تقویت زنجیره تامین دارو با همکاری تشکل‌های صنفی

14:31 - 29 تير 1401
کد خبر: ۴۳۶۵۳۹۶
وزیر بهداشت با اشاره به اجرای طرح دارویار گفت: کارشناسان و فعالان حوزه دارو رویکرد مثبتی نسبت به طرح دارویار دارند و چرخه تامین دارو با کمک تشکل های این حوزه اصلاح و تقویت می شود.

خبرگزاری میزان - به گزارش پایگاه خبری وزارت بهداشت، بهرام عین اللهی در دومین نشست هم اندیشی با تشکل های حوزه دارو در پنجمین روز از اجرای طرح دارویار که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، ضمن تقدیر از خدمات زنجیره و صنایع دارویی کشور، اظهار داشت: مشکلاتی از دیرباز در زنجیره دارو از تولید تا توزیع و فروش وجود دارد که باید این آنها را برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه نظام پرداخت و مالی حوزه دارو نیاز به بازنگری دارد ، افزود: باید در جهت اصلاح نظام مالی حوزه دارو حرکت کنیم؛ به طوری که نه تنها در دارو بلکه در بسیاری از عرصه های بهداشتی و درمانی، خدمات رایگان و ارزان قیمت به دریافت کنندگان خدمت ارائه شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: جلسات ستاد تدابیر ویژه حوزه دارو هر روز در وزارت بهداشت تشکیل و تصمیماتی برای بهبود چرخه تولید و مصرف دارو ااتخاذ می شود. از همه همه صاحبان فرآیند انتظار داریم که در اجرای این طرح، همکاری گسترده داشته باشند تا موانع برطرف و صنعت دارو، پیشرو شود.

عین اللهی با اشاره به عزم دولت برای بیمه همگانی گفت: دارویار، طرحی ملی است که منافع آن به مردم می رسد.

وی با بیان اینکه فعالان دارو با اصل طرح دارویار، موافق هستند، یادآور شد: مردم باید در جریان ویژگی های این طرح قرار گیرند چراکه در این طرح، هزینه تهیه دارو برای بیماران ثابت و در برخی موارد حتی کاهشی است. البته توان حوزه داروسازی کشور، مطابق واقعیت و به درستی به مردم نشان داده نشده که نیاز است توانمندی های این حوزه از طریق رسانه به مردم منعکس شود.

وزیر بهداشت به توانمندی های کشور در همه عرصه ها به ویژه حوزه پزشکی اشاره و خاطرنشان کرد: جایگاه ایران در حوزه پزشکی در منطقه، اول است و بزرگترین قدرت پزشکی منطقه ایم که در بسیاری از عرصه های نظام سلامت با کشورهای اروپایی رقابت می کنیم.

عین اللهی تصریح کرد: در کشور ما با وجود نخبگان، دانشمندان و صنایع دارویی قدرتمند، نباید مشکلی در کمبود دارو داشته باشیم بلکه همانگونه که مردم کشورهای منطقه برای درمان به ایران مراجعه می کنند، باید نقاط ضعف و قوت حوزه داروسازی را شناسایی و در جهت رفع نقاط ضعف، تلاش کنیم ؛ چراکه توانایی داروسازی ایران، بسیار بیشتر از شرایط کنونی است.

وی با اشاره به وضعیت قاچاق معکوس دارو به برخی کشورهای منطقه در سالهای گذشته گفت: با اجرای طرح دارویار و تقویت صنایع دارویی کشور امیدواریم صادرات قانونی دارو افزایش یابد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *