معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه: جرایم در ماه محرم کاهش یافته است

۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۹:۰۶
کد خبر: ۴۴۰۲۱۶۴
دسته بندی‌: صفحه نخست ، عمومی
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با اشاره به کاهش چشمگیر جرائم و تخلفات در کشور در ماه محرم بر ضرورت تقویت این موضوع در قالب یک الگوی موثر فرهنگی و اخلاقی تاکید کرد.

خبرگزاری میزان-اصغر جهانگیر در سخنانی در جمع برخی از کارشناسان و مدیران مرتبط با حوزه پیشگیری از جرایم عنوان کرد که تمام ارزیابی‌ها و بررسی‌ها حاکی از آن است که جرایم و تخلفات کشور در ماه محرم و به خصوص در دهه اول محرم حسینی به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.


دبیر شورای عالی پیشگیری از جرم تصریح کرد: موضوع کاهش جرائم در ماه محرم باید به عنوان یک الگوی موفق و موثر مورد بهره‌برداری قرار بگیرد و از این الگو در جامعه و در دیگر ماه‌ها نیز به عنوان یک سبک زندگی استفاده شود.


وی با اشاره به اینکه علاوه بر بازدارندگی کیفری، نیازمند پیشگیری‌های فرهنگی و اخلاقی در جامعه هستیم، تاکید کرد: وقتی منحنی جرایم در ماه محرم سیر نزولی پیدا می‌کند این بدان معناست که عنصر ایمان و اخلاق و نگاه به ارزش‌ها در جامعه بالنده شده است و باور جامعه در حرکت به سمت همدلی، احسان، رعایت اخلاقیات و دستگیری از همدیگر تقویت شده است. همچنانکه شاهد هستیم در همه ادیان نگاه ویژه‌ای به امام‌حسین(ع) است و حتی اقلیت‌های دینی حضور پررنگی در عزاداری‌ها دارند و برای ماه محرم احترام ویژه‌ای قائل هستند و از طریق نذورات و عرض ادب خود زمینه‌های همدلی را در جامعه ایجاد می‌کنند. این همان تاثیر فرهنگ عاشورایی است که آثار اصلاحی و معنوی آن شامل حال همه شهروندان جامعه می‌‎شود.


معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اظهار کرد: ماه محرم یک سبک زندگی و یک زیست ناب است که نه تنها جرایم را در این ماه کاهش می‌دهد بلکه آثار تربیتی و اخلاقی این ماه در تربیت یک نسل اخلاقی و دلباخته امام‌حسین(ع) و اهل بیت(ع)، یک نعمت بی‌بدیل برای جامعه اسلامی است.


وی در ادامه به حدیث شریف: «ان‌الحسین مصباح الهدی و سفینه‌النجاه» اشاره کرد که آثار هدایت، افراد و جامعه را بیمه می‌کند.


جهانگیر با اشاره به اینکه تاکید بر تقویت الگوی کاهش جرایم در ماه محرم نافی اقدامات نظارتی و نظارت بیرونی و سیستماتیک نیست، گفت: باید بیش از پیش نقش فرهنگ‌سازی و رویکردهای فرهنگی، اخلاقی و دینی در جامعه تقویت شود و در اینجا همه نهادها و دستگاه‌ها تکلیف دارند و باید سهم خودشان را در پیشگیری فرهنگی برای کاهش جرایم انجام بدهند.


وی بیان کرد: ماه محرم فرصت مناسب و گران‌قیمتی است که همه خادمان، مداحان و سخنرانان بر موضوع تربیت در تراز جامعه اسلامی تکیه داشته باشند چراکه بسیاری از جرائم و تخلفات زیبنده جامعه اسلامی نیست. هر چقدر تربیت اسلامی مبتنی بر آموزه‌ها و باورهای دینی تقویت و شایع شود بدون شک جامعه از آفت‌ها، آسیب‌ها تا جرایم و تخلفات به دور خواهد بود.


جهانگیر خواستار دغدغه ویژه نهادهای فرهنگی و اجرایی در زمینه پیشگیری از جرایم شد و تاکید کرد: همه باید کمک کنند تا سازوکارهای پیشگیری از فساد و جرم در جامعه نهادینه و عملیاتی شود.

انتهای پیام/


برچسب ها: ماه محرم

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *