امیرعبداللهیان: به همکاری‌های فیمابین با همسایگان شتاب خواهیم داد

21:52 - 04 مرداد 1401
کد خبر: ۴۳۷۳۹۷۵
وزیر امورخارجه کشورمان با انتشار پیامی گفت: ما به همکاری های فیمابین با همسایگان شتاب خواهیم داد. بیگانگان نمی توانند مانع از روند همکاری منطقه ای شوند.

خبرگزاری میزان_ «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار پیامی در صفحه توئیتری خود نوشت «امروز با برادرانم وزرای خارجه کویت، امارات ،قطر و پیشتر عراق گفت‌وگو کردم؛ رايزنی در مسائل منطقه ای و بین المللی و بررسی راهکارهای توسعه روابط از الزامات سیاست همسایگی است؛ ما به همکاری‌های فیمابین با همسایگان شتاب خواهیم داد؛ بیگانگان نمی‌توانند مانع از روند همکاری منطقه ای شوند.»

وی در ادامه آورده است:

در این گفت‌وگو ها آخرین تحولات مذاکرات رفع تحریم را تشریح کردم و با اشاره به ابتکارات جمهوری اسلامی ایران برای بازماندن پنجره دیپلماسی گفتم که مرحله نهایی توافق به دو مولفه واقع بینی و انعطاف پذیری طرف آمریکایی بستگی دارد و جمهوری اسلامی ایران برای حصول توافقی پایدار و قوی کاملا جدی است؛ جمهوری اسلامی ایران برای امنیت انرژی و امنیت غذایی در جهان اهمیت قائل است و با درک مسائل و مشکلات کنونی انرژی در جهان، تاکنون ابتکارات مختلفی داشته است.
وزرای امور خارجه کشورهای منطقه به من گفتند از ابتکارات جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات حمایت می‌کنند و دیپلماسی منطقه ای جمهوری اسلامی ایران مورد استقبال آن‌هاست.

از دیگر مسائلی که در این گفت‌وگوها مطرح شد مشکلات محیط زیستی بود که معتقدیم معضل مشترکی است که با برنامه ریزی دقیق منطقه ای قابل حل است.

آقای احمد ناصر الصباح وزیر خارجه کویت به من گفت مجموعه حاکمیت کویت همواره به دنبال تقویت روابط با ایران است و به همین منظور نیز سفیر جدیدی معرفی کرده اند، از ایشان برای سفر به تهران دعوت کردم و گفتم ایران و کویت می‌توانند در مسائل مختلف سیاسی و اقتصادی با هم همکاری خوبی داشته باشند.

در گفت‌وگوهای امروز، آقای عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات نیز به من گفت خیر و عزت ایران برایشان مهم است، به ایشان گفتم قطعا این نگاه راهبردی متقابل است و فرصت‌های اقتصادی بی‌شماری برای دو ملت فراهم است که می‌شود از آن‌ها به طور مطلوبی بهره برد.

هر چند به تمامی برادران هشدار دادم حضور رژیم اشغالگر در منطقه باعث بی ثباتی خواهد شد، اما از درایت دوستان در تلاش اخیرشان برای باطل کردن نقشه‌های شوم این رژیم در نشست اخیر جده تشکر کردم.

همانطور که مبنای اصلی سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی ایران ارتباط با تمام کشورها به ویژه روابط حسنه با همسایگان است، به تجربه دریافته ایم دخالت کشورهای بیگانه در این منطقه همیشه مضر بوده است و راه پیشرفت و ثبات منطقه، همکاری کشورهای منطقه خواهد بود.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *