مسئولان فرصت‌ها را غنیمت شمارند

17:58 - 06 May 1397
کد خبر: ۴۳۹۹۰۵
Grouping: اقتصاد ، عمومی
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به شرایط حال حاضر اقتصاد کشور گفت: مسئولان باید در شرایط فعلی که با محدودیت و دشواری رو به روهستیم فرصت‌ها را بشناسند واقدامات مناسب با این شرایط را داشته باشند.
مسئولان فرصت‌ها را غنیمت شمارندبه گزارش خبرنگار گروه اقتصاد ، اسحاق جهانگیری در مراسم معارفه عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در خصوص مسائل اقتصادی کشور گفت: درحال حاضر شرایط کشور شرایط خطیری است و با محدودیت‌ها و دشواری‌های بسیاری رو به رو است، اما این به معنای این نیست که ما به بن بست رسیدیم و باید بتوانیم از فرصت‌ها به نحو مطلوب استفاده کنیم.

وی افزود: باید مسئولان فرصت‌ها را شناسایی کنند واقدامات مناسب را با شرایط حال حاضر برنامه ریزی کنند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه خاطر نشان کرد: آمریکا تهدیداتی در خصوص نقل و انتقالات پولی و فروش نفت داشته و در این زمینه برنامه‌هایی تهیه کرده و ما باید اقدامات مناسبی انجام دهیم که اقتصاد کشور کمترین آسیب را ببیند و در هنگامی که جنگ اقتصادی در کشور به راه انداختند با آن مقابله کنیم و در این بین بار اصلی این مقابله بر روی دوش نخبگان و مسئولین کشور است.

جهانگیری با بیان اینکه آمریکا یک جنگ رسانه‌ای برای تفکر مردم آماده کرده اند، گفت: در این جنگ امید و اعتماد مردم نسبت به مسئولین دولت نشانه گرفته شده است تا ضعیف شود و اگراین اتفاق بیافتد ممکن است اقدامات اقتصادی تاثیر مناسب خود را نداشته باشد.

وی بیان کرد: در این میان مسئولان باید اعتماد مردم را بالا ببرند وامید را روز به روز درجامعه بیشتر کنند.

معاون اول رئیس جمهوربا اشاره به نکته‌هایی که باید دردستور کار قرار گیرد، افزود: در روز‌های نخست دولت یازدهم این بحث مطرح بود که نظام بانکی با مشکل رو به رو است که یکی از آن‌ها نیز معوقات بانکی بوده است در این میان برخی از فعالان اقتصادی با توجه به شرایط فعلی اقتصاد نتوانستند معوقات را برگردانند و در این بین نظام بانکی دست به اقداماتی زد که به برخی مشکلات دامن زد.

جهانگیری اظهار کرد: در سال ۹۴ طرحی برای اصلاح نظام بانکی مطرح شد و این طرح بعد از تهیه و ابلاغ توسط رئیس جمهور در دستور کار قرار گرفت.

وی در ادامه به موضوع نقدینگی اشاره کرد و گفت: جلساتی با تدبیر مقام معظم رهبری توسط سه قوه با عنوان شورای اقتصادی صورت گرفت و یکی از دستورکار‌های این شورا نقدینگی موجود کشور بوده که رقم بالایی است.

معاون اول رئیس در ادامه خاطر نشان کرد: باید اقداماتی انجام شود که این نقدینگی به جای حرکت غیرکنترلی به سمت بازار ارز، سکه و ... به سمت صحیحی کنترل شود.

جهانگیری با بیان اینکه هم اکنون مجموعه سیاست‌ها و جهت‌گیری‌ها تصحیح شده تا نقدینگی به سمت مناسبی حرکت کند گفت: اینکه برای نقدینگی چه سیاستی در پیش گرفته شود موضوعی جدی و اساسی است که باید در دستور کار قرار گیرد که در این خصوص تاکنون تصمیماتی گرفته و اجرایی شده و به نهاد‌های خصوصی و عمومی نیز ابلاغ شده است.

وی به طرح‌های نیمه تمام اشاره کرد و گفت: طرح‌های دولتی نیمه تمام با رقم ۴۵۰ هزار میلیارد تومان نیاز به منابع دارد که به بخش خصوصی واگذار می‌شود، این سیاست‌ها اولویت‌های جدی است که باید در دستور کار قرار گیرد تا به خروج از شرایط فعلی منجر شود.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در شرایط کلی نیازمند حمایت از تولید داخل کشور هستیم اظهار کرد: در شرایط فعلی کشور نیازمند توجه به معیشت مردم، توجه به اشتغال و بخش خصوصی هستیم تا به بخش پایین جامعه آسیب وارد نشود و در این بین باید نیاز‌های اساسی مردم مثل دارو و ... تامین شود البته این امر با محدودیت‌هایی روبرو است و تاکنون سیاست‌هایی در این زمینه پیش گرفته شده است.

انتهای پیام /


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *