ثبت آزمایشگاه‌های تشخیصی مولکولی کشور در آمریکا

11:20 - 17 تير 1393
کد خبر: ۴۴۰
دسته بندی: جامعه ، عمومی
رئیس مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از ثبت و تایید آزمایشگاههای تشخیصی مولکولی این مرکز در موسسه ملی بهداشت آمریکا NIH-NCBI خبر داد.

: رئیس مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از ثبت و تایید آزمایشگاههای تشخیصی مولکولی این مرکز در موسسه ملی بهداشت آمریکا NIH-NCBI خبر داد.

به گزارش ، وحیدرضا یاسایی ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: موسسه NIH متشکل از ۲۷ موسسه ملی جداگانه و یکی از شاخه‌‌های وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا است که وظیفه آن رهبری و نظارت بر تحقیقات علوم زیستی پزشکی است.

وی افزود: موسسه مذکور به دنبال ثبت نتایج آزمایشات تشخیصی مولکولی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (قطب علمی ژنومیک کشور) در پایگاه بانک ژن NIH و پس از انجام بررسی های کارشناسان، نتایج ارایه شده این مرکز تحقیقاتی را مورد تایید قرار داد. به دنبال آن درخواست، بر ثبت آزمایشگاههای مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی بعنوان آزمایشگاه ارجاعی مورد بررسی و تایید NIH قرار گرفت.

یاسایی در ادامه با اشاره به دستاوردهای علمی جدید این مرکز و ثبت 36 مورد اطلاعات ژنتیکی بیماران کشور در ژن بانک جهانی در سال 2014 اظهار کرد: این تغییرات ژنتیکی مربوط به سه سندرم نادر به نامهای سندرم TAR(ژن RBM8A)، سندرم نقص چسبندگی لوکوسیت نوع 1 (LAD1و ژن ITGB2) و سندرم ماندیبولوآکرو دیسپلاژی (ژن LMNA) است که توسط محققان این مرکز مورد شناسایی قرار گرفت و در بانک ژن آمریکا بنام ایران و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ثبت شدند.

وی در ادامه گفت: به تازگی آزمایشگاه تخصصی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بعنوان نخستین مرکز تشخیصی مولکولی تالاسمی دانشگاهی در شهر تهران مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفت.

در حال حاضر تعداد قابل توجهی از آزمایشات تشخیصی مولکولی در آزمایشگاههای تخصصی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی راه اندازی شده و به خانواده های نیازمند خدمات ارایه می دهد. علاقمندان برای دسترسی به اطلاعات کامل درخصوص این آزمایشات می توانند به پایگاه اطلاع رسانی این مرکز به نشانی http://grc.sbmu.ac.ir مراجعه کنند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *