توسعه روابط فرهنگی ایران و ژاپن با برپایی هفته های فرهنگی و هنری

21:11 - 26 تير 1401
کد خبر: ۴۳۶۱۷۳۹
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
وزیر ارشاد با تاکید بر توسعه روابط فرهنگی ایران و ژاپن گفت: حوزه فرهنگ و هنر بهانه و موضوع مناسبی برای تعمیق و گسترش روابط میان ایران و ژاپن به شمار می‌رود که بر همین اساس می توان هفته های فرهنگی و هنری متنوعی را در جهت توسعه روابط فرهنگی دو کشور برگزار کرد.

خبرگزاری میزان - طبق گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ امروز یکشنبه ۲۶ تیرماه در دیدار با سفیر کشور ژاپن در ایران به استقبال از پویش کتابخوانی «مهاجر سرزمین آفتاب» اشاره کرد و افزود: اخیرا کتابی را در ایران به پویش همگانی مطالعه عمومی گذاشتیم که روایتگر خاطرات بانوی ژاپنی کونیکو یامامورا (سبا بابایی) است، این بانو ضمن اینکه مادر شهید بابایی از شهدای دوران دفاع مقدس است از همکاران ما در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است و درگذشت این مادر شهید، فقدان بزرگی به شمار می‌رود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اظهار تاسف نسبت به ترور نخست وزیر سابق ژاپن، مراتب همدری دولت و ملت ایران را به وی ابلاغ کرد.  در ادامه، وزیر فرهنگ کشورمان به ارتباطات عمیق دو ملت ایران و ژاپن اشاره کرد و افزود: مردم کشورمان همواره نسبت به مردم ژاپن حس محبت آمیزی دارند و ملت ژاپن را به عنوان مردمانی سخت کوش، بااراده و موفق می‌شناسند، همچنین در توسعه روابط سیاسی و همکاری های چند جانبه کشورها، شرط نخست برقراری حس محبت آمیز مشترک میان ملت ها است که خوشبختانه این موضوع به خوبی میان دو ملت ایران و ژاپن به چشم می‌خورد.

اسماعیلی به برپایی مراسم بزرگداشت نودمین سال برقراری ارتباط سیاسی میان دو کشور ایران و ژاپن اشاره کرد و افزود: چندی پیش این مراسم با برنامه های متنوع در تهران و توکیو برگزار شد که خوشبختانه  این روابط عمیق به «یک قرن» رابطه سازنده نزدیک می‌شود.

وی حوزه فرهنگ و هنر را بهانه و موضوع مناسبی برای تعمیق و گسترش روابط میان دو کشور دانست و گفت: تقریبا بیش از سه دهه قبل سریالی ژاپنی از تلویزیون ایران پخش می شد که موجب آشنایی مناسب مردم ایران با اتفاقات و رویدادهای تاریخی ژاپن شد که از این میان می‌توان به رویدادهایی چون «زلزله ۱۹۲۳ توکیو»، «وقایع جنگ جهانی دوم» و «بمباران اتمی هیروشیما» و «ناکازاکی» اشاره کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه بر همین اساس مردم ایران از یک حافظه تاریخی خوبی در خصوص کشور و ملت ژاپن برخوردار هستند، جمهوری اسلامی ایران نیز آمادگی کامل برای انجام اقدامات لازم برای تقویت حافظه تاریخی دو ملت دارد و در همین راستا می توان هفته های فرهنگی و هنری مختلفی را در شهرهای مختلف ایران و ژاپن برگزار کرد.

وزیر فرهنگ با اشاره به اهتمام دو کشور بر توسعه روابط فرهنگی و هنری گفت: خوشبختانه برای توسعه و گسترش روابط دو کشور ایران و ژاپن اقدامات خوبی از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزن فرهنگی مان در ژاپن صورت گرفته است و امیدواریم رابطه عمیق فرهنگی دو کشور به توسعه روابط سیاسی و اجتماعی منجر شود.

در ادامه این دیدار «کازو توشی آیکاوا» سفیر کشور ژاپن در ایران ضمن قدردانی از وزیر فرهنگ و  دولت جمهوری اسلامی بابت تسلیت درگذشت «آبه»، نخست وزیر فقید ژاپن  گفت: وی نقش مهمی در زمینه توسعه روابط دو کشور ایران و ژاپن ایفا کرد و خوشبختانه امروزه هم روابط عمیقی میان دو کشور برقرار است.

وی در خصوص مادر ژاپنی شهید بابایی گفت: خانم بابایی شخصیت بسیار مهمی به شمار می رود که متاسفانه ایشان را از دست دادیم، این بانو نه تنها خدمات ارزشمندی در حوزه ترجمه زبان های فارسی و ژاپنی ارائه کرد بلکه محبوبیتش نزد مردم ایران شگفت انگیز و مثال زدنی بود.

آیکاوا افزود: سفارت ژاپن در نظر دارد بزودی ویژه برنامه های فرهنگی هنری «ماه فرهنگی ژاپن» را در شهرهای تهران، تبریز و کیش برگزار کند و از شخص وزیر فرهنگ ایران برای حضور در این مراسم دعوت می کنیم.

وی در خاتمه گفت: خوشبختانه نقاط مشترک فرهنگی و هنری بسیاری میان دو کشور ایران و ژاپن وجود دارد همچنین فیلم های سینمایی ایران معمولا مورد توجه مخاطبان ژاپنی قرار می‌گیرد.

گفتنی است، دیدارهای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونانش با سفرای کشورهای مختلف در راستای اهداف دیپلماسی فرهنگی این وزارتخانه برگزار می‌شود که پیش از این سفرای کشورهای برزیل، تونس، آذربایجان، رومانی، اتریش، ایتالیا و... در مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور یافته اند.

انتهای پیام/


برچسب ها: ایران و ژاپن

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *