپولیس، خاطر نشان کرد: طبق ماده چهار آیین نامه برگزاری مسابقات لیگ برتر، باشگاهها باید تحت یک نام تجاری با ثبت رسمی فعالیت و در مسابقات شرکت کنند. به این ترتیب باید بررسی شود که باشگاه محترم استقلال ملاثانی در بدو تاسیس تحت چه عنوانی ثبت شد و شروع به فعالیت کرد. حتی درصورتی که با نام پرسپولیس فعالیت داشته است، این اتفاق چگونه روی داده است و آیا مجوزی از باشگاه پرسپولیس داشته‌اند یا خیر؟

حسین دوام اضافه کرد: با استناد به اصول حقوقی از قبیل حق مُکتسب ، اصل منع داراشدن ناعادلانه، کنوانسیون پاریس که مورد پذیرش دولت ایران است، …و استناد به قواعد منع رقابت مکارانه و با عنایت به سبق استعمال علامت و برند ( ناشی از ثبت تجاری ) و به تبع آن حق تقدم حاصله، اقدام باشگاه استقلال ملاثانی در بهره گیری از نام و نشان پرسپولیس فاقد وجاهت قانونی است. باشگاه پرسپولیس با توجه به حکم صریح دادگاه و همچنین با توجه به استفاده و ثبت آن در مراجع ذیصلاح، استفاده کننده مقدم است و این استفاده مستمر بوده است. با توجه به اصول حقوقی استعمال مستمر از علامت، موجد حق بوده و این باشگاه میتواند ابطال نام تجاری دیگر، حتی اگر ثبت شده باشد را توام با خسارات مادی و معنوی، از دادگاه مطالبه کند.

وی تاکید کرد: طبق ماده ۳۱ قانون ثبت اختراعات و طرح های صنعتی و علائم تجاری حق استفاده انحصاری از یک علامت به کسی اختصاص دارد که آن علامت را طبق مقررات این قانون به ثبت رسانده باشد و به لحاظ مستقل بودن شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس و ثبت قانونی آن طبق مراحل قانونی جای بسی تعجب و تامل دارد که به استناد کدام مصوبه قانونی و با چه حدود اختیاراتی نسبت به صدور چنین مجوزی اقدام کرده‌اند و با عنایت به جرم انگاری قانونگذار طی مواد ۶۰ و ۶۱ قانون موصوف، حق مسلم باشگاه پرسپولیس در تعقیب قضایی متخلفین محفوظ خواهد بود و شایسته است هر ارگانی قبل از اعطای مجوز ، از نظرات حقوقی معاونت حقوقی آن مجموعه بهره مند شود. لذا پیشنهاد می‌کنم مسئولین محترم تیم استقلال ملاثانی قبل از هراقدام از اخذ مشورت حقوقی غافل نشوند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha