شعب ویژه رسیدگی به دعاوی شرکت‌های دانش بنیان تاسیس شد

7:42 - 10 مرداد 1401
کد خبر: ۴۳۸۰۶۲۰
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به ضرورت افتتاح شعب ویژه رسیدگی به دعاوی مرتبط با شرکت‌های دانش بنیان گفت: عمل به تکلیف قانونی و دوم رسیدگی تخصصی و با نگاهی علمی و فناورانه در خصوص پرونده‌های شرکت‌های دانش بنیان‌ ما را برآن‌ داشت تا این شعب اختصاصی را تاسیس کنیم.

علی القاصی در گفت‌وگو بامیزان، درباره ضرورت و اهمیت افتتاح شعب ویژه رسیدگی به دعاوی مرتبط با شرکت‌های دانش بنیان اظهارکرد: این شعب را در راستای وظیفه‌ای که قانونگذار در ماده 9 قانون جهش دانش بنیان که یک ماه پیش توسط مجلس تصویب و ابلاغ شد، راه اندازی کردیم.

وی افزود: در ماده 9 این قانون، وظایفی برعهده قوه قضاییه گذاشته شده مبنی بر اینکه برای حل و فصل دعاو‌ی مربوط به شرکت‌های دانش بنیان و رسیدگی به امور علمی و فناورانه آنها، شعب ویژه و خاصی هم در شوراهای حل اختلاف و هم در دادگاه‌ها اختصاص پیدا کند.

رئیس کل دادگستری استان تهران خاطرنشان کرد: در راستای تحقق و اجرای این وظیفه قانونی، روز چهارشنبه 23 تیرماه با دعوت از معاون علمی رئیس جمهور، شعب ویژه و تخصصی رسیدگی به شرکت‌های دانش بنیان رسما افتتاح شد.

القاصی با بیان اینکه در دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران، شعبه ای را به‌عنوان شعبه اصلی برای رسیدگی به این دعاوی اختصاص داده شده است، عنوان کرد: 2 شعبه نیز در شورای حل اختلاف برای حل و فصل اینگونه دعاوی اختصاص یافته است.

وی گفت: از این پس قرار است درباره پرونده‌های این دعاوی مستقیما در همین شعب چه در شورا و چه در دادگاه، با نگاهی تخصصی و رسیدگی‌ حرفه‌ای و تصمیم گیری شود تا در ارتباط با این شرکت‌ها، بارعایت انصاف و عدالت، از آنها حمایت قانونی صورت پذیرد.

رئیس کل دادگستری استان تهران درباره بازدید از شرکت‌های دانش بنیان در سال جاری نیز گفت: تلاش شده است تا در راستای تحقق شعار سال، از شرکت‌های دانش بنیان به تناسب و براساس مناسبت‌های مختلف، بازدیدهای میدانی انجام شود که ضمن این بازدیدها با استماع مشکلات حقوقی و برخی مسائل در مسیر تولید راهکارهایی ارائه شود و در برخی موارد نیز موضوع برای طرح در ستاد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی دادگستری استان تهران ارجاع داده می شود.

القاصی با اشاره به اینکه تاکنون از 4 شرکت دانش بنیان در سطح استان شخصا بازدید داشته است، تصریح کرد: یک مورد در شهرستان‌های تهران بود که پیش از هفته قوه قضاییه انجام شد و در جریان بازدید از پارک علم وفناوری پردیس نیز، 3 شرکت دانش بنیان مورد بازدید قرار گرفت.

وی یادآور شد: آنچه ما را برآن‌ داشت تا این شعب اختصاصی را تاسیس کنیم؛ نخست عمل به تکلیف قانونی و دوم رسیدگی تخصصی و با نگاه علمی و فناورانه در خصوص پرونده‌های شرکت‌های دانش بنیان‌ بود.

رئیس کل دادگستری استان تهران ابراز امیدواری کرد: با راه اندازی این شعب، دریک مدار قانونی و بانگاه حمایتی به نحوی تصمیم گیری شود که به فعالیت های این حوزه آسیبی وارد نشود و تصمیمات قضایی و اقدامات قانونی، در مسیر رشد و ارتقای این شرکت‌های قرارگیرد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *