کدام دسته از معلولان می‌توانند ویلچر دریافت کنند؟

14:14 - 28 تير 1401
کد خبر: ۴۳۶۳۵۱۰
برای بسیاری از مددجویان بهزیستی این سوال مطرح است که آیا همه افراد دارای معلولیت می‌توانند ویلچر دریافت کنند و اینکه آیا هر سال می‌توانند از بهزیستی درخواست یک ویلچر جدید داشته باشند؟

خبرگزاری میزان _ ایرنا نوشت: اخیرا در باب کمبود تجهیزات توانبخشی به ویژه ویلچر اخبار متعددی منتشر و در برخی اخبار حتی به این امر اشاره شده است که نبود ویلچر باعث شده است برخی معلولان خانه نشین شوند امری که از سوی مسئولان سازمان بهزیستی کشور رد شد.

علی محمد قادری نیز طی روزهای گذشته درباره تامین ویلچر گفت: حوزه توانبخشی کارهایی را انجام داده‌ و از طریق شرکتهای دانش بنیان پیگیری می‌کند تا این موضوع به صورت حرفه‌ای بومی سازی شود. هیچ کسی در هیچ اقلیمی نباید به دلیل نداشتن "ویلچر" نتواند در جامعه تردد کند.

وی خاطرنشان کرد: شیوه‌نامه‌هایی در زمینه دریافت ویلچر برای افراد دارای معلولیت وجود دارد که آنها هر پنج سال می‌توانند درخواست ویلچر دهند که درخواست داده‌ایم این مدت به سه سال کاهش پیدا کند.

اصغر کاظمی معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور نیز در این باره گفت: ما به هر کسی ویلچر نمی‌دهیم. ویلچر فقط به افراد دارای معلولیتی داده می‌شود که وضعیت جسمی آنها برای استفاده از ویلچر متناسب باشد.

وی اضافه کرد: به طور مثال افراد مبتلا به دیستروفی عضلانی مادامی که می‌توانند روی پاهایشان وزن بدن را بیاندازند، نباید از ویلچر استفاده کنند.

کاظمی خاطرنشان کرد: مسائلی از این دست موجب می‌شود برای دریافت ویلچر پشت نوبتی داشته باشیم و ۶۰ درصد کل اعتبارات تجهیزات در استان‌ها هزینه می‌شود.

دیستروفی عضلانی شامل گروهی از بیماری ها است که به مرور زمان باعث ضعیف تر شدن ماهیچه ها و انعطاف پذیری کمتر آن ها می شوند.  این بیماری بر اثر مشکل در ژن هایی که چگونگی سالم نگه داشتن عضلات بدن را کنترل می کنند ایجاد می شود.  این بیماری در برخی افراد در اوایل کودکی شروع شده و برخی دیگر تا زمان نوجوانی یا میانسالی هیچ علائمی ندارند.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.


برچسب ها: ویلچر معلولیت

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *