بورل: اکنون زمان بازگشت فوری به برجام است

20:00 - 04 مرداد 1401
کد خبر: ۴۳۷۳۹۲۵
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی که در روزنامه فایننشال تایمز منتشر شده است، فشار حداکثری علیه ایران را شکست خورده دانست.

خبرگزاری میزان_ جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی در روزنامه فایننشال تایمز خواستار اقدام قدرت‌های خارجی برای نجات برجام شد.

بورل در یادداشت خود آورده است:   

هفت سال پیش، توافق دیپلماتیک مهمی میان پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، آلمان، ایران و نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی منعقد شد که برنامه جامع اقدام مشترک نام گرفت که پیرامون برنامه هسته‌ای ایران و مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل بود. 

برجام گسترده‌ترین نوع رژیم نظارتی فعالیت‌های هسته‌ای ایران اجرا شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که در مقابل چشم اندازی برای لغو تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل علیه ایران باز کرد. در مقابل البته ترامپ در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد و کمپین فشار حداکثری علیه ایران را دنبال کرد که تا کنون جواب نداده است. در واقع باید گفت که فشار حداکثری که ترامپ دنبالش بود شکست خورده است. 

برای بازگشت به برجام به عنوان مقام هماهنگ کننده از انگیزه و شتاب دولت جدید آمریکا استفاده کردم و در آوریل سال گذشته کلید این کار زده شد تا آمریکا به برجام برگردد. بعد از ۱۵ ماه مذاکره در وین و تعامل با حاضران به این نتیجه رسیدم که دیگر فضا برای اهمال‌کاری گذشته و باید برای احیای برجام تمام تحریم‌ها برداشته شود. 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه یادداشت خود آورده است: برجام هرچند یک توافق کامل نیست ولی تمام عناصر اساسی را مورد توجه قرار می‌دهد که طرف‌های حاضر به سختی به آن رسیده‌اند. اکنون باید تصمیماتی اتخاذ شود تا از این فرصت منحصر به فرد برای موفقیت استفاده شود. من هیچ جایگزین جامع یا موثر دیگری به غیر از برجام نمی‌بینم. 

بازگشت برجام نه تنها در مورد نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران موثر است بلکه می‌تواند فضای امنیتی منطقه را دارای ثبات کرده و حرکت مثبتی در جهت اعتمادسازی بین کشورها ایجاد کند. 

بورل مشکلات اقتصادی ایران را به برجام گره زد و نوشت در هر روز که مذاکره وین به عقب انداخته می‌شود منافع اقتصادی که مردم ایران می‌توانند از قبال آن بهره‌مند شوند، از دست می‌رود. رسیدن به یک توافق جامع در شرایط کنونی نه تنها منافع اقتصادی به دنبال دارد بلکه موجب امنیت سیاسی نظامی در منطقه و کل جهان می‌شود. اکنون زمان تصمیم گیری های سیاسی سریع برای پایان دادن به مذاکرات وین بر اساس متن پیشنهادی من و بازگشت فوری به برجام است.

انتهای پیام/


برچسب ها: برجام بورل

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *