ارتکاب به قتل برای دستیابی به هشت میلیون تومان

۲۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۰:۴۸
کد خبر: ۴۳۵۶۳۱۹
این قسمت از مستند رادیویی «یک پرونده یک روایت» به پرونده قاتلی می‌پردازد که با هدف سرقت، فردی کهن‌سال را به قتل می‌رساند و جسد را در چاهی پنهان می‌کند که حدود ۳۰۰ متر خارج از باغ قرار داشته است.

خبرگزاری میزان - ماجرای این قسمت از مستند رادیویی «یک پرونده یک روایت» به پرونده‌ای بر می‌گردد که قاتل با هدف سرقت دست به قتل می‌زند. طبق گفته پلیس آگاهی و شواهد به دست آمده، این متهم مشکلات مالی نداشته و با درآمد معمولی زندگی خود را می‌گذرانده ولی با انگیزه سرقت به قتل یک مرد کهن‌سال اقدام می‌کند.

سرهنگ شهرام شکیبایی یکی از کارآگاهان پلیس آگاهی البرز ماجرای این پرونده را این‌گونه شرح می‌دهد: پرونده‌‌ای درباره فقدان یک فرد کهن‌سال از یکی از شهرستان‌های اطراف به اداره مبارزه با جرائم جنایی و دایره فقدان پلیس آگاهی ارجاع داده شد. بعد از  بررسی عوامل دایره فقدان، شخص فقدانی و خودروی وی پیدا نشد و پرونده در اختیار عوامل اداره مبارزه با قتل قرار گرفت.

سرهنگ شکیبایی گفت: پس از گذشت ۴۸ ساعت خودروی مقتول در یکی از محلات محمد‌شهر کشف شد و بلافاصله عوامل پلیس آگاهی و تشخیص هویت به محل اعزام و خودرو مورد بررسی قرار گرفت که مشخص شد در داخل خودرو، دندان مصنوعی مقتول و کلاه خونی او قرار دارد. همین نشانه‌ها سرنخی به پلیس آگاهی داد که مطمئن شوند راننده خودرو یعنی شخص فقدانی به قتل رسیده است.

این کارآگاه پلیس آگاهی البرز با بیان اینکه رصد اطلاعاتی پلیس آگاهی شروع و دوربین‌های مداربسته چک شد، گفت: در دوربین‌های مداربسته مشخص شد که شخص مظنونی به سرقت اموال خودروی مقتول اقدام کرده است و از محل متواری شده است که بلافاصله فرد مورد‌نظر در باغی در اطراف محمد‌شهر دستگیر می‌شود.

سرهنگ شکیبایی با بیان اینکه این متهم در ابتدا هرگونه شناسایی و ارتکاب به قتل را منکر شد، اما با تجسس در داخل باغ اموال خودروی مقتول کشف شد، ادامه داد: کشف این اموال جرقه‌ای شد که قتل در این باغ انجام شده است و در نهایت جسد فرد فقدانی در چاهی کشف شد که حدود ۳۰۰ متر خارج از باغ قرار داشت.

در ادامه متهم این پرونده ماجرا را از زبان خود این‌گونه تعریف می‌کند: در روز حادثه قرار بود مقتول با وانت خود باری را از من حمل کند و قرار بود این بار را با مبلغ ۷۰ هزار تومان منتقل کند که بعد گفته شد که این بار زیاد است و نمی‌توان با یک وانت آن را حمل کرد. در نهایت از پشت با سنگ به گردن مقتول زدم و گردنش را خفه کردم.

اما سرهنگ شکیبایی خطاب به قاتل انگیزه قتل را این‌گونه شرح می‌دهد: در بازجویی‌ها انگیزه خود را سرقت اعلام کرده بودید که با‌توجه به اینکه وسایل ماشین شما فرسوده شده بود و مدل ماشین شما با ماشین مقتول مطابقت داشت، با قصد و نیت قبلی مقتول را به محل موردنظر بردید.

از آنجایی که قاتل هدف از ارتکاب به قتل را انگیزه مالی می‌داند، سرهنگ شکیبایی تصریح می‌کند: شما کار داشتید و در خانه‌ای ساکن هستید که رایگان است و علاوه‌بر اینکه دستمزد روزانه دریافت می‌کنید، بیمه هم هستید.

چندین سال است که مستند رادیویی «یک پرونده یک روایت» با محوریت بازگو کردن پرونده مجرمان و با هدف کاهش وقوع جرائم در سطح جامعه به بررسی پرونده‌ها پرداخته است و با همکاری پلیس آگاهی از طریق شبکه رادیو جوان و به تهیه‌کنندگی مجتبی حسنی به گوش مخاطبان می‌رسد.

این برنامه سه‌شنبه‌ها ساعت ۲۲ پخش می‌شود.
انتهای پیام/


برچسب ها: قتل

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *