معاون اول قوه قضاییه: دیوان عدالت اداری به کاهش فساد در ادارات کمک می‌کند

12:43 - 11 مرداد 1401
کد خبر: ۴۳۸۳۶۱۷
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
معاون اول قوه قضاییه گفت: آرای هیئت عمومی در کاهش ورودی پرونده‌ها در دیوان عدالت اداری موثر است و باید در این رابطه هم به مردم و هم به دستگاه ها اطلاع رسانی شود.

خبرگزاری میزان - صبح امروز «سه شنبه» جلسه هیئت عمومی دیوان عدالت اداری با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون اول رئیس قوه قضاییه، رئیس دیوان عدالت اداری و همچنین قضات و مدیران ارشد دیوان عدالت اداری برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران با وفایش، بیان کرد: ماه محرم، ماه با عظمتی است، تمام جهان خود را برای پذیرایی امام حسین (ع) در ظهر عاشورا آماده می‌کنند، لذا این عظمت ماه محرم است.

وی با بیان اینکه عزاداران اباعبدالله در ماه محرم میزبان ایشان هستند، گفت: امام حسین‌ (ع) در عالم معرفت به جایگاهی رسید که هیچ پیامبری به آن نرسید.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: کسانی که مشغول عزاداری امام حسین (ع) هستند برایشان فروضاتی مقرر شده که در هیچ زمانی مقرر نشده است، لذا در روز عاشورا اتفاقاتی افتاد که امام حسین (ع) را از تمام ائمه جدا کرده است.

وی با بیان اینکه دیوان عدالت اداری نقش بی بدیلی در نظارت بر رعایت قوانین و مقررات در ادارات دولتی دارد، گفت: این موضوع افتخار کشور است که همچین نهادی براساس قانون اساسی تاسیس شده است، لذا هر مقداری که نظارت بر امور و فعالیت‌های مدیران و کارکنان بیشتر باشد فساد در کشور کم‌ خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق با بیان اینکه دیوان عدالت اداری برای جلوگیری از فساد و بی قانونی در ادارات راه اندازی شده است، تاکید کرد: هر آیین‌نامه، دستورالعمل و‌ مقرراتی که بر خلاف قانون وضع شود، باید توسط قضات دیوان عدالت اداری ابطال شود که این اقدام اهرم بسیار مهمی برای فسادستیزی در کشور است.

وی افزود: یکی از مسائل بسیار مهمی که در دیوان عدالت اداری در زمان فعالیت در این حوزه نسبت به آن پی بردم، این بود که باید از ورود پرونده‌ها به دیوان عدالت پیشگیری کرد.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین معاونت‌ها در دیوان عدالت اداری، معاونت آموزش، پژوهش و پیشگیری است؛ معاونت‌ آموزش، پژوهش و پیشگیری در دیوان عدالت اداری باید با تشکیل هیئت‌های اندیشه ورز و متخصص از ورود پرونده‌ها به دیوان جلوگیری کند‌.

بیشتربخوانید

معاون اول قوه قضاییه: اجرای سند تحول قوه قضاییه در تمام سطوح باید پیگیری شود/ تدوین پیش‌‏‏نویس برنامه عملیاتی برای اجرای فرامین رهبرمعظم انقلاب تا ۲ هفته آینده

معاون اول قوه قضاییه تاکید کرد: یکی از اقدامات اساسی در دیوان عدالت اداری این است که با وزرا، روسای سازمان‌ها و ادارات مختلف در خصوص شناسایی، فراوانی و موضوعات پرونده‌های ورودی به دیوان با برپایی جلسات مختلف مذاکره و گفت‌وگو شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت علمی قضات دیوان عدالت اداری بالاست‌ و باید از این ظرفیت استفاده کرد، گفت: اگر بتوانیم با مشارکت قضات و مدیران دیوان عدالت اداری با روسای سازمان‌ها و وزارت خانه‌ها جلسات مشورتی برگزار و پرونده‌ها را بررسی شود، مشکلات قابل توجهی در این حوزه حل خواهند شد.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق با اشاره به اینکه آرای هیئت عمومی در کاهش ورودی پرونده‌ها در دیوان عدالت اداری موثر است، بیان کرد: باید در این رابطه هم به مردم و هم به دستگاه‌ها اطلاع رسانی شود.

وی با اعلام پیشنهادی خطاب به رئیس دیوان عدالت اداری گفت: یک قاضی یا دو قاضی در دفاتر استانی دیوان تعیین شود تا با جلساتی که با ادارات فعال در استان‌ها برگزار می‌کنند، تعداد ورودی پرونده‌ها به دیوان را کاهش دهند. به عنوان مثال این قضات بررسی کنند که تعداد ورودی پرونده‌های شهرداری در فلان استان چه میزان است و برای پیشگیری از ورود پرونده‌های بی‌مورد به دیوان بررسی‌ها انجام و مسائل با همکاری سازمان‌ها و ادارات حل و فصل شوند.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه یکی از گلایه‌های به حق مردم درخصوص مدت زمان و اجرای احکام در شعب دیوان عدالت اداری است، اظهار کرد: مردم می‌گویند احکام اجرا نمی‌شوند و برای به نتیجه رسیدن احکام خود در شعبات دیوان معطل می‌شوند.

وی افزود: در بررسی‌ها، مشخص شد که بیش از ۹۰ درصد احکام در شعبات دیوان عدالت اداری اجرا می‌شود اما برخی از احکام اجرایی نمی‌شوند، فلذا موارد باید در شعب بررسی شوند تا این تاخیر در اجرا نیز حل و فصل شود.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق با اشاره به معیشت و حقوق پرسنل قوه قضاییه، گفت: هیچ هفته‌ای نیست که رئیس قوه قضاییه در خصوص معیشت و حقوق پرسنل دستگاه قضا با بنده صحبت نکند و مسائل مربوط به معیشت کارکنان را پیگیری نکند.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین حکمتعلی مظفری رئیس دیوان عدالت اداری بیان کرد: از ابتدای امسال تا به امروز ۶۴ مکاتبه و ۳۸ جلسه با ادارات و دستگاه‌های مختلف داشتیم و در حال حاضر نیز هر ۱۵ روز یک جلسه با مسئولان دستگاه‌های مختلف برای بررسی موضوعات و پرونده‌ها برقرار می‌کنیم.

وی با اشاره به برپایی جلسات با کمیسیون‌های شبه قضایی در ۸ استان کشور، گفت: در این مدت به ۳ استان سفر و ملاقات‌های مردمی و همچنین برپایی جلساتی با دستگاه‌های اجرایی این استان‌ها برگزار کردیم.

گفتنی است که در این جلسه برخی از قضات و مدیران ارشد دیوان عدالت اداری به بیان تعدادی از مشکلات عمده سازمانی، اداری و معیشتی در دیوان عدالت اداری کرده و موضوعات مختلف و دغدغه‌های خود را مطرح کردند.

 انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *