رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

کتاب«ننگ‌سالی» رونمایی می‌شود/ روایت‌هایی از هفت سال دفاع مقدس فرهنگی

17:01 - 28 تير 1401
کد خبر: ۴۳۶۳۵۶۶
آیین رونمایی کتاب «ننگ سالی»؛ خاطرات مردم محله علیقلی آقای اصفهان از دوران کشف حجاب رضاخانی و ممنوعیت روضه، فردا چهارشنبه، با حضور محمدرضا کائینی؛ تاریخ پژوه، فرشته روح‌افزا؛ پژوهشگر حوزه زنان و خانواده، فاطمه شایان پویا؛ نویسنده و منتقد و فائزه دره گزنی، نویسنده کتاب برگزار می‌شود.

خبرگز اری میزان - آیین رونمایی کتاب «ننگ سالی»؛ خاطرات مردم محله علیقلی آقای اصفهان از دوران کشف حجاب رضاخانی و ممنوعیت روضه، فردا چهارشنبه، با حضور محمدرضا کائینی؛ تاریخ پژوه، فرشته روح‌افزا؛ پژوهشگر حوزه زنان و خانواده، فاطمه شایان پویا؛ نویسنده و منتقد، فائزه دره گزنی، نویسنده کتاب و میثم رشیدی مهرآبادی؛ مجری کارشناس در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار می‌شود.

مقدمه کتاب «ننگ‌سالی»

بنابرین گزارش، در بخشی از مقدمه این کتاب«ننگ‌سالی» ، اینطور می‌خوانیم: «در سال‌های آغازین قرن چهاردهم که مصادف بود با روی کارآمدن رضا ماکسیم، ایران در مسیر جدیدی قرار گرفت.

این مسیر را منورالفکری غرب زده با طراحی انگلیس و اتکا به مسلسل پهلوی، پیشِ روی ملت ایران گذاشت که قرار بود ادامه راه کشورهای اروپایی و تمدن غرب برای ایران مترقی و نوین باشد و برای رسیدن به مقصود از متحدالشکل کردن لباس‌ها، ممنوعیت روضه، کشف حجاب زنان و...گذر می‌کرد.

کتاب«ننگ‌سالی»

جامعه دینی و سنتی ایران طبیعتاً با این جریان ضددینی و منحط مقابله کرد. طليعه این مقابله فرهنگی در تیر۱۳۱۴ در مسجد گوهرشاد رقم خورد و بیش از صدها نفر از متحصنین در مسجد گوهرشاد به شهادت رسیدند و مخفیانه در گورهای دسته جمعی دفن شدند. این تازه آغاز ماجرا بود.

کشف حجاب رضاخانی

مقابله و مقاومت فرهنگی مردم در برابر قانون ممنوعیت روضه و اتحاد البسه و کشف حجاب رضاخانی از سال ۱۳۱۴ تا سقوط حکومت رضاخان در شهریور ۱۳۲، هفت سال طول کشید. در این سال‌ها بسیاری از زنان عفیف از ترس قانون مترقی کشف حجاب از خانه بیرون نیامدند، از تحصیل باز ماندند، بیمار شدند و بسیاری با بیماری در خانه شان ازدنیا رفتند.

هزاران زن ایرانی زیر چکمه قزاق ها مجروح و حتی شهید شدند، هزاران نفر از مردم ایران از برگزاری مجالس روضه محاکمه و منع شدند و.... سالها پیش از دفاع هشت ساله ایران مقابل حزب بعث، مقاومت فرهنگی بدیع و مهمی با محوریت زنان در ایران شکل گرفت که باید آن را «هفت سال دفاع مقدس فرهنگی» نامید.

اما قصه های این مجاهدت فرهنگی هنوز ثبت وضبط نشده است. حال که بیش از هشتاد سال از این برهه می گذرد، ضروری دانستیم تا روایت های شفاهی و اسناد برجامانده از این غیرت تاریخی را ثبت و روایت کنیم تا هم راوی زنان شهید تاریخ معاصر باشیم و هم آنچه با عنوان ایران نوین رضاخانی مطرح می شود، پیش چشم نسل حاضر و نسل های بعد ترسیم کنیم...

خاطرات زنان محلۀ سنتی و متدین

اصفهان، شهری مذهبی و سنتی است که به داشتن علمایی بااخلاص و مردمی دین‌دار در تاریخ معروف است. «ننگ سالی»، شمه‌ای از خاطرات زنان محلۀ سنتی و متدین علی‌قلی‌آقای اصفهان از دوره کشف حجاب رضاخانی، ممنوعیت روضه و قحطی است؛ خاطراتی از زنان مؤمن که حریم امن و عفیف خود را پاسبانی کردند.»

براساس این گزارش، آیین رونمایی کتاب «ننگ سالی»، چهارشنبه 29 تیر، ساعت 14:30در سالن شهید عاشوری موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار می‌شود.

انتشارات راه یار

کتاب «ننگ سالی» در ۱۸۴ صفحه و با قیمت ۴۰ هزار تومان توسط انتشارات «راه یار» منتشر شده است و علاقمندان علاوه بر کتاب‌فروشی‌ها می‌توانند از طریق سایت و یا صفحات مجازی ناشر به نشانی raheyarpub.ir نسبت به تهیه کتاب اقدام کنند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *