رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

رشد 192 درصدی صادرات ایران به ترکیه در بهار امسال

9:24 - 26 تير 1401
کد خبر: ۴۳۶۰۵۴۵
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
سخنگوی گمرک گفت : صادرات کشورمان به ترکیه در بهار امسال با سه میلیون و 70هزار تن کالای ایرانی به ارزش یک میلیارد و 737میلیون دلار با رشد 363درصدی در وزن و 192درصدی در ارزش، نسبت به بهار سال قبل همراه بوده است.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام گمرک، سید روح اله لطیفی در آستانه سفر رئیس جمهور ترکیه به تهران اظهار داشت: تجارت غیرنفتی کشورمان با ترکیه در سال 1400شاهد جهش مناسبی بوده و این رشد در بهار امسال هم ادامه داشته است.

وی افزود: حدود 19میلیون و 500هزار تن کالا به ارزش 11.4میلیارد دلار، بین ایران و ترکیه در سال 1400تبادل شد که نسبت به سال 1399با رشد 73درصدی در وزن و 64درصدی در ارزش همراه بوده است، از این میزان کالای تبادل شده 15.7میلیون تن به ارزش 6.1میلیارد دلار از ایران به ترکیه صادر شد و 3.7میلیون تن کالا به ارزش 5.3میلیارد دلار هم از ترکیه به کشورمان وارد شده است که نسبت به مدت مشابه، 140درصد صادرات به ترکیه و 20درصد واردات از این کشور به ایران افزایش داشته است.

سخنگوی گمرک با اشاره به جایگاه ترکیه در تجارت خارجی کشورمان گفت:همواره ترکیه هم در واردات و هم در صادرات در بین چهار شریک اول ایران بوده و در سال 1400نیز 12درصد وزن و 11درصد ارزش کل تجارت کشورمان با دنیا مربوط به ترکیه بوده است.

لطیفی در خصوص تجارت غیرنفتی کشورمان با ترکیه در بهار امسال گفت: در سه ماهه اول امسال هم این روند رو به رشد ادامه پیدا کرده و سه میلیون و 770هزار تن کالا به ارزش سه میلیارد و 10میلیون دلار بین دو کشور تبادل شد که 141درصد در وزن و 84درصد در ارزش نسبت به بهار سال قبل افزایش را در تجارت شاهد هستیم.

وی افزود: از این میزان کالای تبادل شده در بهار، سه میلیون و 70هزار تن به ارزش یک میلیارد و 737میلیون دلار صادرات کالای ایرانی به ترکیه با رشد 363درصدی در وزن و 192درصدی در ارزش بوده است و 700هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 273میلیون دلار هم واردات از ترکیه بوده که با رشد 22درصدی همراه بوده است.

سخنگوی گمرک در خصوص کالاهای صادراتی به ترکیه توضیح
سخنگوی گمرک توضیح داد: محصولات دامی، شیلاتی، لبنی، گل و گیاه و نباتات، میوه و تره بار، خشکبار، ادویه و زعفران، مواد غذایی، توتون و سیگار، مصالح ساختمانی، مواد معدنی، محصولات پتروپالایشگاهی، مواد شیمیایی، دارو، لوازم آشپزخانه، لوازم خانگی، محصولات بهداشتی، محصولات صنعتی، محصولات فولادی، پوشاک، چرم، کیف و کفش، نخ و پارچه، صنایع دستی، شیرآلات، ماشین آلات کشاورزی، لوازم التحریر، تجهیزات پزشکی، مبلمان، لوستر و وسایل ورزشی و بازی کودکان کالاهای عمده صادراتی ایران به ترکیه بودند.

وی در خصوص کالاهای وارداتی از ترکیه گفت: دام مولد، مرغ منجمد، تخم مرغ نطفه دار، انواع بذر، حبوبات، موز، قهوه، گندم، ذرت، جو، دانه های روغنی، روغن خام، انواع روغن خوراکی، شکر، مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی، مکمل ها، مواد اولیه، کود، لاستیک، چوب، کاغذ، خمیر چوب، لوازم الکترونیکی و پارچه و نخ از مهمترین کالاهای وارده از ترکیه بودند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *