تعرفه گذاری از مهمترین عوامل تنظیم رفتار حوزه سلامت است

۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۳:۰۸
کد خبر: ۴۳۲۲۲۰۹
سرپرست دفترارزیابی فناوری، تدوین استاندارد و تعرفه خدمات سلامت وزارت بهداشت گفت: تعرفه گذاری از مهمترین عوامل تنظیم رفتار حوزه سلامت است.

خبرگزاری میزان - به گزارش پایگاه خبری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سیدموسی طباطبایی لطفی با بیان این مطلب در اجلاس معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، افزود: تعادل منابع و مصارف، قیمت واقعی، حق فنی یکسان از نکاتی است که در قوانین بالادستی دیده شده و قانونگذار مایل به تحقق آنهاست.

وی ادامه داد: جزء حرفه ای خدمات سلامت در سال جاری رشد مناسبی داشته و این رشد در راستای نزدیک شدن این جزء در بخش دولتی به خصوصی بوده است.

سرپرست دفتر ارزیابی فناوری، تدوین استاندارد و تعرفه خدمات سلامت گفت: هزینه هتلینگ براساس درجه اعتباربخشی و نوع مالکیت مراکز محاسبه می شود. همچنین تعرفه ویزیت سرپایی پزشکان غیر تمام وقت و کارشناسان پروانه‌دار بخش دولتی حدود ۲۰ درصد رشد داشته است.

دکتر طباطبایی با اشاره به نقش محصولات دانشی همچون پروتکل‌ها و راهنماهای بالینی در کنترل و مدیریت بیماری ها و هزینه ها گفت: با توجه به اینکه محصولات دانشی، به روز و منطبق بر کتب پزشکی، دارویی، پیراپزشکی مورد استفاده کلیه دانش آموختگان حرف پزشکی و پیراپزشکی است، استفاده از این محصولات باعث ایجاد وحدت رویه فی‌مابین کلیه افراد ارایه دهنده خدمت می‌ شود.

وی با اشاره به روند طولانی تدوین این محصولات گفت: در این فرایند خدمات مشخص، افراد صاحب صلاحیت شناسایی و هم‌اندیشی با اساتید بورد و روسای انجمن‌های علمی و ادارات تخصصی مرتبط وزارتخانه در خصوص تدوین محصولات صورت می‌گیرد.

طباطبایی در خصوص تدوین استانداردها و راهنماهای بالینی گفت: سیاست گذاری و اولویت بندی جهت مدیریت خدمات و داروها بر اساس هزینه اثر بخش بودن، پر تواتر و پرهزینه بودن و کاهش بار مالی نظام سلامت خواهد بود.

سرپرست دفترارزیابی فناوری، تدوین استاندارد و تعرفه خدمات سلامت، افزود: با توجه به اینکه محصولات دانشی، مرجع  تعامل با سازمان‌های بیمه‌گر سازمان نظام پزشکی و مراجع قانونی و سازمان‌های مرتبط دیگر است.

طباطبایی گفت: سرویس استعلام و اصالت سنجی دارو و تجهیزات پزشکی، نظام ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت فرآورده های سلامت در اصالت سنجی با هدف جلوگیری از استفاده دارو و تجهیزات فاقد اصالت برای بیماران و افزایش کیفیت ارائه خدمت و ایمنی بیمار صورت می گیرد.

وی در پایان اعلام کرد: حدود ۶۵ درصد از بیمارستان های دولتی به صورت موثر در حال اجرای برنامه نسخه نویسی الکترونیک و اصالت‌سنجی هستند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *