آغاز پروژه خط انتقال آب برای بهره‌مندی ۲۰۰ هزار شهروند کرمانشاهی

۲۱ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۶:۵۷
کد خبر: ۴۳۵۳۹۴۳
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه گفت: با بهره‌برداری از پروژه انتقال آب از مخازن چمن به مخزن جمهوری شهر کرمانشاه تا دو ماه آینده، مشکل آب ۲۰۰ هزار شهروند این شهر برطرف خواهد شد.

خبرگزاری میزان _ به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، "رضا داودی" در حاشیه مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه انتقال آب از مخازن چمن به مخزن جمهوری شهر کرمانشاه، از اهمیت این پروژه در کاهش تنش آبی مناطق جنوب و جنوب غربی این شهر خبر داد و گفت: طرح آبرسانی به شهر کرمانشاه دارای مولفه‌های متعددی است که یکی از آنها خطوط بین مخازن است، برای داشتن توزیع مناسب در شهر نیازمند تکمیل این خطوط هستیم. 

به گفته داودی با بهره‌برداری از پروژه انتقال آب مخازن چمن به مخزن جمهوری مشکل افت فشار و کم‌آبی مناطق جنوب و جنوب غربی شهر از جمله شهرک‌های پردیس، بهار، زیباشهر، متخصیصن و صدرا پس از چند دهه مرتفع خواهد شد.

وی جمعیت تحت پوشش این طرح را ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود: این پروژه با ۲۲ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز  که ۱۰ میلیارد تومان آن از محل تنش آبی تامین شده است شامل ۲ هزار و ۴۰۰ متر لوله‌گذاری و یک باب ایستگاه پمپاژ با ظرفیت ۴۰۰ لیتر در ثانیه است.

این مقام مسئول مدت زمان اتمام پروژه را دو ماه اعلام کرد و خاطر‌نشان ساخت: با توجه به انجام کار در چند جبهه کاری و به صورت شبانه‌روزی سعی خواهیم کرد پروژه را در بازده زمانی کمتر از دو ماه به اتمام برسانیم تا مردم از مزایای آن بهره‌مند شوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه از در دست اقدام بودن چند طرح آبرسانی دیگر در شهر کرمانشاه و در آینده نزدیک خبر داد و بیان کرد:  از جمله این طرح‌ها می‌توان به انتقال آب از چاه‌های ده پهن به مخزن کوثر نام برد که با اجرایی شدن آن مناطق جنوب شرقی شهر پوشش داده می‌شود، همچنین چند چاه در شمال شرق کرمانشاه حفاری شده است که تا حداکثر یک ماه آینده تجهیز خواهند شد و مشکل کم آبی محله‌های واقع در این منطقه نیز مرتفع خواهد شد.

داودی در ادامه افزود: با توجه به اینکه کشور ما از نظر اقلیمی در منطقه خشک و نیمه خشک جهان قرار گرفته و استان کرمانشاه نیز از این موضوع مستثنی نیست و با در نظر گرفتن خشکسالی که طی ۵۲ سال گذشته بی‌سابقه بوده است بسیاری از آبخوان‌های استان با افت شدید منابع آبی مواجه شده‌اند، شرکت آبفا سعی کرده است با اجرای پروژه‌های آبرسانی و تغییر در نحوه توزیع، تنش آبی را در تابستان امسال به حداقل برساند.

وی در خصوص مشکلات کم‌آبی در برخی از محله‌های شهر کرمانشاه اظهار داشت: شهر کرمانشاه علاوه بر کمبود در منابع تامین آب، به ۲۵۰ هزار متر مکعب مخزن نیازمند است و در حال حاضر تنها ۵۰ درصد از این حجم در اختیار شرکت آبفا قرار دارد و این کمبود مخازن باعث شده است که برخی از مناطق با کمبود آب خصوصا در ساعات انتهایی شب مواجه شوند، امیدواریم با اجرای طرح‌های در دست اقدام، توزیع عادلانه‌تری در همه نقاط داشته باشیم.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *