۱۷ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای برنامه پزشک خانواده نیاز است

۰۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۹:۴۲
کد خبر: ۴۳۶۸۳۱۷
رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد برای اجرای برنامه پزشک خانواده شهری و پوشش ۵۷ میلیون نفر جمعیت در این حوزه بالغ بر ۱۷ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

خبرگزاری میزان - به گزارش پایگاه خبری وزارت بهداشت، مصطفی رضایی در کارگاه آموزشی معاونان بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در هتل قلب تهران، گفت: اگر سهم وزارت بهداشت از ۳۷ هزار میلیارد تومان مالیات ارزش افزوده کامل و به موقع پرداخت شود در اجرای برنامه مشکلی نخواهیم داشت که با پیگیری‌های ما و مجلس، سازمان برنامه و بودجه قول همکاری داده است. 

 وی با اشاره به این‌که یکی از راهبردهای اصلی سند تقویت نظام شبکه که در اجلاس پیشین معاونان بهداشت از آن رونمایی شد، اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع است، افزود: باید زیرساخت‌های اجرای این برنامه و منابع مالی آن تامین شود تا برنامه دچار مشکلات اجرایی مانند استان‌های فارس و مازندران نشود. 

تشکیل قرارگاه ملی نظام شبکه  

وی ادامه داد: بند الف ماده ۷۴ برنامه پنج‌ساله ششم توسعه کشور بر استقرار سامانه پرونده الکترونیک سلامت و پزشک خانواده تاکید دارد. لذا قرارگاه ملی نظام شبکه در اولین قدم در ستاد وزارت بهداشت شکل گرفته است که یکی از کارگروه های آن پزشک خانواده و نظام ارجاع است. 

رییس مرکز مدیریت شبکه بیان کرد: در بخش زیرساختی برای اجرای برنامه پزشک خانواده نیازمند ۲ هزار و ۹۱۵ مرکز خدمات جامع سلامت شهری هستیم که ۲ هزار و ۷۸۰ مرکز داریم و ۱۳۵ مرکز باید راه اندازی شود. همچنین به حدود ۲۲ هزار پایگاه سلامت و ۸ هزار مطب نیاز داریم که ۱۰ هزار پایگاه در اختیار داریم.   

رضایی با بیان این‌که نسخه ۰۳ برنامه پزشک خانواده شهری ۱۴ گام اجرایی دارد، گفت: ارائه خدمات سرپایی در بستر الکترونیک، استقرار پرونده الکترونیک در سطوح دو و سه، تهیه راهنماهای بالینی خدمات، اصلاح نظام پرداخت پزشک خانواده، الزامی کردن ارجاع الکترونیک از سطح یک به سطوح دو و سه و نظام پایش و ارزشیابی از جمله مهم‌ترین گامهاست.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha