۹ پرونده قصاص در استان هرمزگان از ابتدای سال به سازش ختم شده است

14:13 - 13 مرداد 1401
کد خبر: ۴۳۸۶۷۸۹
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری هرمزگان بر لزوم تقویت هیئت‌های صلح با جلب مشارکت عمومی و تقسیم کار تأکید کرد.

خبرگزاری میزان - مجتبی قهرمانی در جریان برگزاری نشست ستاد مردمی صبر و اعضای کارگروه استانی اخذ رضایت در پرونده‌های قصاص اظهار کرد: نهادینه‌سازی عدالت در جامعه نیازمند جلب مشارکت‌های عمومی و ارتباط مؤثر با نخبگان، معتمدین محلی و سمن‌ها و نهادهای مردم نهاد است و به همین منظور هیئت‌های صلح در نقاط مختلف استان هرمزگان به منظور تواصی به حق و تشویق به مصالحه تشکیل شده‌اند.

وی با بیان اینکه تقویت هیئت‌های صلح با جلب مشارکت‌های عمومی و تقسیم کار امکان پذیر است، گفت: استفاده از ظرفیت روحانیت، ائمه جمعه و جماعات و معتمدان و افراد مورد وثوق به همراه استفاده از امکانات فضای مجازی و صدا و سیما در نقش آفرینی بیشتر و نظام‌مند کردن هیئت‌های صلح استان هرمزگان بسیار مؤثر و حائز اهمیت است.

رئیس کل دادگستری هرمزگان تصریح کرد: راه‌اندازی پویش‌های مردمی صبر، یکی دیگر از اقدامات مهم در این حوزه است و با توجه به اهداف پیش‌بینی شده، انتظار می‌رود افزایش مشارکت‌های عمومی، موفقیت‌های خوبی را برای شورای حل اختلاف و ستاد صبر در این عرصه به همراه داشته باشد.

وی بهره برداری از فرصت به وجود آمده در ماه محرم با توجه به معنویت و شرف زمانی این ایام برای ایجاد مصالحه در پرونده‌های قضایی را درخور توجه برشمرد و گفت: همزمان با ماه محرم و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبداللّه الحسین (علیه السلام) پویش‌های مردمی نذر ماندگار و به عشق حسین (ع) می‌بخشم توسط ستاد صبر و ستاد دیه استان هرمزگان برگزار می‌شود و بر این اساس از عموم مردم به ویژه پیرغلامان و مداحان، مسئولان هیئت‌های مذهبی و هنرمندان و چهره‌های برجسته استانی دعوت می‌شود تا با تأسی از فرهنگ عاشورا و سیره حضرت سیدالشهداء (علیه‌السلام) در امر خداپسندانه اصلاح ذات البین مشارکت کنند.

قهرمانی گفت: در راستای سیاست‌های ابلاغی از سوی رئیس قوه قضاییه مبنی بر لزوم تلاش برای ایجاد صلح و سازش در پرونده‌های قصاص، با تلاش اعضای شوراهای حل اختلاف استان هرمزگان طی سال گذشته ۲۳ فقره پرونده قصاص با محکومیت قصاص به مصالحه منتهی شده است.

بیشتربخوانید

معاون منابع انسانی قوه قضاییه: فرایند راه اندازی ” سامانه تخصصی جذب و گزینش قضات ” در دستور کار قوه‌قضاییه قرار دارد

 رئیس دادگستری کل استان هرمزگان با اشاره به ایجاد صلح و سازش در ۹ پرونده قصاص از ابتدای امسال تاکنون، جلب رضایت اولیای دم در این تعداد از پرونده های قصاص باتوجه به جمعیت کیفری زندانهای استان در مقایسه با دیگر مناطق کشور را یکی از نکات برجسته و تحسین برانگیز در عملکرد شورا‌های حل اختلاف استان هرمزگان عنوان کرد.

وی افزود: در قانون جدید شوراهای حل اختلاف سعی شده است تمامی فعالیت ها و اقدامات این نهاد بر مبنای توجه به رسالت اصلی آن یعنی بسط و تقویت صلح و سازش متمرکز شود و در این راستا، موضوع تشکیل کارگروه های مصالحه در پرونده های قصاص به صورت ویژه در تمامی حوزه های قضایی استان هرمزگان در دستور کار قرار گرفته است و با توجه به شیوه نامه ابلاغی، اعضای این کارگروه ها مشخص شده و ابلاغ های خود را دریافت کرده‌اند.

قهرمانی تأکید کرد: اعضای این گروه ها باید با تقسیم کار و به صورت مستمر ضمن استخراج سریع پرونده‌های قصاص و تفکیک آنها با دعوت از طرفین یا مراجعه حضوری و همچنین با استفاده از ظرفیت علما، روحانیون، متنفذان و معتمدان محلی و خیران و نهادهای مردمی به منظور اصلاح ذات البین و ایجاد مصالحه تلاش کنند.

وی افزود: بدیهی است در این راستا باید افرادی که مدت زمان بیشتری تحت حکم قصاص در زندان به سر می برند با رعایت تمامی جوانب در اولویت اخذ رضایت قرار گیرند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان همچنین با اشاره به فعالیت ۴۲۴ سمن ثبت شده با موضوع نیکوکاری و خیریه در استان هرمزگان ابراز داشت: باید با برنامه ریزی مناسب و خلاقانه و بهره گیری از ظرفیت های موجود و توانمندی های اقشار مختلف جامعه، بستری فراهم گردد تا عموم مردم در تأسی از فرهنگ بخشش و مدارا، اختلافات و مسائل خود را حل و فصل کند.

وی افزود: ستاد صبر استان و شوراهای حل اختلاف باید با شناسایی افراد علاقه مند و ریش سفیدان، معتمدان محلی، متنفذان و افراد واجد شرایطی که می توانند در جهت اصلاح ذات البین همکاری کنند به تقویت هیئت های صلح در اقصی نقاط استان بپردازند.

انتهای پیام /ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *