گزارش تیم ارزیاب وزارت راه از زلزله بندر خمیر هرمزگان

۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۸:۰۲
کد خبر: ۴۳۴۵۲۲۶
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
بنا بر گزارش تیم ارزیاب مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از زلزله ۱۱ تیر ماه بنادر خمیر و کنگ، عمده خسارت در روستای سایه خوش حدفاصل بندر خمیر تا بندر لنگه رخ داده است.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، تیم ارزیاب مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در اولین ساعات صبح روز ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۱ پس از زلزله های نیمه شب در مناطق زلزله‌زده توابع شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان حضور یافت.بر اساس ارزیابی های صورت گرفته، عمده خسارت در روستای سایه خوش حدفاصل بندر خمیر تا بندر لنگه رخ داده است. این روستا به صورت تقریبی دارای ۳۷۵ خانوار است و بر اساس ارزیابی‌های اولیه صورت گرفته عمده ساختمان‌های منطقه غیراصولی ساخته شده است.

بیشترین تخریب در منطقه مربوط به ساختمان‌های قدیمی است که با سنگ و ملات گل و سقف‌های چوبی با پوشش ضخیم کاهگل احداث شده است.

گروه بعدی ساختمان‌هایی هستند که در سال‌های اخیر با بلوک ساخته شده‌اند ولی در این ساختمان‌ها شناژهای قایم و افقی اجرا نشده است. این ساختمان‌ها دچار آسیب عمده شده اما در بیشتر موارد سقف آنها ریزش نداشته است.

 در ساختمان‌های محدودی که شناژ قائم و افقی در آنها به صورت اصولی رعایت شده، ترک خوردگی‌های جزئی به دلیل عدم رعایت جزییات اجزای غیر سازه‌ای دیده می‌شود و بعضا سالم هستند.

پایداری مسجد بزرگ روستا که دارای سازه بتنی است به طور کلی حفظ شده است ولی خسارت‌هایی در بخش‌های نما در آن مشاهده می‌شود.

در پل‌های نزدیک به کانون زلزله، ترک‌خوردگی‌هایی در محل اتصال پل به خاکریز جاده مشاهده می‌شود که در ساعات اولیه پس از زلزله، عوامل راهداری با پر کردن ترک‌ها با آسفالت به صورت موقت مشکل را مرتفع کرده تا عبور و مرور امکانپذیر باشد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *