نرخ کرایه پارکینگ‌های عمومی شهرداری تهران اعلام شد

14:01 - 26 تير 1401
کد خبر: ۴۳۶۱۲۶۴
لایحه شهرداری تهران در خصوص «تعیین نرخ ورودیه و حق توقف در پارکینگ‌های عمومی شهرداری تهران در سال ۱۴۰۱» بررسی و با حداکثر آراء موافق تصویب شد.

خبرگزاری میزان _ بنا به اعلام پایگاه خبری تحلیلی شهر، جعفر تشکر هاشمی در هفتاد و هشتمین جلسه شورا با اشاره به اینکه ساختار لایحه شهرداری تهران در خصوص تعیین نرخ ورودیه و حق توقف در پارکینگ‌های عمومی شهرداری تهران در سال ۱۴۰۱، مشابه سالهای قبل است، اظهار کرد: تنها تفاوت ها این است که حداکثر افزایش نرخ کرایه پارکینگ های تحت پوشش شهرداری تهران ۲۵ درصد است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه پارکینگ ها در سه سطح طبقه بندی خواهد شد، خاطرنشان کرد: تا زمانی که دسته بندی پارکینگ ها انجام شود، حداقل نرخ کرایه دریافت می شود و پس از آن بر اساس سطوح پارکینگ، مبالغ اخذ خواهد شد. قیمت ها در این پارکینگ ها یکسان نیست و بر اساس موقعیت جغرافیایی، تجهیزات، میزان تقاضا و مواردی از این قبیل انجام می شود.

تشکری هاشمی با اشاره به افزایش ۱.۵ برابری نرخ کرایه پارکینگ های مکانیزه در پایتخت تصریح کرد: نرخ ورودی کرایه پارکینگ ها از رده یکم تا سوم از دو هزار و ۹۰۰ تومان تا چهار هزار و ۹۰۰ تومان بوده و نرخ کرایه پارکینگ‌های شبانه‌روزی ۲۵ تا ۴۲ هزار تومان است؛ برای توقف خودروهای سواری، موتورسیکلت، تریلرها، اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها نرخ مشخص شده است.

وی افزود: توقف موتور سیکلت در پارکینگ‌ها به ازای ساعت ابتدایی هزار و ۶۰۰ تومان بوده و سپس هر ۳۰ دقیقه، مبالغ دریافت خواهد شد. همچنین نرخ توقف شبانه‌روزی موتورسیلک پنج هزار تومان است.

تشکری هاشمی افزود: نرخ کرایه پارکینگ در برج میلاد نیز بر اساس پارکینگ‌های رده یک خواهد بود. پیشنهاد من این است که نرخ برج میلاد مورد استثناء قرار نگیرد و در بالاترین وجه و رده یکم قرار بگیرد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه ارزان ترین نرخ پارکینگ های پایتخت متعلق به واحدهای شهرداری است، یادآور شد: شهرداری تهران با این ارقام به سودآوری نمی رسد و مبالغ کاملا منطقی است، چرا که هزینه‌های پرداختی از سوی شهروندان، صرف هزینه تجهیزات در پارکینگ ها می شود.

وی ادامه داد: در برخی موارد نیز شاهد این هستیم که خودرویی تصادف کرده و به دلایلی، این خودرو به مدت طولانی در پارکینگ ها متوقف می شوند که هزینه سنگینی را برای مالکین به دنبال خواهد داشت که این استثناء باید برای این افراد در مقابل کسانی که تعداد بالایی خودرو خریداری کرده و منتظر گرانی خودرو بوده تا در زمان مقرر به فروش برسانند و این دستگاه‌ها را در پارکینگ‌های عمومی به مدت طولانی متوقف می‌کنند، لحاظ شود.

تشکری هاشمی تأکید کرد: این استثناء و تخفیف قیمت در پارکینگ های روباز برای انتقال خودروهایی که با جرثقیل منتقل می شوند و به مدت بیش از ۲۰ روز متوقف می شوند، در نظر گرفته خواهد شد.

وی با بیان اینکه نرخ های اتحادیه با فاصله کمی نزدیک به نرخ کرایه شهرداری است، یادآور شد: پیشنهاد ما این است که شهرداری نرخ کرایه پارکینگ های زیر نظر خود را تعیین کند.

نرخ دولتی پارکینگ‌ها دو برابر نرخ مصوب شوراست

مجتبی شفیعی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه نرخ پارکینگ ها بر اساس مصوبات دولت حدود دو برابر نرخ مصوب شوراست، اظهار کرد: ما از این مبالغ با مصوبه شورا، فاصله می گیریم.

وی تأکید کرد: قرار بر این بود که نرخ های مبنا تا زمان طبقه بندی پارکینگ ها، نرخ رده دوم باشد اما شورا نرخ رده سوم را اعلام می کند و ما به سمت ارزان تر کردن نرخ پیش می‌رویم. لذا پیشنهاد ما این است که بر اساس نرخ رده دوم، مبالغ دریافت شود. فاصله ما با نرخ اتحادیه زیاد است و بخش خصوصی نمی تواند با این مبالغ وارد سرمایه گذاری در این زمینه شود.

شفیعی در ادامه سخنان خود از اجرای ۱۲۰ هزار واحد پارکینگ حاشیه‌ای در پایتخت خبر داد و افزود: ایجاد این واحدها در پایتخت در حال مزایده است.

گفتنی است پیشنهاد محمد آخوندی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا مبنی بر افزایش ۲۵ درصدی نرخ کرایه ورودی به برج میلاد نسبت به نرخ رده یکم به رأی گذاشته شد که با اکثریت آراء به تصویب رسید.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *