ابهام در گزارش سانحه خروج قطار مشهد- یزد از ریل

10:17 - 25 خرداد 1401
کد خبر: ۴۳۱۲۹۳۷
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: اظهار نظر قطعی در خصوص بررسی ابعاد سانحه خروج قطار مشهد- یزد از ریل پس از تهیه گزارش نهایی توسط کمیته بررسی سوانح اعلام خواهد شد و گزارش پس از تکمیل به کمیسیون ارائه می‌ شود.

خبرگزاری میزان - عبدالجلال ایری در تشریح نشست فوق العاده کمیته حمل و نقل ریلی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفـت: ابعاد سانحه خروج قطار از ریل در مسیر مشهد – یزد در نشست کمیته تخصصی کمیسیون در حوزه حمل و نقل ریلی با حضور مسئولان مربوطه و میعاد صالحی مدیر عامل شرکت راه آهن مورد بررسی قرار گرفت. 

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: طبق گزارش‌های ثبت شده، سوت قطار مشهد - یزد  در ساعت ۵‌و نوزده دقیقه و 46 ثانیه بامداد چهارشنبه ۱۸ خرداد به صدا درآمده و پس از 7 ثانیه با مانع در مسیر خطوط ریلی که همان بیل مکانیکی بوده برخورد می‌کند. سرعت مجاز برای قطار در این مسیر با توجه به وجود کارگاه موقت تعریض تراورس، 15 کیلومتر بوده در حالی که سرعت لوکوموتیو در مسیر ، بیش از 140 کیلومتر درساعت ثبت شده ، پس از به صدا درآمدن سوت و پس از ترمز ، سرعت به 108 کیلومتر بر ساعت رسیده و با مانع برخورد و از ریل خارج شده است.

وی اضافه کرد: ترمز قطار و کاهش سرعت هنگام مشاهده مانع نشان دهنده هوشیاری لوکوموتیو ران بوده اما بی‌تردید سرعت غیر مجاز یکی از علت‌های مهم وقوع این سانحه است.

ایری افزود: گزارش مسئولان دعوت شده مورد بررسی قرار گرفته اما با توجه به سوالات زیادی که هنوز پاسخ روشنی برای آنها مطرح نشده، دارای ابهامات بسیار زیادی است.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به ابهامات موجود در گزارش‌ علل وقوع حادثه خروج قطار مشهد – یزد از ریل عنوان کرد: از جمله ابهامات موجود این است که چرا به درستی در خصوص مسدود یا رفع مسدودی خطوط ریلی و جمع آوری کارگاه موقت اطلاع رسانی صورت نگرفته و چرا دستورالعملهای   تردد لوکوموتیو در مسیرهای کارگاهی رعایت نشده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین علت توقف بیل مکانیکی در محل حادثه و نبود سیستم کنترل سرعت در خطوط ریلی و احتمال بروز حادثه برای قطار حتی بدون برخورد با مانع به دلیل سرعت بالا در محدوده تعریض تراورس نیز ازجمله این ابهامات است. لذا هرگونه اظهار نظر قطعی در خصوص بررسی ابعاد این سانحه پس از تهیه گزارش نهایی  توسط کمیته بررسی سوانح اعلام خواهد شد و گزارش پس از تکمیل مجددا به کمیسیون ارائه میگردد .کمیسیون عمران مجلس موضوع را با حساسیت مورد بررسی قرار داده و با صراحت مقصران را به مردم معرفی می‌کند.

قطار مسافری ۶۸۱۱ مشهد – یزد که در  ساعت ۱۹ و ۲۰ دقیقه ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ از مشهد  حرکت  کرده بود در ایستگاه طبس دچار سانحه شد که در پی آن تعدادی از هموطنانمان فوت کردند و شماری زخمی شدند.

بر اساس بررسی‌های انجام گرفته تاکنون، دو علت مهم در وقوع این سانحه، انسداد مسیر حرکت قطار مسافری توسط بیل مکانیکی (پس از اتمام عملیات و اعلام آزادسازی مسیر تردد قطار از سوی سرپرست عملیات بهسازی) و همچنین تخطی از سرعت مقرره و تعیین شده مطابق حکم احتیاط است.

بیشتر بخوانید:

انتشار گزارش سانحه قطار مسافری مشهد – یزد / دو عامل مهم در وقوع سانحه مشخص شد

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *