ورود مجلس به کم‌تحرکی ملی و جلوگیری از سونامی بیماری علیه ایرانیان

9:50 - 15 مرداد 1401
کد خبر: ۴۳۸۸۵۱۵
دسته بندی: ورزشی ، سایر حوزه ها
اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت پرداختن تمام نهادها به توسعه ورزش همگانی ابراز امیدواری کردند با بسیج عمومی در این حوزه از یک سونامی اجتماعی بزرگ در سال های آینده جلوگیری شود.

خبرگزاری میزان - به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش‌های همگانی، افشین ملایی رئیس و محمدرضا فروحی دبیر فدراسیون ورزشهای همگانی با حضور در مجلس شورای اسلامی گزارشی وضعیت «تندرستی مردم ایران» را به اعضای کمیسیون تلفیق و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ارائه کردند.

در این دیدار افشین ملایی با ارائه آمارهایی از وضعیت کم تحرکی و اضافه وزن در کشور هشدارهای لازم نسبت به پیشروی «قاتل پنهان» در کشور ارائه و خواستار توجه و حمایت بیشتر نمایندگان مجلس به ورزش همگانی و تامین تندرستی مردم شد.

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی در این نشست با بیان این که ورزش باید در کشور فراگیر شود تا تاثیرش را در تندرستی عمومی (جسمانی، روانی و اجتماعی) مشاهده کنیم، اظهار داشت: متاسفانه از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۵ که کمتر از یک دهه می شود میزان کم تحرکی در کشور ۲۵ درصد رشد داشته است که این میزان در بخش بانوان رشد چشمگیری داشته و در شرایط فعلی ۶۴ درصد از بانوان ایران دچار کم تحرکی هستند.

وی با هشدار نسبت به روند افزایش کم تحرکی و چاقی در کشور که تندرست مردم ایران و نسل آینده را به شدت به خطر خواهد انداخت افزود: پیش بینی تلخ و سناریو برای آینده این است که در سال ۱۴۰۵ این میزان از کم تحرکی در کشور در بخش مردان به ۷۶ درصد خواهد رسید و در بخش بانوان میزان کم تحرکی به ۸۳ درصد می رسد و این کاملا نگران کننده است.

ملایی با اخطار نسبت به وضعیت کم‌تحرکی و تبعات و بیماری های ناشی از آن در استانهای کشور تاکید کرد: آمارها نشان می دهد که در تمام استان های کشور کم تحرکی در حال افزایش است. در بخش دانش آموزی، ما تا هشت سال آینده بیش از ۳ میلیون دانش آموز چاق خواهیم داشت. در این حوزه خطر، جزو ۱۲ کشور اول دنیا هستیم که محیط مدارس را با این جمعیت چاق، «بیمارگونه» خواهیم ساخت. از سوی دیگر، مهارت و یادگیری حرکتی کودکان ایران هم دو سال نسبت به گروه هم سن خود در کشورهای دیگر عقب تر هستند و این عاملی است که تندرستی نسل آینده را به خطر می اندازد.

رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی با اشاره به وضعیت سالمندان در کشور تصریح کرد: متاسفانه در این حوزه هم کشور به سمت سالمندی و پیری حرکت می کند و پیش بینی ها نشان می دهد که در سال ۱۴۲۰ در کشور ما ۱۸ میلیون افراد بالای ۶۰ سال خواهید داشت. سالمندانی که ورزش نمی کنند و میزان کم تحرکی آنها در آینده خانواده هایشان را با چالش بزرگی مواجه خواهد کرد که اگر به فعالیت آنان بی توجه باشیم این سرمایه طلایی نهان تبدیل به خسرانی خواهد شد که آثارش از جنگ بیولوژیک فراتر است.

ملایی با ارائه آماری در مورد میزان درگیری مردم ایران با بیمارهای ناشی از کم تحرکی گفت: براساس آمارهای رسمی و مطالعه شده در شرایط فعلی ۵۹ درصد جمعیت ایران وزن بالا دارند، ۳۷ درصد فشار خون دارند، ۲۳ درصد دچار افسردگی هستند و ۴۶ درصد هم کلسترل بالا دارند و طبق آخرین گزارش های آماری، به طور مستقیم و غیرمستقیم سالانه ۴۵ هزار میلیارد تومان برای درمان در کشور هزینه می شود. این میزان فقط گزارش هزینه کرد بیماریهای غیرواگیر است که دلیل عمده آن ناشی از کم تحرکی، چاقی و اضافه وزن است.

این مدیر ورزشی با بیان این که کم تحرکی پاندمی خاموش است به آمار وحشتاک فوتی های ناشی از بیماری های غیرواگیر اشاره کرد و گفت: تلفات کرونا در دو سال و نیم اخیر در کشور حدود ۱۴۱ هزار نفر بوده است اما براساس آمار موجود سالانه ۳۰۰ هزار نفر بر اثر بیماری های غیرواگیر (عمدتا ناشی از کم تحرکی) جان خود را از دست می دهند و کم تحرکی که از آن به عنوان بیماری تمدن حاضر نیز یاد می شود، اگر مدیریت نشود با این شتاب فزاینده در آینده، اتفاق تلخ دیگری را رقم خواهد زد.

ملایی با نگاهی به گذشته درباره عملکرد ورزش در کشور خاطرنشان کرد: پرسش اساسی این است که چرا برنامه های ما در چهار دهه گذشته نتوانسته است آن چنان که باید باعث جلوگیری از رشد کم تحرکی در کشور شود. وی در پاسخ این سوال گفت: یکی از مشکلاتی که ورزش همگانی در چهار دهه گذشته داشته این است که ما در این حوزه به صورت جزیره ای رفتار کرده ایم و هر نهاد و دستگاهی به گونه ای اقدام می کند که از اقدامات نهاد دیگر خبر ندارد. این مشکل باید برطرف شود و همه نهادها و ارگان ها و سازمان ها برای تامین تندرستی مردم، هم افزا و هماهنگ گام بردارند.

افشین ملایی تاکید کرد: درخواست ما از مجلس شورای اسلامی این است که نگاه ویژه تری به حوزه ورزش همگانی داشته باشد. انتظار ما این است که در بخش قوانین برای رفع موانع ورزش و کاهش کم تحرکی و افزایش بودجه و نظارت بر اجرای کار حمایت بیشتری داشته باشند.

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت پرداختن تمام نهادها به توسعه ورزش همگانی ابراز امیدواری کردند با بسیج عمومی در این حوزه از یک سونامی اجتماعی بزرگ در سال های آینده جلوگیری شود.

فروردین: ورزش همگانی باید دغدغه همه نمایندگان باشد

رئیس فراکسیون ورزش مجلس با ابراز نگرانی نسبت به آمارهایی که رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی ارائه کرد خطاب به نمایندگان مجلس اظهار داشت: وظیفه همه ماست که در استانهایمان این مسئله را جدی بگیریم و برای رفع کم تحرکی و تامین سلامت مردم قدم برداریم.

وی با بیان این که رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی می تواند سفیر سلامت در استانهای کشور باشد تاکید کرد: «سلامت مردم ایران» باید دغدغه تمام نمایندگان مجلس باشد و آنها در حوزه های خودشان برای تامین این موضوع مهم تلاش کنند.

محمدمهدی فروردین ادامه داد: برنامه ریزی و حمایت از ورزش همگانی به منظور تامین سلامت مردم و رفع کم تحرکی در کشور وظیفه همه نمایندگان مجلس است و باید سایر مسئولان را هم بسیج کنیم که در یک حرکت ملی از اتفاقات ناخوشایند در آینده جلوگیری کنیم.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ورزش همگانی را باید از خود نمایندگان مجلس شروع کنیم. باید بررسی کنیم که نمایندگان خودشان چقدر ورزش می کنند. وقتی ما به فکر ورزش و سلامت خودمان نباشیم نمی توانیم به فکر سلامت مردم هم باشیم. در شهرهایی که فقر حرکتی درصد و آمار بیشتری دارد باید با نمایندگانشان صحبت کنیم که توجه بیشتری به این حوزه داشته باشند. همه باید پای کار بیایند تا وضعیت وحشتناکی که مردم در حوزه کم تحرکی دارند بهتر شود.

نماینده خدابنده: آمار کم تحرکی در کشور نگران کننده است

سیدالبرز حسینی نماینده مردم خدابنده در مجلس نیز با تاکید بر اهمیت سرمایه گذاری در حوزه ورزش همگانی گفت: هر کشوری که در ورزش سرمایه گذاری نکند باید هزینه اش را در حوزه درمان بپردازد. ما با میانگین جهانی ورزش شهروندان خیلی فاصله داریم که باید با برنامه ریزی این فاصله کمتر شود.

وی افزود: براساس آمار منتشر شده نیمی از جمعیت ایران هیچ فعالیتی ندارند. لزوما این نیست که آنها نمی توانند ورزش کنند بلکه شاید ما نتوانسته ایم زمینه را برایشان فراهم کنیم. ۶۶ درصد مردم هم فعالیت موثری ندارند. این عده شاید فعالیت داشته باشند اما میزان فعالیت آنها در سلامت‌شان موثر نیست.

این نماینده مجلس یادآور شد: متاسفانه کم تحرک ترین افراد در بازه سنی ۲۵ تا ۴۵ سال هستند. این اتفاق خوبی نیست. بسیاری از مسئولان ما با توسعه ورزش همگانی بیگانه هستند و وزیر ورزش هم که در جلسات حضور پیدا می کند حوزه فکری اش در ورزش همگانی نیست.

نماینده کرمان: آماده کمک به ورزش همگانی هستیم

شهباز حسن پوربیگلری نماینده کرمان، سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی هم با ابراز نگرانی نسبت به آماری که در مورد وضعیت سلامت مردم ایران ارائه شد اذعان کرد: برای هرگونه کمک به ورزش همگانی که منجر به تامین سلامت مردم ایران شود اعلام آمادمی کنیم.

وی ادامه داد: این آمادگی را داریم که در سیرجان تمام امکانات لازم را در اختیار ورزش همگانی قرار دهیم تا بتواند با اجرای طرح ها و برنامه هایش به تامین سلامت مردم کمک کند.

نماینده شیراز: وزارت ورزش اهمیتی به ورزش همگانی نمی‌دهد

علیرضا پاک فطرت نماینده مردم شیراز در مجلس نیز با بیان ابراز تعجب از این که بودجه فدراسیون ورزش‌های همگانی برای تامین سلامت ۸۴ میلیون ایرانی ناچیز است تاکید کرد: اگر یک درصد از بودجه ورزش کشور به حوزه همگانی اختصاص داده شود این مشکلات از بین خواهد رفت. به نظر می رسد وزارت ورزش هم توجهی به ورزش همگانی ندارد.

وی ادامه داد: ورزش همگانی از نوجوانی تا کهنسالی را شامل می شود. به همین خاطر تمام نهادها و ارگان ها باید به این حوزه توجه کنند. خصوصا در کلانشهرها باید دانشگاه های علوم پزشکی، وزارت بهداشت و سایر بخش ها به این موضوع ورود کنند و کمک حال ورزش همگانی باشند.

نماینده گیلان: ورزش همگانی مظلوم است

احمددنیامالی نماینده مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی که سابقه ریاست بر فدراسیون قایقرانی را هم دارد با اشاره به بودجه کم ورزش همگانی اظهار کرد: شنیدن این که برای تامین سلامت کل مردم ایران فقط ۵ میلیارد تومان سالانه بودجه در نظر گرفته می شود ناامید کننده است.

وی با بیان این که ورزش همگانی در کشور مظلوم واقع شده است خاطرنشان کرد: وظیفه همه ما این است که بتوانیم در حوزه تامین سلامت مردم ایران قدم های بزرگی برداریم. به همین خاطر برای سال ۱۴۰۲ نگاه ویژه ای به بودجه ورزش همگانی در کشور خواهیم داشت.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *