دادستانی استان کرمان به موضوع ایمنی بخشی به جاده های استان ورود کرد

14:07 - 29 تير 1401
کد خبر: ۴۳۶۵۲۰۸
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان به مشکل مخاطره آمیز بودن برخی محورهای استان از جمله محور پرتردد کرمان- کوهپایه ورود کرد.

خبرگزاری میزان - در پی طرح دغدغه های مردمی مبنی بر مخاطره آمیز بودن برخی محورهای استان از جمله محور پرتردد کرمان- کوهپایه، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان به این مشکل ورود کرد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان ضمن صدور دستوراتی برای ایمنی سازی این محور،‌ آغاز عملیات اجرایی بهسازی این مسیر را به دادستانی اعلام کرد همچنین ارائه نقطه نظرات کارشناسی در بازدید میدانی مدعی العموم با همراهی فرمانده پلیس راه و مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان انجام شد.

دادخدا سالاری در جریان بازدید از نقاط حادثه خیز محور کرمان- کوهپایه اظهار کرد:  دو بانده کردن و تجهیز این محور به عنوان یک مسیر پرتردد و گردشگری از ضروریاتی است که در راستای ساماندهی وضعیت این محور پرمخاطره در اولویت قرار دارد.

وی در پاسخ به برخی مسائل مطرح شده درباره ترک فعل های انجام شده به منظور ایجاد باند دوم محور کرمان – کوهپایه تاکید کرد: در راستای بررسی ترک فعل ها باید به وضعیت کشور از حیث بودجه و امکانات توجه لازم صورت گیرد و در ابتدا باید مشخص شود که آیا بودجه ای به این پروژه اختصاص یافته که عملیاتی نشده باشد یا اینکه اساسا بودجه ای برای این طرح وجود نداشته است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان یادآور شد: در کوتاه مدت تلاش می شود برمبنای تعامل بین دستگاهی و با نظارت دادستانی کرمان بر اساس امکانات موجود اقدامات ایمن سازی این محور اجرایی شود.

سالاری، با یاداوری این نکته که در چهارماهه سال جاری ۸ نفر در حوادث این محور کشته و ۱۰ نفر نیز مجروح شده اند، خاطرنشان کرد: این تعداد آمار نسبتا بالا و قابل تاملی است که می توانستیم با پیشگیری این آمار را کاهش دهیم.

 وی خاطرنشان کرد: سرقت تابلوها و علائم هشدار دهنده از جمله مشکلات این محور به شمار می رود و با توجه به دشوار بودن جایگزینی این موارد، باید موضوع دو بانده کردن این محور و نیز فرهنگسازی به منظور رعایت سرعت مطمئنه در این مسیر به صورت همزمان دنبال شود.

وی تصریح کرد: اگرچه گشت های موردنظر نیروی انتظامی براساس برنامه در این محور انجام می شود و  پلیس در این حوزه وظیفه خود را به خوبی انجام داده است لیکن می طلبد که از ابزارهای نوین برای کنترل محور کرمان - کوهپایه استفاده شود.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان، تجهیز این محور به دوربین مداربسته را در کاهش سرقت تابلوها و علائم رانندگی و نیز رعایت سرعت مطمئنه بسیار تاثیرگذار دانست.

سرهنگ علی رضایی فرمانده پلیس راه استان کرمان نیز که در این بازدید دادستان کرمان را جهت بیان نقطه نظرات فنی همراهی می کرد، گفت: با توجه به این مطلب که محور کرمان – کوهپایه به عنوان یک مسیر تفرجگاهی شناخته می شود و در ایام خاص از جمله تعطیلات با حجم بالای ترافیک روبرو می شود، حوادث متعددی در این مسیر رخ می دهد.

وی با اشاره به طول 28 کیلومتری این مسیر، تصریح کرد: در چهار ماهه امسال 10 مورد حادثه ترافیکی با ۸ کشته و۱۰ مجروح در این محور رخ داده است و براساس تحلیل های انجام شده، حوادث رانندگی در این مسیر از سال 1392 تاکنون همواره رشد صعودی داشته است.

رضایی وجود پیچ های متوالی و عرض کم جاده را از مشکلات اصلی این محور برشمرد و تاکید کرد: تجهیز این محور به دوربین از تاکیدات پلیس راه نیز به شمار می رود.

احسان عراقی زاده مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان که در معیت دادستان کرمان در این بازدید حضور داشت نیز با اشاره به سرقت گسترده و سریع تابلوها و علائم رانندگی در محور کرمان – کوهپایه، گفت: به عنوان نمونه در یک شب 450 تابلو در این مسیر نصب شده که 24 ساعت بعد سرقت شده اند و با توجه به وارداتی بودن شبرنگ های این تابلوها، جایگزینی آنها بسیار زمان بر و هزینه بر است.

وی افزود: عامل اصلی تصادفات جرحی و فوتی در مسیر کرمان – کوهپایه، سرعت بالای خودروهاست و باید فرهنگسازی لازم برای رعایت سرعت مطمئنه دراین مسیر صورت گیرد.

عراقی زاده با اشاره به این مطلب که سرقت علائم از مشکلات بزرگ راهداری است، ادامه داد: پل های واقع در این مسیر استاندارد است و به دلیل سیلابی بودن منطقه، ارتفاع آنها زیاد است که در حادثه اخیری که یک دستگاه خودرو به دلیل بی احتیاطی راننده خودرو به دهانه پل سقوط کرده است، جای خالی علائم هشدار دهنده که توسط سارقان سرقت شده است و نیز لزوم رعایت سرعت مطمئنه به وضوح قابل مشاهده است.

وی به فعالیت 149 سامانه ثبت تخلفات در استان کرمان اشاره و بیان کرد: استان کرمان رتبه اول را در این زمینه به خود اختصاص داده است و تجهیز این محور به دوربین های کنترل سرعت نیاز به تامین اعتبارات استانی دارد.

گفتنی است؛ در پایان این بازدید مدعی العموم در استان کرمان تاکید کرد به منظور استفاده از مقدورات استان در جهت ایمنی بخشی حداقلی به جاده های استان جلسه ای با حضور مسوولان مربوطه با محوریت این دادستانی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *