وزیر آموزش و پرورش : در سال جاری بیش 34 هزار نفر با اولویت مناطق محروم جذب می‌شوند

۰۳ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۲:۴۴
کد خبر: ۴۳۲۷۳۵۸
در این خبر به بیان اقدامات وزیر آموزش و پرورش در سفر به استان فارس پرداخته شده است.

خبرگزاری میزان - به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، یوسف نوری در شورای آموزش و پرورش فارس با اشاره به نقش تاثیرگذار آموزش و پرورش بر همه ابعاد جامعه اظهار کرد: آموزش و پرورش در اشتغال، اقتصاد و تولید ناخالص ملی کشور موثر است به طوری که امروز فارغ التحصیل هنرستانی بیکار نداریم در حالی که در مقاطع بالاتر تحصیلی فارغ التحیلان بیکار داریم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به شعار سال گفت: با حرکت به سمت فعالیت های دانش بنیان، بهره وری افزایش می یابد و اگر فعالیت های دانش‌بنیان نباشد، تولید نیست و اگر تولید نباشد اقتصاد و اشتغالی نیست و اعتقاد همه بر این است که اقدامات دانش‌بنیان را باید از سن قبل از دبستان و دوران دبستان شروع کرد که حاصل آن عدالت تربیتی و عدالت اجتماعی است.

وی نرخ بازگشت سرمایه گذاری در آموزش و پرورش در دوره ابتدایی را بیش از 15 درصد عنوان کرد و گفت: این نرخ بازگشت مانند سایر سرمایه گذاری ها ملموس نیست، لذا در این حوزه سرمایه‌گذاری نمی‌شود.
نوری با اشاره به روند تدوین سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و مشکلات ایجاد شده در مسیر اجرای آن، گفت: در نظام تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی نباید از الگو هایی تقلیدی به ویژه الگوهای غربی استفاده کرد، زیرا ما یک نظام اعتقادی و ایدئولوژیک داریم.

وی با تاکید بر لزوم اتخاذ تصمیم های جدی و اثر گذار در شوراهای آموزش و پرورش، افزود: در قانون شورا ها اجازه تبدیل به احسن داده شده و با استفاده از این ظرفیت قانونی و مشارکت بخش خصوصی، می توان از فرسودگی مراکز رفاهی و درمانی فرهنگیان جلوگیری و نسبت به تجهیز و به روزکردن آن ها اقدام کرد، لذا نباید بودجه مدارس را صرف اینگونه اقدامات کرد، زیرا مدرسه در اولویت است و املاک مدارس هم باید به نفع خود مدارس استفاده شود.

وزیر آموزش و پرورش یکی از اولویت های خود را برچیدن مدارس کانکسی دانست و گفت: بیش از 8 هزار مدرسه کانکسی با جمعیت دانش آموزی بالای 10 نفر در کشور داریم و می توان در قالب یک طرح مشارکتی به صورت 20 درصد اعتبار از سوی استان ها و 80 درصد وزارت آموزش و پرورش و استفاده از ظرفیت خیرین، مدارس کانکسی را جمع آوری کرد.

وی با اشاره به تخصیص 420 میلیارد تومان برای تجهیزات و پروژه‌های آموزشی مدارس و دانشگاه فرهنگیان در فارس، گفت: از این اعتبار باید برای پروژه‌های آموزشی مدارس و دانشگاه های فرهنگیان استفاده کرد و علاوه بر این می توان از سایر منابع قانونی و کمک خیرین نیز بهره گرفت.

نوری با اشاره به اجرای 89 پروژه ورزشی در استان فارس، گفت: آمادگی ایجاد 100 فضای ورزشی دیگر نیز در استان فارس داریم که 50 درصد اعتبار آن از سوی معاونت تربیت بدنی پرداخت می شود .


اختصاص ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای فعالیت‌های تابستانی، پرورشی و آموزشی مدارس

وی با اشاره به اهمیت موضوع تربیت گفت: در همین راستا 1500 میلیارد تومان در سطح کشور برای فعالیت‌های تابستانی، پرورشی و آموزشی تخصیص داده شده است و در قالب قرارگاه عدالت تربیتی در همه استان‌ها از جمله فارس، بیش از 300 گروه جهادی برای فعالیت هایی مانند جبران عقب ماندگی درسی دانش آموزان و ساخت و ساز ساماندهی شدند.

نوری بر لزوم مکاتبه مسئولین استانی برای گسترش نواحی آموزش و پرورش در شیراز اشاره کرد و گفت: در سال جاری از طریق آزمون استخدامی 34 هزار و 813 نفر در آموزش و پرورش با اولویت مناطق محروم جذب می‌شوند و بر اساس مصوبه دولت نخبگان بدون آزمون جذب خواهند شد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه بر تربیت معلم براساس سند تحول جدی هستیم، گفت: برش استانی سند تحول می‌تواند تدوین شود که استان فارس در این زمینه ظرفیت دارد.

نوری با بیان اینکه باید به عشایر معلم ثابت اختصاص دهیم، اما باید از همان منطقه و عشایر باشد، از کمک به تامین نیروی مورد نیاز مداری عشایری خبر داد و گفت: دانشگاه فرهنگیان استان فارس نیز امروز کلنگ زده و ساخته خواهد شد.

ایجاد فرصت آموزشی برابر برای دانش آموزان عشایر با ارسال تجهیزات نوین آموزشی

نوری در آیین ارسال تجهیزات آموزشی به مدارس عشایری استان فارس گفت: به تعبیر امام راحل، عشایر به عنوان ذخایر انقلاب هستند و ارسال تجهیزات نوین آموزشی، فرصت های آموزشی برابری را بین دانش آموزان عشایر ایجاد و عدالت آموزشی را برقرار می کند.

وزیر آموزش و پرورش از همه مسوولین ادارات، نهادها و ارگان های استان فارس، که یاریگر آموزش و پرورش عشایر هستند تقدیر کرد و گفت: از برنامه های آموزش و پرورش توجه جدی به مناطق محروم، عشایری و مرزی کشور است و در همین راستا قرارگاه نصیب برابر آموزشی را ایجاد کرده ایم تا با برنامه ریزی هایی که انجام می‌دهد، زمینه های ایجاد عدالت آموزشی در این مناطق را فراهم کند.

عضو کابینه دولت مردمی با اشاره به اینکه عشایر نقش ویژه‌ای در تولید ناخالص ملی کشور دارند، اظهار کرد: نقش عشایر در تولید ناخالص ملی کشور با وجود جمعیت کم آن ها، بسیار پررنگ است اما این نقش دیده نمی شود، لذا باید با توجه ویژه به آموزش کودکان عشایر زمینه‌های توسعه و پیشرفت این بخش مهم از جامعه را فراهم آوریم.

مدیر آموزش و پرورش عشایر فارس نیز در این مراسم گفت: این تجهیزات شامل اقلام آموزشی، پرورشی، اداری و هدایای دانش آموزی به ارزش اعتباری 120میلیارد ریال است.

بهنام حیدری گفت: این تجهیزات و هدایا درقالب سی دستگاه خودروی نیسان و یک دستگاه کامیونت، به نمایندگی های چهارگانه عشایری در استان فارس ارسال می گردد. 

۸ دهکده ورزشی دانش آموزی در کشور ساخته خواهد شد

یوسف نوری در آیین احداث خوابگاه دهکده ورزشی دانش آموزی و سالن زورخانه ای و پهلوانی استان فارس گفت: 8 دهکده ورزشی در کشور احداث خواهیم کرد که سهم فارس یک دهکده ورزشی است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: در این دهکده ها انواع فعالیت های ورزشی انجام خواهد شد.

وی گفت: باید به ورزش در کنار تهذیب و تحصیل پرداخته شود و در همین راستا احداث 2 هزار و صد  فضای ورزشی درون مدرسه ای  را در دستور کار قرار داده ایم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: استعدادیابی ورزشی را نیز آغاز کرده ایم تا استعدادهای ورزشی دانش آموزان را کشف کنیم و جامعه را بانشاط تر کنیم.

نوری گفت: المپیادهای ورزش دانش آمورزی و مسابقات ورزشی فرهنگیان کشور را با شتاب بیشتری دنبال خواهیم کرد و فضاهای ورزشی را برای دانش آموزان و خانواده های آنان آزادسازی کرده ایم.

گفتنی است، خوابگاه دهکده ورزش دانش آموزی در زمینی به مساحت یک هزار متر مربع و زیر بنای 8 هزار متر مربع در 8 طبقه با اعتباری بالغ بر 560 میلیارد ریال احداث خواهد شد.

همچنین سالن زورخانه ورزشی در زمینی به مساحت  400 مترمربع  و اعتباری بالغ بر 26 میلیارد ریال احداث خواهد شد.


انتهای پیام/


برچسب ها: آموزش و پرورش

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha